Yükleniyor
Çocuk güneş gözlüğü nasıl seçilir?

Çocuk güneş gözlüğü nasıl seçilir?

Sağlıklı bir yaşamın anahtarı olan güneş ışığına aşırı miktarda ve uygun olmayan koşullarda maruz kalmak sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Peki, çocuğunuz ya da bebeğiniz için güneş gözlüğü seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Güneşin zararlı ışınları olarak da bilinen, göz ve cilt sağlığını olumsuz etkileyen ultraviyole ışınlarını engellemenin en önemli yollarından birisi de güneş gözlüğü kullanımıdır. Yetişkinlerin yanı sıra çocukların da güneş gözlüğü kullanması oldukça önemlidir. Çocukların ciltleri ve gözleri, yetişkinlerinkine oranla daha hassas olduklarından, güneşin verdiği zararlar daha büyük riskler taşır.

Ultraviyole ışınları, gözde retina ve merceğe ciddi zararlar verir. Bu nedenle özellikle güneşin yoğun olduğu yaz mevsiminde güneş gözlüğü kullanılmalıdır. En etkili güneş korunmasının sağlanabilmesi için, UV ışınlarının minimum %99’unun süzülmesi gerekir. Ultraviyole A ve B ışınları günümüzde yeryüzüne eskiye göre çok daha fazla ulaşır. Bu da göz bozuklukları ve cilt kanseri gibi önemli hastalıklara neden olur. Çocukların gözleri güneşin zararlı ışınlarına karşı daha savunmasız olduğundan, 2 yaşından itibaren çocuklarda güneş gözlüğü kullanımı önerilir.

Çocuklar için kullanılabilecek en uygun çocuk güneş gözlükğü çerçeveli ve kırılmaz camlı olan modellerdir. Numaralı gözlük kullanan çocukların, güneş gözlüklerinin de numaralı olmasına dikkat etmelisiniz. Güneş gözlüğü seçerken dikkat etmeniz gereken bir diğer husus da sertifikalı, yüze iyi oturan ve geniş camlı modellerden olmasıdır. Unutmayın kaliteli cam, iyi bir güneş koruması sağlar.

Çocuk güneş gözlüğü seçiminde dikkat edilmesi gerekenler;

  • Gözlük camının kırılmaz ve yüzde 100’e yakın UVA filtreli olmasına dikkat edin.
  • Kırılmayan ve yüze tam oturan çerçeve modellerinden seçim yapın.
  • Gözlüğün düşmesini engelleyen yaylı menteşeli çerçeveleri tercih edin.
  • Ucuz çocuk güneş gözlüğü seçiminden kesinlikle kaçının.

Cevap yaz