Yükleniyor
Yemek yemeyen çocuklar için öneriler

Yemek yemeyen çocuklar için öneriler

Annelerin büyük bir çoğunluğu çocuklarının yemek yemediğini söyler. Aslında çocuk ne kadar yese de anne için yeterli olmaz. Oysa küçük bir çocuğun ya da bebeğin midesinin sadece yumruğu kadar olduğunun unutulmaması gerekir.

Uzman Psikolog Buket Kasrat, “Çocuk Yetiştirmede Psikolojik Taktikler” adlı kitabında yeme sorunu olan çocukların ailelerine önerilerde bulunuyor. İştahsız, yemek yemeyen çocuklara yeme alışkanlığı kazandırmaya yönelik izleyebileceğiniz sekiz öneri.Ancak en baştan unutulmaması gereken “yemek yemenin temel bir ihtiyaç olduğu, çocuğun da bu içgüdüyle doğduğu”. Ona gereksiz baskı yapmak, yemek konusunu mesele haline getirmek ileriye dönük yeme problemleri oluşturuyor.

  • Çocukların yemek yeme konusunda size model aldığını unutmayın. Kendi yapmadığınız bir davranışı ondan beklemeyin.
  • Yemekleri, tüm aile bireylerinin katıldığı, sohbet edilen keyifli bir ortamda gerçekleştirmeyi alışkanlık haline getirin. Çocuğunuzu da bebeklikten itibaren sofrada sizinle olmasına özen gösterin.
  • Çocuğunuzun midesini göz önünde bulundurun ( kendi yumruğu kadardır) ve kapasitesinin üzerinde bir beklentiye girmeyin.
  • Yemek yemeyen çocuklar için yemek konusunda seçenekler sunun. Onun sevdiği yemek çeşitlerinden birini mutlaka masada bulundurun. Yemeği hazırlarken ondan yardım istemeniz yemeğe karşı ilgisini artırabilir.
  • Televizyon karşısında ya da koltukta oturarak saatlerce yemek yemesine izin vermeyin.
  • Yemek süresini maksimum 30 dakikayla sınırlı tutun. Yemek yemeyeceğini söylüyorsa, konunun üzerinde fazla durmadan, “yemiyorsan tabağını kaldırıyorum” deyin ve kaldırın. Ancak böyle bir durumda bir süre sona acıkacaktır, kesinlikle başka bir şey vermeyin. “Yemek saatimiz geçti” diyerek durumu sakince anlatın.
  • Zorla yedirdiğiniz bir tabak yemeğin, bir sonraki yemekte size olumsuz döneceğini unutmayın. Eşinizin tabağıyla ne kadar ilgileniyorsanız, çocuğunuzun tabağıyla da o kadar ilgilenin.
  • Yemeğini bitirmesi için rüşvet teklif etmeyin. Zaten yapması gereken, sorumluluğu olan davranışlar için ödüllendirmek rüşvete girer, unutmayın.

Bu öneriler iştahsız olduğu söylenen, yemek yemeyen bebekler ve çocuklar için yeme alışkanlığı kazandırmaya yönelik denenmiş ve ispatlanmış öneriler. Siz de çocuğunuzun karakterine ve gelişimine göre kendiniz de taktikler geliştirebilirsiniz. Unutmayın burada önemli olan onunla iletişim kurmak ve onu anlamak ve acıkmasına izin vermek!

 

Cevap yaz