Yükleniyor
23-Nisan-etkinlikleri

23 Nisan Etkinlikleri

Türkiye’nin hemen her köşesinde 23 Nisan coşkusu başladı. Ben sevdiğim programlardan sizlere de fikir vermek istedim. Biz İstanbul’da olduğumuzdan haliyle ağırlık burada oldu… Yorumlara kendi şehirlerinizden programları da siz eklerseniz sevinirim.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’na ülkece hazırız. Okullar kutlamalarda işin başını çekiyor. Aynı zamanda da belediyeler, müzeler ve alışveriş merkezleri de çeşitli etkinliklerle bayramı bütün haftaya yaymış durumdalar. Bizim çocukluğumuzda bu bayramın tadı bence çok daha başkaydı. Bir kere okulda bu güne çok önceden hazırlanır, hem okulda hem de caddelerde kutlanırdı. Sonra farklı ülkelerden misafir yaşıtlarımız gelirdi. Hem kendi kültürlerini getirirler hem de gönüllü ailelerin evlerinde kalarak bizim kültürümüzü yakından tanırlardı. Tüm gün tv’de onları izlerdik. Bizim evde hiç yabancı arkadaşlarımız kalmadı ama şu anda bu kutlamalar devam etseydi kesinlikle gönüllü aile olmak isterdim.
Tüm orta yaşlılar gibi geçmişe özlemle bakıp günümüze döneyim… ☺

Bakalım henüz 4 yaşında olan kızım Dünya Su’ya hem bu bayramın önemini anlatan hem de keyif alacağı bir program yapabilecek miyim? Tüm şehirlerimizde şahane programlar mevcut. Ben sevdiklerimi toplayıp, sizlere de fikir vermek istedim. Biz İstanbul’da olduğumuzdan haliyle ağırlık burada oldu… Yorumlara kendi şehirlerinizden programları paylaşırsanız sevinirim.

İstanbul Oyuncak Müzesi - 23 Nisan Etkinliği

İstanbul Oyuncak Müzesi

Bu ara evdeki gündemimiz, İstanbul Oyuncak Müzesi. Okul ziyaretinden sonra her gün oraya gitmek isteyen Dünya Su için sanırım ilk tercihlerimizden. Hem müzenin doğum günü hem de bu anlamlı bayramımız dolayısıyla müze 23 Nisan Salı günü 0-18 yaş ziyaretçilerine ücretsiz. Çocuk konseri ve atölye çalışması da var ancak benim en çok hoşuma giden kısım, çocukların dünyanın farklı ülkelerindeki çocuklara mektuplar ve resimler gönderebilecek olması.

Benetton 23 Nisan Cocuk Festivali

Benetton 23 Nisan Festivali

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda Benetton yine yalnız bırakmıyor ve bu yıl üçüncüsü düzenlenen 23 Nisan Çocuk Festivali’nde çocuklara ve ailelerine eğlenceli bir gün vaat ediyor.

Yapı Kredi bomontiada düzenlenen festivalde minikleri müzikten dansa ve resim atölyelerine kadar birçok farklı etkinlik bekliyor.

23 Nisan Çocuk Festivali saat 12.00’de başlayacak. Çocukların el becerilerini geliştirmeyi ve onların keyifli zaman geçirmeleriyi amaçlayan ilk etkinlikte minikler keçe şapka yapımı, mantardan korsan gemi yapımı ve ahşap boyama hakkında bilgiler öğrenecek uygulama yapma şansı bulacaklar. Öğleden sonra yapılacak İstanbul Liny Hoopers eğitmenleri liderliğinde gerçekleşecek Hareketli Dans atölyesinde çocuklar lindy hop, solo jazz ve charleston danlarını öğrenirken burada enerjilerini atacaklar.

Ebeveynlerin de unutulmadığı etkinlikte Burak Ünaldı ile Dijital Ebeveynlik: Sosyal Medyada Anne-Baba Olmak söyleşisi yapılacak. Masal saatindeyse 23 Nisan’ı kutlayan çocuklar sevdikleri hikayeleri dinlerken masal dünyasında kaybolup, hayallere dalacaklar.

Günün sonunda gerçekleşecek Karambola konseriyle birlikte aileler ve çocuklar birarada eğlenip çocuk bayramının tadını çıkartacaklar.

Özgürlük Parkı’nda şenlik var

İşte İstanbul Anadolu yakasında en sevdiğimiz parklardan biri. Selamiçeşme Özgürlük Parkı farklı etkinlikleri ile 23 Nisan’ın en canlı noktalarından birisi olacak. Saat 12:30’da Kadıköy Belediyesi Çocuk Sanat Merkezi tarafından hazırlanan Ritmin Yıldızları konseriyle başlıyor program. Şenlik boyunca Halis Kurtça Çocuk Kültür Merkezi Pandomim Topluluğu’nun düzenlediği renkli kortejler, bando, canlı heykel performansları da bayram havasını yaşatacak.
Ayrıca parkın her köşesinde her yaşa uygun atölyeler de yer alacak.

