Yükleniyor
Bebeğinizin motor gelişimini destekleyen oyunlar

Bebeğinizin motor gelişimini destekleyen oyunlar

Oyunlar çocukların çevreyle ve yaşıtlarıyla iletişim kurmasını sağlarken, ince ve kaba motor gelişimlerini destekler. Aynı zamanda zihinsel ve sosyal gelişimleri içinde oyunun yeri önemlidir. Şimdi gelin 0-3 yaş bebekler için motor gelişimini destekleyen oyunlar nelermiş onları inceleyelim.

Oyunlar özellikle erken çocukluk dönemlerinde oldukça önemli bir yere sahip. Oyunlar, çocukların gerçek hayata hazırlanmasını sağlarken aynı zamanda iç dünyalarını dışa vurmada da etkin bir araçtır. Çocuklar özellikle motor gelişimini destekleyen oyunlar esnasında üstlenilen roller sayesinde dünyayı anlamaya çalışır, özdeşim kurar. Bu sayede kişiliği oluşmaya ve gelişmeye başlar.

Oyun Adı: Şap şap ve rap rap

Oyun için herhangi bir materyale ihtiyaç yok. Bebeğinizin keyfi yerindeyse ve uyanıksa karşısına geçin ve farklı ses tonlarıyla onunla konuşun. Örneğin; bebeğim uyanmış da beni mi izliyor gibi. Bir süre bu şekilde konuştuktan sonra bebeğinizin sizi göreceği şekilde farklı yönlere doğru yürüyerek dans edin ve şarkı söyleyin. Bebeğinizin ses tonlamalarıyla dikkatini çekin ve sizi izlemesini sağlayın. Sizi tanıdığını belli edecek şekilde gülüp gülmediğine bakın. Bebeğinizin ellerini, bileklerinden tutun ve vücudunun orta tarafında alkışlama hareketi yaptırarak, “ellerimle şap şap şap” diyerek gülümseyin ve şarkı söyleyin. Kısa süre bebeğinizin avuçlarının açık olduğuna dikkat edin. Ayak bileklerinden tutarak bacaklarını aşağı ve yukarı hareket ettirin ve “ayaklarla rap rap rap” diyerek şarkı söylemeye devam edin. Ayak bileklerinden ellerinizi çekerek ayaklarını ortalama 2 saniye olacak şekilde havada tutmasını sağlayın.

Bebeklerin kaba motor, ince motor gelişimi
Bu oyunda bebeğinizin oyuncağın peşinden yürümesini sağlayın. Gerekli durumda elinden tutarak adım atmasına yardımcı olabilirsiniz.

Böylece bebeğiniz sırt üstü yatırıldığında bacaklarını ortalama iki saniye kadar havada tutar. Bu, bebeğinizin kaba motor becerileri geliştirmesini destekler. Aynı zamanda ellerini ortada birleştirir ve onları kısa süre de olsa açık tutar. Bu da ince motor becerilerini geliştirir.

Oyun Adı: Oyuncağım Kaçıyor Ben Yakalıyorum

Bu oyundaki materyallerimiz: 1,5-2 metre uzunluğunda bir ip ve bebeğinizin sevdiği ses çıkaran oyuncakları.

Öncelikle bir süre bebeğinizin oyuncakları ile oynamasına izin verin. Daha sonra onu yönlendirmek için “seninle bir oyun oynayacağız” deyin ve bebeğinizin oyuncaklarından biri tercih etmesini sağlayın. Bebeğinizin verdiği oyuncağın bir ucunu ipe bağlayın ve diğer ucunu da elinizde tutun. “Oyuncakların kaçıyor, hadi yakala bakalım!” deyin ve ip çekin. Sizi takip edebilmesi için bebeğinizi cesaretlendirin. Ayrıca bu oyunu ses çıkaran oyuncağı koltukta hareket ettirerek de oynayabilirsiniz. Bebeğinizin oyuncağın peşinden yürümesini sağlayın. Gerekli durumda elinden tutarak adım atmasına yardımcı olabilirsiniz.

Kaba motor gelişimine katkı sağlayacak bu oyun sayesinde bebeğiniz ellerinden tutulduğunda 1-2 adım atar. Hızlı bir şekilde emekler. Tek eliyle bir eşyaya tutunarak yürür.

Cevap yaz