Yükleniyor

8 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğiniz ilk doğduğu andan bugüne kadar davranışlarında ve reflekslerinde önemli bir aşama kaydetti. Hareketlerini artık daha bilinçli ve bir amaca yönelik olarak yapmaya başladı.

 

Gün geçtikçe büyüyen bebeğiniz, her gün yapabilecekleri listesine yenilerini ekliyor. Hem kendini hem de var olduğu dünyayı keşfetmeye çalışan 8 aylık bebekler, bu süreçte özellikle evin her bir köşesini keşfetmeye bayılırlar. Dokundukları ve hissettikleri şeyler onlar için henüz çok yenidir. Öğrendikleri ve keşfettikleriyle gelişimine önemli katkılar sağlarlar. Şimdi gelin 8 aylık bebek neler yapar inceleyelim.

 • 8 aylık bebek bir oyuncağı veya nesneyi arayıp bulabilir, avucunun içinde tutabilir.
 • Otururken ayağa kalkabilir.
 • Birine veya bir yere tutunarak ayağa kalkabilir.
 • 8 ay 10 günlükken duyduğu bir sese doğru dönebilir.
 • Yarı anlaşılır şekilde baba anne diyebilir.
 • Mobilyalara tutunarak yürüyebilirler.
 • Kısa süreli de olsa tek başına ayakta durabilir.
 • Ulaşamayacağı bir yerdeki nesneyi almaya çalışabilir.
 • Tuttuğu nesneyi bir elinden diğerine geçirebilir.
 • Bağırarak veya ses çıkararak dikkat çekmeye çalışabilir.
 • Gitmek istediği yöne doğru emekleyebilir.
 • Bilinçli bir şekilde elindeki nesneyi yere bırakabilir.
 • Güle güle şeklinde elini sallayabilir, ellerini çırpma oyunu oynayabilir.
 • Karın üstünde dururken oturur pozisyonuna geçebilir.
 • Ayaktayken ağırlığının birazını ayaklarının üzerine verebilir.
 • Güçlenen elleri sayesinde elinde tuttuğu nesneyi iyice kavrayabilir ve onu almaya çalıştığınızda itiraz edebilir.
 • Evet veya Hayır kelimelerini anlayabilir. Ancak her zaman bu kelimelere uymaz.
 • Siz ve yabancı kişileri birbirinden ayırt edebilir ve yabancı korkusu bu ayla birlikte daha net görülebilir.
 • Bir nesneyi veya oyuncağı işaretle gösterebilir.

Bazı bebekler bu gelişim basamaklarından birkaçına ulaşamayabilir. Her bebeğin gelişimin süreci farklı olduğundan, bebeğinizi zorlamayın. Eğer konuyla ilgili endişeleriniz varsa mutlaka doktoruna danışın.

Bu ayla birlikte bebeğiniz merak duygusu çok gelişmiş olduğundan etrafındaki her şeyi inceler, kırar, fırlatır ve döker. Yanında bulunan insanlarla oynamayı sever. 8 aylık bebek isteklerinin net olarak farkındadır bu nedenle hedefine kilitlenir ve o hedefe ulaşmak için önüne çıkan engellere sinirlenebilir.

Günden güne gelişen kişiliği ve geçmişteki deneyimleri davranışlarını şekillendirir. Ayrılma korkusu ortaya çıktığından beri yanınızdan ayrılmak istemez ve size olan ilgisi daha da artar. Sizi tanımaya başlamasıyla sizi gördüğü her yerde mutlu olur. 8 aylık bebek yabancılarla ailesini birbirinden ayırabildiği için ona aile albümünü gösterip, kişilerin kim olduklarını anlatabilirsiniz. Tanıdığı kişileri fotoğrafta gördüğünü ne kadar mutlu olduğunu görebilirsiniz.

Dil gelişimi açısından onunla daha önceden yaptığınız sohbetlere devam etmeniz önemlidir. Ancak konuşmalarınızı basit tutun ve somut şeylerden bahsedin. Çünkü soyut kavramları henüz anlayamaz. Çıkardığı sesler anlamsız gibi olsa da aslında sizi taklit etmeye çalışır. Doğru harfleri çıkarabilmesi için biraz daha zamana ihtiyacı vardır.

Bu ay basit ve anlaması kolay oyunlar için tam zamanı. Bu nedenle bebeğinizle bu türde oyunlar oynamaya başlayabilirsiniz. Sizi ilgi ve büyük bir merakla izleyeceğinden emin olabilirsiniz.

