Yükleniyor
tikladers_com

Bir tıkla oyun ablası, bir tıkla özel ders

Küçük çocuğu için oyun ablası, okula gidenlerin ödevleri için sabırlı eğitimci, ders konularındaki eksikleri gidermek için evine yakın öğretmen arayan anneler için güzel haber. TıklaDers.com öğretmen arayanlarla  ders verenleri buluşturuyor, üstelik ücretsiz…

Yazı: Hakan Türkkuşu

Türkiye’de, ebeveynleri ders verenlerle ücretsiz buluşturan platform www.TiklaDers.com, annelere soluk aldıran bir çözüm olarak dikkat çekiyor. İsteyene online isteyene yakın çevreden eğitimci öneren platform yabancı dil dersinden müziğe, resimden satranca, dramadan dansa uzanan geniş bir yelpaze sunuyor. Anneler de çocuk psikolojisi ve oyun terapisi gibi uzmanlık gerektiren alanlarda eğitim alan üniversitelilere ve mezunlara platform üzerinden hiç bir ücret ödemeden ulaşabiliyor.
Tıkla Ders, günümüzün dijital çözümlerinden farklı, karşılıklı etkileşime açık, yeni nesil bir çözüm olarak tanımlanıyor. Ebeveynlerden ücret talep etmiyor, komisyon istemiyor. Öte yandan Türkiye’nin dört bir tarafından, özellikle de büyük şehirlerde yüksek eğitimi süren ya da mezun gençleri destekliyor. Ebeveynlere kaliteli eğitim sunarken, gençlere de çalışarak kazanç elde etme fırsatı veriyor.

En ileri seviyede “kazan kazan” sistemi

Ders vermek isteyen üniversiteliler, eğitimciler, antrenörler, sanatçılar, sporcular çocuklara daha iyi bir dünyanın kapılarını aralamak için Tıkla Ders ile el ele çalışıyorlar. Uzman oldukları alanda ders vermek istediklerini, saat ücretini, erişim bilgilerini ilan olarak platformda yayınlıyorlar. Platformun yöneticileri de bu ilanların yayın bedelini bir veya iki saatlik derste kazanılması anlayışını gözetiyor. İlan veren, biliyor ki çok kısa sürede yatırımı geri alıyor ve çalıştıkça kazanıyor. Bu sayede de okul harcını, ev kirasını ödeyebiliyor, günlük yaşamını anne-babasından para istemeden sürdürebiliyor.
Ebeveynler de aradığı ister oyun ablası olsun ister ders abisi, eğitimciyle doğrudan görüşerek belirliyor. Yaşadığı ilçeye kadar arama yapma olanağı sunan platformda, seçtiği öğretmene doğrudan ödeme yapıyor. Çocuk ile eğitimcinin anlaşamaması halinde değişiklik yapabiliyor.
Üniversiteli ve mezunlar, bugün teknolojiyi rahatlıkla kullanıyor ve online çalışmalara da bu sayede  “evet” diyorlar. Platformun bir de blog sayfası var. Uzman kalemler çocuklara herhangi bir şey satma niyeti olmadan tarafsız görüş ve önerilerini paylaşıyor. Bu tavsiye ve önerilerle ebeveynlerin belki de hiç aklında olmayan konular gündeme gelebiliyor. Derslerin saat ücretlerindeki avantaj sayesinde de bu dersleri bütçelerini zorlamadan alabiliyorlar.
Tıkla Ders platformundan ders alan ebeveynler dilerlerse platformdaki eğitimciler ordusuna da katılabiliyor. Söz gelişi resim öğretmeni bir anne çocuğuna İngilizce dersi almak için girdiği platformda resim dersi bir öğretmen olabiliyor ya da anaokulu öğretmeni olan bir baba oyun abisi olabiliyor.

Öğrenmenin yaşı yok!

