Yükleniyor
LC Waikiki Organik Bebek Kıyafeti

Sağlıklı bebek kıyafeti nasıl seçilir?

Bebeklerin cildi yetişkinlere göre daha hassastır. Bu nedenle bebek kıyafeti seçerken çocuğunuzun cildine uygun, onu rahatsız etmeyecek ve sağlığını tehdit etmeyecek içerikte kumaşları tercih etmelisiniz. Bebekler için kıyafet seçiminde merak edilenleri LC Waikiki Malzeme Kalite Güvence Müdürü Arzu Konyalı cevaplıyor.

Gelişen teknoloji ve yenilikçi tasarımlar sayesinde bebekler için farklı kaliteli ve çeşitlilikte ürünler bulmak kolaylaştı. Bebeğinizin sağlığını yakından ilgilendiren ve özellikle kıyafet seçiminde titiz davranan ebeveynler için ürünlerde kullanılan malzemelerin içerikleri önem kazanıyor.

LC Waikiki Malzeme Kalite Güvence Müdürü Arzu Konyalı
LC Waikiki Malzeme Kalite Güvence Müdürü Arzu Konyalı

0-24 ay arası içi bebek kıyafeti seçerken nelere dikkat etmeli?

Fiziksel ve kimyasal olarak güvenli ürün almak her geçen gün daha da önemli bir hale geldi. 0 – 24 ay aralığındaki çocuklar içinse daha da dikkat edilmesi gereken bir konu. Özellikle çocukların hareketli olması ve istemsiz hareket ettiklerinden dolayı rahat edebilecekleri, rahatlık sağlarken de güvenliklerini tehlikeye sokmayacak tasarımlı ürünlerin seçilmesi büyük önem taşıyor. Kıyafette bulunan kimyasalların güvenlik açısından elinize aldığınızda değerlendirilmesi mümkün değil. Bu nedenle bildiğiniz ve çalışmalarına güvendiğiniz markaları tercih edip, ürünün bakım etiketlerini doğru incelemelerini öneririz.

Cildi çok hassas olan ve çabuk tahriş olan bebekler için ne tür kumaşlar tercih edilmeli?

Öncelikle yenidoğan bebeğin cilt hassasiyetini iyi tanımak gerekiyor. Yumuşak tuşeli doğal içerikli kumaşlar ile az işlemeli ürünler tercih edilebilir. Bazı çocuklarımızın pamuk, keten gibi ürünlere de hassasiyetleri olabiliyor. Bu nedenle öncelikle çocuğun neye karşı etki gösterdiğini belirlemeli, alınan ürünlerin mutlaka içeriğinde ne olduğunun öğrenilmesi için etiketine bakılması gerekiyor.

Organik giysi ne demektir?

Organik giysi, GDO içermeyen pamuğun işlenerek ürün haline getirilmesi, bu işlemler sırasında kimyasal risklerinin değerlendirilmesi, belli limitler altında tutulması ve ürün oluşturulurken izlenebilirliğin yani geriye dönük işlemlerin takip edilebilir olmasını gerektiğini söyleyebiliriz. Organik günümüzde çok geniş bir kavram ve pek çok uygulaması var. Organik ürünlerde elyaf içerik bilgisine bakılmalı ve dünyaca kabul edilen sertifikalı ürünlerin alınmasına dikkat edilmesi büyük önem taşıyor. LC Waikiki olarak bu alanda talep eden müşterilerimiz için bir organik koleksiyonumuz mevcut. Ancak, organik sertifikası olmayan ürünlerimizde dahi, ürün güvenlik standartlarımız organik testleri ile uyumlu olduğundan annelerimiz ürünlerimizi rahatlıkla kullanabilirler.

Kıyafette alerji yapan boyalar mıdır?

Elbette boyalarda bir etken ama bu alerjenlerin genel olarak kullanımları yasak. Ancak testlerle kontrol edilerek güvence altına alınması şart. Son dönemde yaşam şartlarının değişmesiyle maalesef alerji en yaygın hastalık halini aldı. Ürünlerde alerjen boya olmasa dahi spesifik bir maddeye kişinin alerjisi olabiliyor. Yüzde 100 pamuklu bir üründe elyaf tozundan kaynaklı alerji vakaları görülebilir ve buna istinaden pamuk ürün kullanılmaması gerekebilir. Bu sebeple bebek giysisi seçerken dikkatli olunmasını ve vücudun tepkilerinin iyi değerlendirilmesini öneriyoruz. LC Waikiki olarak biz literatür çalışmalarını da takip etmeye çalışıyoruz. Henüz kanunlarca yasaklanmış olmasa dahi dünyada kabul gören sağlık komisyonlarının raporlarını takip ediyor ve buna göre bebek kıyafeti için alerji riski olan kimyasalları da ürünlerimizde risklerine göre örnekleme yaparak kontrol ediyoruz.

LC Waikiki Bebek Kıyafeti Seçimi

Anneler kıyafet alırken etiketleri nasıl okumalıdır?

Ürünün elyaf içeriği ile yıkama, kurutma, ütü gibi ürünün bakımına ilişkin bilgiler önemlidir. Alınan ürünün etiketi, bize ürünün sağlıklı kullanımı için bilgiler verir. Çoğunlukla etiketler kullanıcıya rahatsızlık verdiğinden dolayı ilk alımda kesilerek atılabiliyor ve sonrasında ürünün bakımı rutin bilinen normlara göre yapılabiliyor. LC Waikiki olarak biz çocuk ürünlerimizde hem çocuğu rahatsız etmemesi hem de ürün bakımının takip edilebilmesi ve bilginin kaybolmaması için saten etiketler kullanmayı tercih ediyoruz. Annelerimizin taleplerinin de bu yönde olduğunu biliyoruz.

LC Waikiki Güvenli çocuk koleksiyonunda nelere dikkat ederek üretim yapıyor?

Ürünlerimizde birden çok aşamada kimyasal testler uyguluyoruz. Bu ürünü oluşturan bileşenlerin belirli risk analizlerine göre yapılan testlerle başlayıp, bitmiş ürün ve hatta depomuza giren ürünün ayrıca test edilmesiyle devam ediyor. Bünyemizde tam kapasiteli günde 2000 ekolojik test yapabilen laboratuvarımız mevcut. Benzer laboratuvarlarımız Çin ve Bangladeş ülkelerinde de orada üretimi yapılan ürünlerimizi test etmek üzere çalışmalarına devam ediyor. Ayrıca, çocuğa fiziksel anlamda zarar vermeyecek şekilde ürün tasarımlarımıza da dikkat ediyoruz. Örneğin bebek kıyafetlerinde onların hassas ciltlerine zarar vermemesi için, ürünlerimizde kullanılan nakışların arkalarını yumuşak malzemeyle kaplıyor, çıtçıt ve fermuar gibi metal aksesuarları kontrol ediyoruz. Bebekler rahat giysin diye yaka genişliğini yeterli esneklikte tutuyoruz. Çocukların kordon ya da büzgü iplerinden kaynaklanan kazalar sonucu boğma, boğulma, takılma, sıkışma gibi her türlü riskten korumak üzere, Çocuk Giysilerinde Güvenlik, Çocuk Giysilerinde Kullanılan Kordon ve Büzme İpleri, özelliklerini standartlarında belirtilen güvenli uygulama koşullarını sağlıyor, uluslararası kabul edilmiş güvenlik standartlarına uygun olarak hareket ediyoruz.

Cevap yaz