Bebeğe Okumak

Televizyonun çocukları kitaplardan erken ve kolay bir şekilde uzaklaştırabildiği bir zamanda, bir çocuğa okumak için muhtemelen hiçbir zaman erken değildir. Bazıları daha rahim içindeyken çocuğa bir şeyler okumanın değerli olduğuna inanırlar ve çoğu kişi doğumdan hemen sonra çocuğa okumaya başlar. Ancak ilk yılın ortasına geçene kadar bebek okuma olayına aktif olarak katılmaz. İlk önce kitabın kenarlarını kemirir. Daha sonra ona okuduğunuz kelimelere dikkat etmeye başlar. (Bu noktada anlamlarından çok kelimelerin ritim ve seslerine dikkat eder.) Çizimlere de ilgi gösterir. (Renk ve desenleri inceler, ancak bunları bildiği nesnelerle ilişkilendirmez.) Çocuğunuzun erkenden kitap kurdu olması için aşağıdaki taktikleri kullanın:

·       Kendiniz okuyun.

·       Çocuk kitapları koleksiyonuna başlayın.

·       Ebeveyn gibi okumayı öğrenin.

·       Okumayı alışkanlık haline getirin.

·       Kütüphanenizi açık tutun.

Heidi Murkoff – Bebeğinizin İlk Yılında Sizi Neler Bekler – Epsilon Yayınevi

 

8 Aylık Bebeğin Kilosu

8 aylık kız bebeklerde kilo: en düşük 6150 gram, en yüksek 10350 gramdır.

8 aylık erkek bebeklerde kilo: en düşük 6300 gram, en yüksek 10900 gramdır.

 

8 Aylık Bebeğin Boyu

8 aylık kız bebeklerde boy: en düşük 61,5 cm, en yüksek 75 cm’dir.

8 aylık erkek bebeklerde boy: en düşük 63 cm, en yüksek 77 cm’dir.

 

8 Aylık Bebeğin Beslenme Düzeni

Bu ay artık bir mama sandalyesi alabilirsiniz. Her bebek için anne ve baba bir rol modeldir. Bu nedenle 8. aydan itibaren bebeğinizi yemek masasının bir üyesi yapabilirsiniz.

 1. ayla birlikte besin kısıtlamaların birçoğu ortadan kalkar. 7. ayda kullandığınız ek gıdalara bu ay da devam edebilir, yeni gıdaları da beslenme listesine ekleyebilirsiniz. Çiğnemeye başlayabildiğinden besinleri ezmeyi yavaş yavaş bırakabilirsiniz. Bebeğiniz doğranmış şekilde verdiğiniz besinleri ağzının her iki yönüne hareket ettirerek döndürebilir. Kendi kendine yemek yemeği öğrenebilmesi için parmağıyla kavrayabileceği çubuk şeklindeki gıdaları verebilirsiniz.

Bebeğinizin dişleri henüz tamamlanmadığından kolayca tutarak yiyebileceği, yumuşak yiyecekleri tercih etmelisiniz. Bunlar; küçük çubuklar şeklinde kesilmiş havuç, kabak, brokoli, karnabahar; lokmalar halinde hafif sert ekmekler, yaprak sarması, köfte parçalarıdır. Fındık, fıstık, leblebi, üzüm gibi bebeğinizin boğazına kaçabilecek küçük gıdaları asla vermemelisiniz. Tüm bunların yanında anne sütü vermeyi de ihmal etmeyin.

8 aylık bebekler kendi başlarına oturmaya, eğilmeye, çevresindeki gelişen olaylara karşı duyarlı olmaya başlarlar. Yiyeceklere dokunmayı ister, onları önce avucuyla sonra parmaklarıyla tutmaya çalışırlar. Yiyebildikleri besinlerin tümüne dokunma, inceleme, koklama olanağına sahip olmaları sayesinde yiyeceklerin sert-yumuşak, sıcak-soğuk, keskin-yumuşak kokulu olup olmadığını duyu organlarıyla anlayabilirler. Yiyecekleri ağzına götürmek, koklamak, kavrayabilmek, onlara dokunmak, el-göz koordinasyonu sağlarken, motor gelişiminin artmasını ve özgüven kazanmalarını sağlar.

 

8 Aylık Bebeğin Uyku Düzeni

 1. ayda bebeğinizin uyku saati bir önceki aya göre biraz daha azalmaya başlayacaktır. Bebeklerin bazıları 14-15 aylık olana kadar günde en az iki saat kadar uyusalar da bazıları sadece bir defa uyuyabilir. Bebeğiniz gece yarısı veya sabah erkenden uyanıyorsa, kendi kendine yeniden uyuyabilmesi için ona zaman tanımalısınız. Kendi yatağında uyumayı öğrenmesi biraz zaman alabilir. Bu nedenle uyku düzeninin bozulmaması için her uyandığında onu yataktan kaldırmamanızı tavsiye ederiz.

Cevap yaz