“Öğrenmenin yaşı yok” ifadesinin hakkını veren www.TiklaDers.com sitesinde 1-6 yaş Oyun Grubu olarak tanımlanıyor. İlk ve ortaokul çağındakilere destek başlığı altında 6-14 yaş arasındaki genç bireylere uygun konu ve dersler bulunuyor. Yaşı 14-18 arasında olan liseliler için de pek çok özel ders fırsatı mevcut. Bir de yetişkinler kategorisi var ki burada ebeveynlerin de ilgisini çekecek konulara erişmek mümkün.
Platform saat ücreti 20-400 ₺ arası skala ile bütçenize en uygun eğitimcileri önerdiği gibi dersin online ya da yüz yüze olması konusunda da seçenek sunuyor. Arka planda eğitimcinin cinsiyetinden yaşadığı şehir hatta ilçeye kadar son derece detaylı bir veri tabanı çalışıyor.
Bugüne kadar 5 binden fazla kullanıcı ve ziyaretçi ağırlayan platform, ders vermek isteyenlerin önerilerini titizlikle değerlendiriyor. Memnuniyet mesajları ise en değerli hazine adeta.
Kapsamlı bir Sıklıkla Sorulan Sorular bölümü olsa da her tür soruya özel iletişim kanalından yanıt veriliyor.
Blog kısmında ise en titiz anne ve babanın da keyifle okuyacağı makale ve yazılar bulunuyor.

esennur_kucuktuzun
Kendisi de bir oyun ablası olan Küçüktüzün’ün platformunda şimdiden iki çalışan var.

Kurucunun kendisi de üniversiteli

Tıkla Ders platformunun kurucusu, üniversiteye başladığında oyun ablalığı konusuna odaklanan ve hâlâ eğitimi devam eden bir üniversiteli. Yeditepe Üniversitesi İletişim Fakültesi son sınıf öğrencisi olan Esennur Küçüktüzün.
“Okul bitince…” sorusunu “devam edeceğim” diyerek yanıtlıyor. Tiyatro tutkusunu oyun ablalığı konusunda büyük bir avantaj olarak görüyor. Abisinden hediye fotoğraf makinesinin vizöründen dünyaya bakmayı seviyor. Günlük iş temposunun yoğunluğu yüzünden, yaşıtları daha iş aramaya hazırlanırken işveren olmasını gerektirmesinden hiç şikayetçi değil. Çalışmayı seviyor. Yüzlerce eğitimcinin kazanç kapısı olan platformu ve şimdiden iki kişinin çalıştığı bir çağrı merkezini yönetiyor.
Neşeli, kendine güveniyor. Karamsarlıktan eser yok, “yurt dışına giderim” demiyor. Bir yandan aile işleri için çalışırken diğer taraftan da işini geliştirmek için araştırıyor.
“İlk yatırım” sorusunu da anında yanıtlıyor. “Önceki işlerimden, özellikle de çektiğim fotoğraflardan kazandıklarım sermayem oldu” diyor. Melek yatırımcı konusunu daha biz sormadan “neden olmasın” sözleriyle  yanıtlıyor. Tekliflere açık…
Para kazanmaktan çok marka değerine odaklı. “Oyun Ablası” yazan ilk kartviziti hâlâ cebinde. Sıradan bir karttan çok iş yaşamında ve profesyonel kariyerinde bir “yol haritası” olarak görüyor bu kartı.
Tıkla Ders platformunu ve sosyal medya hesaplarını takip edenleri ise öneri ve eleştirileriyle  birer “rehber” kabul ediyor.

3 comments

  1. Pandemi döneminde hem iş stresi hem okuldan derslerden geri kalmasın oglum derken inanılmaz bi dönemde tanıştım Tıkladers ile. Oğlum mutlu, ben mutlu 😇 Herkese tavsiye ederim, iyiki tanıştık 🤩

    1. Zor bir dönemimizde keşfettik tıkladersi. Kızım için çok iyi oldu. Tavsiye ederim. ❣️

  2. Ekip sağlam harika insanlar harika isler… Pandemi sürecinde çok faydalarını gördüm bir tıkla ders çok iyi tavsiye ederim 👍

Cevap yaz