Yükleniyor
Taş boyama

Taş boyama

Çocukların hayal güçleri yetişkinlere göre çok daha renkli ve geniştir. Resim yapmanın çocukların hayal dünyasını geliştirdiği ve genişlettiği araştırmalarca kanıtlanmış bir gerçek. Taş boyama ile çocuğunuzun ilgisini çekebilir ve resim yapmaya yönlenmesini sağlayabilirsiniz.

Taş boyama sanatı çocuklara resim yapmayı sevdirmek konusunda her çocuğun ilgisini çekebilecek bir yöntemdir. Deniz, göl veya nehirden toplayacağınız pürüzsüz, düzgün şekilli ve farklı boylardaki taşları boyamak her çocuğa ilginç gelecektir. Çünkü ortaya çıkan sonuç üç boyutlu olacağı için kağıt boyamaya göre daha gerçekçi ve elle tutulabilir olur. Elbette çocuğunuzun yaptığı resmi eleştirmemeli ve onu resim yaparken yönlendirmemelisiniz. Örneğin canı mor bir güneş yapmak istiyorsa bırakın yapsın.

Uğur böceği, kuş, kedi gibi hayvan şekilleri taşlarda çok sempatik, renkli çiçek motifleri ise dikkat çekici olacaktır. İki veya üç taşı birbirine yapıştırarak komik insan figürleri üretmek de mümkündür.

Taş boyama malzemeleri;

  • Farklı boylarda pürüzsüz taşlar
  • Değişik renklerde akrilik boya
  • Fırça
  • Asetat kalemi
  • Vernik

Taşlarınızı su kenarlarından toplayabilirsiniz. Seçeceğiniz taşlarda düz bir yüzey olmalı, pürüzsüz ve mat olmalı. Eğer çok parlak olursa boyayı tutmayacaktır. Boyamaya başlamadan önce taşlarınızı temizlemelisiniz. Bunun için bir kaba sabunlu su koyup taşlarınızı içerisinde 10 – 15 dakika bekletin ve sonra eski bir diş fırçası kullanarak çocuğunuzla birlikte taşı fırçalayın. Böylece taşın üzerindeki toz, çamur, yosun gibi kirlerden kolayca kurtulmuş olursunuz. Ayrıca bu temizleme işlemi sırasında çocuğunuzun el becerilerini kullanarak motor gelişimine de katkıda bulunmasını sağlarsınız.

Okul çağına gelmemiş çocuklarınız için hazırladığımız Okul öncesi oyunlar yazımızı okudunuz mu?

Taşlarınız kuruduktan sonra boyanmaya hazır hale gelir. Önce taşın üzerine çizeceğiniz deseni kurşun kalemle çizin. Akrilik boya kullanarak fırçanız ile istediğiniz deseni boyayın. Ve son olarak boya kuruduktan sonra vernikle kaplayın. Kullanacağınız vernik su bazlı olmalıdır. Vernik taşınızın hem daha parlak görünmesini sağlar, hem de boyanın daha uzun sure dayanmasına yardımcı olur.

Son olarak çocuğunuza taşın arkasına tarih ve imzanızı atmasını söyleyin. Kim bilir belki ileride çok ünlü bir sanatçı olur ve o gün boyadığı taşlar müzede sergilenir! 😀

İşte size fikir vermesi için güzel taş boyama örnekleri:

One comment

  1. Çok güzel bir hobi. Fakat taş toplama gibi bir lüksüm yok şuan. Acaba internet üzerinden alabileceğim bir site var mı ? Yardımcı olabilir misiniz ?

Cevap yaz