Yükleniyor
mandalinali_kek_tarifi

Mandalinalı kek

Kış davetlerinde farklı ne pişirsem diyenler, çocuğunun beslenme çantasına alternatif arayanlar sizin için bir tarifimiz var. Mevsimin en gözde meyvesi, başta C vitamini olmak üzere içerdiği diğer vitaminler, kalsiyum, demir ve lifle tam bir sağlık deposu olan mandalinadan kek yapmaya ne dersiniz? Mandalinalı kek tarifini paylaşıyor süsleme ve kek tasarımını sizlerin yaratıcılığına bırakıyoruz.

Kekinizi pişireceğiniz kabın dibine yağlı kağıt serin ve 3 kaşık toz şeker serpin. Mandalinalarınızı isterseniz dilim dilim kullanın isterseniz de enine doğru üçe ya da dörde bölün. Serptiğiniz toz şekerin üzerine dilimlerinizi yerleştirin. Bu kekinizin üstü olacağı için farklı tasarımlar yapabilirsiniz.

Bir yandan da kek hamurunuzu hazırlayın. Kabınıza üç yumurtayı kırın ve bir bardak toz şekerle iyice çırpın. 1/2 bardak sıvı yağ ve 1/2 bardak sütü ekleyip biraz daha çırpın. Daha sonra 2 bardak un, limon kabuğu rendesi, vanilya ve kabartma tozunu ekleyin, çırpmaya devam edin. Hamurunuzun boza kıvamında olmasına dikkat edin. Eğer hamurunuz istediğiniz kıvama geldiyse mandalinaların üzerine dökün ve 180 derece fırında kontrol ederek pişirin.

Kekiniz piştikten sonra, soğumasını bekleyin ve kalıbı sunum tabağınıza ters cevirip, yağlı kağıdı yavaşça çıkarın. kekinizi isterseniz aşağıdaki görseldeki gibi hindistan ceviziyle süsleyin, ya da mandalinaları dilim olarak kullandıysanız ( bknz yukarıdaki fotoğraf) pudra şekeri de serpebilirsiniz.

Mandalinalı kek, evdeki sıcak kış buluşmalarının vazgeçilmez tarifleri olacağı gibi çocuklarınızın beslenme çantası için de sağlıklı bir atıştırmalık olarak yer alabilir.

Yuvarlak mandalina dilimleri papatyayı andırdığı için dilimlerin ortasını hindistan ceviziyle süsleyebilirsiniz.

MALZEMELER

3 yumurta
1 şu bardağı toz şeker
1/2 bardak sıvı yağ
1/2 bardak süt
2 bardak un
Limon kabuğu rendesi( isterseniz eklemeyebilirsiniz)
Vanilya, kabartma tozu

MANDALİNANIN FAYDALARI

C vitamini ve antioksidanlar bakımından zengin olan mandalinanın kendisi de kabukları da ayrı ayrı şifa dağıtıyor. Mandalina birçok hastalığa karşı koruma sağlayan flavonoidler gibi antioksidanlar açısından zengindir ve bağışıklık sistemini destekliyor. Bir kaç maddede mandalinanın faydalarına göz atalım.

Bağışıklık sistemini güçlendiriyor.
Yeni hücrelerin oluşumunu destekliyor.
Kansere kalkan oluyor.
İştah kontrolünü sağlıyor.
Yüksek kan basıncını önlüyor.
Kemik erimesine karşı etkili.
Yaraların daha hızlı iyileşmesine katkı sağlıyor.

Cevap yaz