Yükleniyor

Bebeklerde yürüteç kullanımı

Uzmanlar, bebeklerde yürüteç kullanımı ile ilgili zihinsel, fiziksel ve psikolojik olarak olumsuz etkiler yaratabileceğini belirtiyor.

Bebeğinizin kendi kendine yürümeye başlaması hem onun hem de sizin için oldukça heyecanlı bir gelişmedir. Yeni doğduğu andan itibaren refleksif hareketlere sahip olan bebeğiniz yürüme becerisi kazanarak çevresini keşfeden bir bebeğe dönüşür. Bebeklikteki bu gelişme motor gelişim (hareketlerle ilgili gelişim) olarak adlandırılır. Öğrenme ve olgunlaşma yoluyla gerçekleşir. Bebeğinizin bedenini kontrol edebilmesi hem öğrenmeye hem de bedenin yeterli olgunluğa ulaşmasına bağlıdır. El kontrolü, konuşma, yürüme, elle tutma vb. beceriler temelde olgunlaşmaya dayalı motor becerilerdir. Çevre koşulları olgunlaşma süreçlerini geciktirme veya hızlandırmada önemli rol oynar.

Bebeklerin motor becerilerinin daha hızlı gelişebilmesi, serbestçe hareket edebilmesine ve çeşitli oyuncaklarla oynayabilmesine bağlıdır. Hareketleri kısıtlanan, ilgiden muaf olan bebekler normalden daha geç yürüyebilmektedir.

Bebek yürüteçleri, yürüme sürecinde en çok tartışılan konuların başında gelir. Ancak yürüteç gerçekten bebekler için sağlıklı mıdır? Bu soruya cevap olarak uzmanlar, yürüteç kullanmanın yürüme dönemlerinde duraklamaya ve kesintiye neden olabildiğini belirtmişlerdir.

Bebeklerde yürüteç kullanmak pek çok soruna neden olabilir. Bunlar;

  • Yürüteç kullanılarak, ayak yapısı henüz hazır olmadan bastırılan ayaklarda deformasyon oluşabilir.
  • Henüz dik duramayan bebekler yürüteçte yığılarak dururlar. Bu da skolyoz veya kifoz gibi omurga eğriliklerine neden olabilir.
  • Bebek yürüteçle kısıtlı bir alanda kaldığından, bebeğin psikolojik gelişimi olumsuz yönde etkilenebilmektedir.
  • Kalça yapıları henüz gelişmediğinden, tüm vücut ağırlıkları simetrik veya asimetrik olarak kalçalara yüklenir. Bu da kalça problemlerine neden olabilir.
  • Yürüteç kullanan bebekler, ev kazalarına fazlasıyla maruz kalabilir. Örneğin, masa üzerindeki örtüyü çekerek ağır, kesici veya delici cisimleri üzerine düşürebilir. Ciddi tehlikelerle karşı karşıya kalabilir.
  • Bebekler yürüteç ile yürümezler, sadece ayaklarıyla itelerler. Basmayı henüz bilmediği ve bacak boyu kısa kaldığı için parmak ucunda yürür ve bu alışkanlığa neden olabilir.

Tüm bu nedenlerden dolayı uzmanlar, bebeklerin fiziksel, psikolojik ve zihinsel açıdan sağlıklı olabilmesi için yürüteç kullanılmamasını öneriyor. Bebeğin serbestçe dolaşmasına ve gelişmesine destek olmanız tavsiye edilir. Unutmayın, yürümeyi öğrenmeye çalışan bir bebeğin iskemleyi itmesi yürüteç kullanmasından çok daha faydalıdır.

Cevap yaz