Yükleniyor
Anne sütünü artırmanın yolları

Anne sütünü artırmanın yolları

Bebeğiniz için vereceğiniz en değerli besin kaynağı anne sütüdür. Anne ve bebek arasında duygusal bir bağ sağlar. Bazı dönemlerde sütün az gelmesiyle anne sütünü artırmanın yolları için arayışa girebilir.

Bebeğin sağlıklı gelişebilmesi ve büyüyebilmesi için en uygun beslenme yöntemi emzirmektir. Bu, aynı zamanda hem bebek hem de anne üzerinde psikolojik ve biyolojik bir etkiye sahiptir. Bebeğin en önemli besin kaynağı anne sütü olduğundan anne sütünün faydaları ve anne sütünün önemi saymakla bitmez. Ancak emzirme döneminde hemen hemen her anne, sütünün bebeği için yeterli olup olmadığı konusunda endişe duyar. Bazı dönemlerde sütün az gelmesi, bebeğe yetip yetmeyeceği korkusuna neden olabilir. Bu nedenle anneler, anne sütünü artırmanın yolları hakkında detaylı araştırmalar yapmaktan kendilerini alıkoyamazlar. Anne sütünü artırmanın yolları, anne sütünü artıran yiyecekler, anne sütünü artıran tüyolar neler gibi sorunların cevaplarını arıyorsanız işte size anne sütünü artırmak için hazırladığımız öneriler.

 • Sütün besleyiciliğini ve miktarını artıran en önemli besin kaynağı su tüketimidir. Günde en az 2 ila 3 litre sıvı tüketmeli, her emzirme sonrası kaybettiğiniz sıvı miktarını takviye etmelisiniz.
 • Emzirme, hamilelik döneminde aldığınız kiloları vermenin en doğal yoludur. Emzirme döneminde diyet yaparak kilo vermeye çalışmamalı, yeterli ve düzenli beslenmeyle anne sütünü artırmaya odaklanmalısınız.
 • Günlük protein ihtiyacınızı karşılamak için hem hayvansal hem de bitkisel protein kaynakları tüketmelisiniz. Anne sütünü artıran yiyecekler arasında protein açısından zengin sebzeler; taze fasulye, brokoli, ıspanak ve haşlanmış patatestir. Bunun yanı sıra bakliyatlar, kuru fasulye ve mercimekle de protein ihtiyacınızı karşılamanız mümkün.
 • Meyveleri mutlaka mevsiminde tüketmeye dikkat etmelisiniz.
 • Her besin grubunu dengeli şekilde tüketmelisiniz. Bu besin grupları; et ürünleri, meyve ve sebzeler, tahıllar, süt ürünleri, kuru yemişler, bakliyatlar vb.dir.
 • Kasların ve sinir sisteminin daha sağlıklı görev yapması, diş ve kemik sağlığının korunması için kalsiyum oldukça önemlidir. Yoğurt, süt ve peynir gibi kalsiyum açısından zengin besinlerin yanı sıra yeşil yapraklı sebzeler, kekik, badem ve susam gibi baharatlarda kalsiyum ihtiyacınızı karşılayacak besinler arasındadır.
 • Yeşil yapraklı sebzeler kalsiyum ihtiyacını karşılamanın yanı sıra bağışıklık sistemini güçlendirir, kan dolaşımını düzenler. Süt yapan besinler arasında ıspanak, roka, maydanoz ve semizotu gibi yeşil yapraklı sebzeler yer alır. Bu besinlerden bol bol tüketmeyi ihmal etmeyin.
 • Tatlı ihtiyacınızı şekerli yiyecek ve içeceklerden değil de meyvelerden ve hafif sütlü tatlılardan sağlayabilirsiniz. Böylece ihtiyacınız olan besin değerlerini karşılarken, gereksiz kilo alımına da engel olabilirsiniz.
 • Kimyon, zeytinyağı, arpa, sarımsak, siyah susam, keten tohumu yağı, dereotu, rezene, yulaf ezmesi, susam yağı, fesleğen gibi besin değeri yüksek, anne sütünü artıran besinler de tüketmelisiniz.
 • Kavun, havuç, balkabağı ve kayısı gibi turuncu renkli meyve ve sebzeler beta karoten (A vitaminin öncül maddesi) açısından zengindir, beslenmenize destek olur. Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde önemli rol oynar.
 • Anne sütünü artıran bir diğer unsur da bol bol dinlenmektir. Stresten uzak durmalı, kendinizi yormamalısınız. İyi bir uyku, süt artırıcı etkenlerden birisidir. Bebeğinizin uyuduğu her dakika kendinize zaman ayırmalı ve bol bol dinlenmelisiniz.
 • Emzirmeyi tek memeden değil, mutlaka değiştirerek her iki memeden de yapmalısınız. Çünkü tam boşaltılmamış memede süt yapımı yavaşlayabilir hatta durabilir.
 • Süt artırıcı etkenlerden bir diğeri de gece emzirmeleridir. Eğer bebeğiniz uyuyorsa, sütü sağıp saklamak da uygulayabileceğiz yöntemler arasındadır.
 • Altıncı aydan sonra dahi bebeğiniz iki yaşına gelene kadar ek gıdanın yanında anne sütüne devam edilmesi sütünüzün kesilme ihtimalini engeller.
 • Doğru emzirme yöntemleriyle süt kanallarınızın tıkanmasının önüne geçebilirsiniz. Doğru bir emzirme yöntemi olarak; memenizi alttan ve üstten yanda C harfi oluşturacak şekilde hafifçe sıkın ve bebeğinizi öyle emzirmelisiniz.
 • Emzirme döneminde kesinlikle alkol, sigara vb. maddeler kullanmamalı, gazlı ve kafeinli içeceklerden uzak durmalısınız.
 • Doktorunuza da danışarak emzirme döneminde doğum kontrol hapı kullanmamanız tavsiye edilir. Çünkü doğum kontrol hapları süt üretiminizi azaltacağı gibi hormonal dengenizde de yeni bir yapılanma oluşturur.
 • Emzirme zamanları bebeğinizle birlikte duygusal bağ kurduğunuz en önemli anlar olduğu için emzirme işlemini aceleye getirmemelisiniz. Hem bebeğinizin hem de sizin rahat edeceği bir pozisyon bularak bebeğinizin emmeyi bitirmesini beklemelisiniz.
 • Emzirme sıklığı ile sütün artması arasında doğru bir orantı vardır. Yani ne kadar çok emzirirseniz sütünüz de o kadar artacaktır.
 • Emzirmeden dolayı artan sıvı ihtiyacını karşılamaya destek olabilmek için bitki çayı tüketebilirsiniz. Ancak unutmayın, doktorunuza danışmadan asla bitki çayı kullanmamalısınız.

Cevap yaz