Yükleniyor
Doğum sonrası kilo verme

Doğum sonrası kilo verme

Hamilelikte kilo almak kadınların korkulu rüyası olsa da dengeli ve sağlıklı beslenme ile hamilelik süresince alınan aşırı kiloları vermek mümkün. Doğum sonrası kilo verme konusunda bilinmesi gerekenleri Dyt. Psk. Nazlı Yüksel Dönmez anlatıyor.

Hamilelik döneminde her kadın az da olsa kilo alır. Ancak hamilelik süresince alınması gereken kaliteli kilo miktarı 15 kilodur. Elbette bu anne adayının hamile kalmadan önceki kilo durumuna göre değişmektedir. Doğum sonrası bu kiloları vermek çok daha kolay olur. Şimdi gelin doğum sonrası kilo nasıl verilir, emzirme döneminde kilo vermek kolay mıdır bunları inceleyelim.

Doğumla birlikte yaklaşık 5 ila 6 kilo kaybedersiniz. Bunun 3-4 kilosu bebek, 2 kilosu sıvı plasenta ve kordondur. Eğer tüm gebelik boyunca 12 ila 15 kilo aldıysanız, geriye vermeniz gereken az kilonuz kalır. Ayrıca ilk altı ay süresince emzirerek de hamilelik öncesindeki kilonuza dönebilirsiniz. Her sağdığınız 100 ml sütle yaklaşık 70 kalori yakabilirsiniz. Hamileliğinizin ilk günlerinde sütünüz az gelirken, ileriki dönemlerde sağdığınız süt miktarında artış olduğunu görebilirsiniz. 6. aya geldiğiniz de günlük 350-400 kaloriyi sadece süt sağarak yakabilirsiniz. Bu da ortalama iki saatlik bir yürüyüşe denk gelir.

Bu süreçte kaliteli beslenmek de oldukça önemlidir. Yapacağınız kaliteli ve yüksek proteinli bir kahvaltı hem iştah dengesizliğini ortadan kaldıracak hem de halsizlikleri ve tatlı isteğini dengeleyecektir.

Size bu dönem için tavsiyemiz, öğlen ve akşam saatlerinde sadece sebze tüketmek yerine etle sebzeyi bir arada tüketmenizdir. Sebzenin yanında köfte, tavuk veya balık gibi et ürünlerini tüketmenin yanı sıra yemeklerin yanında salatayı da ihmal etmemelisiniz. Yeşil yapraklı sebzeler hem lif alımı açısından hem de tokluk sağlaması açısından önemlidir.

Ara öğünlerle birlikte beslenme programınıza protein, karbonhidrat ve yağ alımı yapabileceğiniz beslenme şekilleri eklemek çok daha iyi olacaktır.
Ara öğünlerle birlikte beslenme programınıza protein, karbonhidrat ve yağ alımı yapabileceğiniz beslenme şekilleri eklemek çok daha iyi olacaktır.

Doğru Miktarda Doğru Beslenme

Pek çok anne sütün artması için neler yapabileceklerini merak eder. Düzenli beslenme ve doğru besinler sayesinde annelerin birçoğunda süt arttığı gözlemlenmiştir. Bunun en temel nedeni bol sebze tüketiminin yanında proteinin de eklenmesiyle vücudun gerekli ihtiyaçlarının karşılanması ve lifle desteklenerek süt miktarının artmasıdır. Bunların yanı sıra suyun önemini de vurgulamadan geçemeyiz. Su, hem ödemlerin atılmasını hem de metabolizmanın hızlı çalışmasını sağladığı için çok önemlidir.

Bu süreçte karşılaşacağımız bir diğer problem ise uyku problemi ve uykusuzluğa bağlı metabolizmanın yavaşlamasıdır. Özellikle ilk altı aylık süreçte kısa kısa uykular ve uyanmalar sizi olumsuz etkileyebilir. Ancak bunları ortadan kaldırmak çok kolaydır. Günde bir öğün yiyerek diğer öğünleri ertelemek yerine öğünlerinizi saatlere bölmek daha sağlıklı olacaktır. Ara öğünlerle birlikte beslenme programınıza protein, karbonhidrat ve yağ alımı yapabileceğiniz beslenme şekilleri eklemek çok daha iyi olacaktır. Eğer bu süreçte nasıl besleneceğinizi merak ediyor, bir yandan kilo vermek istiyor ama aynı zamanda sütünüz azalmasın istemiyorsanız bir beslenme uzmanına danışmanızda fayda vardır.

Annelerin birçoğu geceleri bebeğini emzirmeye kalkarken gece yemeleriyle baş etmeye çalışır. Bu da kilo verememenin bir diğer sebebidir. Kilo alımını önlemek için temel kural buzdolabının gerçekten sağlıklı yiyeceklerle doldurulması olacaktır. Örneğin; gece kalktığınızda meyve, kuruyemiş, yoğurt-yulaf karışımı yiyebilir veya sıcak süt içebilirsiniz. Özellikle dolabınızda tatlı gibi sizi cezbedecek yiyecekler bulundurmamanızı tavsiye ederiz. Gece emzirmelerinde tuzlu bir karbonhidrat isteğiniz olabilir. Bu durumda ekmek arası beyaz peynir ve yeşillik tüketebileceğiniz sağlıklı bir alternatif iyi olacaktır. Burada unutmamanız gereken en önemli nokta kilo verme hedefinize ulaşabilmeniz için doğru seçimler yapmanızdır.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise hızlı kilo vereceğinize inandığınız detox ve bitki çaylarını asla denememenizdir. Unutmayın hızlı giden kilolar vücudunuzda sarkmalara neden olur. Bu nedenle kiloların kendi hızında gitmesine izin vermelisiniz. Böylece vücudunuz hem daha az deforme olur, hem de en kısa sürede sağlıklı formunuza kavuşmuş olursunuz.

Cevap yaz