Mavi vatan mavi çocuk

23 Nisan Mavi Çocuk Etkinliği - Bebek Parkı
23 Nisan Mavi Çocuk Etkinliği  Bebek Parkı

Bebekliler Derneği ve Bebek Semt Girişimi tarafından bu sene dördüncü kez düzenlenecek olan “Mavi Çocuk” etkinliği, benim denizci yanım olmasından dolayı en sevdiğim organizasyonlardan. Geçen yıl katılmıştık ama Dünya daha 3 yaşında olduğundan yeterince yaşayamamıştık.
Etkinliğin ana amacı; çocukların küçük yaşlardan itibaren denizciliğe teşvik edilmesi ve deniz sevgisiyle büyümeleri.
Bebek Koyu’nda saat 13.00’te başlayacak ‘Mavi Çocuk’un, farklı yaş gruplarından tüm çocuklara uygun etkinlikleri var. Bir kısmını paylaşıyorum devamını www.mavicocuk.org sitesinden öğrenebilirsiniz.
• “Kancabaş’’ ve ‘’Dingi’’ türü teknelerle ve arama kurtarma botlarıyla Bebek Koyu gezisi.
• Deniz Müzesi Komutanlığı sergisi ve çocuklara özel hediyeler.
• Sahil Güvenlik dalgıçlarının denizde gösterisi.
• Dak-Sar (Denizde Arama Kurtarma) Gönüllüleri’nden gemici düğümleri eğitimi, parkta sürpriz hediyeli yarışmalar.
• Yelken, yat ve su sporları kulüplerinden profesyoneller ile su sporları eğitimi. Karadaki simülatörlerle yelken deneyimi.
• Sanal gerçeklik gözlükleri ile deniz kaplumbağaları ve Şahika Ercümen ile birlikte dalış deneyimi.
• Sanatçı Beygü Gökçin’den, Down sendromlu çocuklarla deniz temalı resim atölyesi.
• Vira Kürek ekibinden kürek simülatörleri ve sürpriz oyunlar.
• Derinlere Saygı Dalış Topluluğu tarafından Atatürk görselinin ve Türk bayraklarının Bebek Koyu’nda suyun altında açılması. Suda yanan gemici fenerleri ile pankart gösterisi.

Hilltown AVM’de çocuk festivali

Küçükyalı’daki, bizim açık hava parklarıyla en sevdiğimiz AVM olan Hilltown’da da bir çocuk festivali var. 20-28 Nisan tarihleri arasında sürecek festivalde çocukların sevdiği karakterler alışveriş merkezinde olacak.
Etkinlikler ücretsiz ve 12.00 ile 20.00 arasında.

Barış Manço mozaiki

Bayrampaşa Forum İstanbul’daki Sea Life İstanbul ve LEGOLAND® Discovery Centre İstanbul, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında “Çocuk Şenliği” düzenliyormuş. Etkinlik 20-23 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek.. bu etkinlik kapsamında bende merak uyandıran atölyeyi hemen yazayım.
“Barış Manço’nun figürü eşliğinde LEGO® Mozaik Atölyesi”
Yaşadığı dönemde 7’den 70’e herkesin sevgisini kazanan Barış Manço’nun 21 bin LEGO® parçasından oluşan 30 kilo ağırlığındaki mozaiği yapılacakmış. İlginç olabilir, haberiniz olsun.

Olmazsa olmaz… Anıtkabir

Ankara’da olsaydık ilk tercihimiz bu günü çocuklarımıza armağan eden Ulu Önder Atatürk’ü ziyaret ederek kutlamak olurdu. Anıtkabir 23 Nisan Salı günü akşam 21.00’e kadar açık.

İzmir’de neler var?

İzmir de çoşkuyla kutlamalar hazırlayan şehirlerimizden. Detaylı programa başlığa tıklayarak ulaşabilirsiniz. Bir kaç ipucu vereyim. Öncelikle kutlama 20 Nisan Cumartesi günü başlıyor.

21 Nisan 2019 Pazar

İZDOB Ortak Çocuk Etkinliği
Yer: Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi
Saat:18:00

23 Nisan 2019 Salı

İzmir Büyükşehir Belediyesi Çok Sesli Çocuk Korosu Konseri
Yer: Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi
Saat: 20:00

27 Nisan 2019 Cumartesi

İzmir Büyükşehir Belediyesi Dans Ritim Topluluğu Gösterisi
Yer: Ödemiş Hükümet Konağı dış alanında
Saat: 20.30

Cevap yaz