Yükleniyor

Kırmızı kurabiye tarifi

Kırmızı kurabiye gibi renkli yiyecekler kesinlikle çocukları daha çok heyecanlandırıyor. Çocuğunuz eğer yemek yemekte zorlanıyorsa ya da iştahsızsa onun aklını renklerin büyüsüyle çelebilmeniz mümkün. Hem de hazır gıdalara başvurmadan.

Kulağa hoş geliyor değil mi? İşte size hazır gıda boyası kullanmadan evde doğal gıda boyasıyla kolayca hazırlayabileceğiniz kırmızı kurabiye tarifi. Evde hazırlayabileceğiniz doğal gıda boyalarını başka tariflerde de kullanabilirsiniz. Özellikle 3 yaş altı çocukların doğum günleri için sağlıklı ve de eğlenceli menüler hazırlayabilirsiniz.

KIRMIZI KURABİYE İÇİN MALZEMELER:

1 adet kırmızı pancar
2 çay bardağı tam buğday unu
1 çay bardağından biraz az  pirinç unu
2 yemek kaşığı tereyağı (oda sıcaklığında )
2 yemek kaşığı şeker

Not: Şekeri 2 yaş üstü çocuklarda kullanın. Şeker yerine kuru kayısı ya da hurmayı robottan geçirerek kullanabilirsiniz.

HAZIRLANIŞI:

Pancar hariç tüm malzemeleri karıştırın, klasik kurabiye tariflerindeki o kulak memesi kıvamına getirin. Hamurunuzun kıvamı koyuysa dert etmeyin kırmızı rengi vermek için kullanacağınız pancar biraz inceltecek. Hamuru hazırladıktan sonra streç filme sarıp buzdolabında yarım saat bekletin. Çıkardıktan sonra bir merdane yardımıyla mümkün olduğu kadar ince açın. Varsa kurabiye kalıplarıyla, yoksa da geçerek şekillendirip tepsiye yerleştirin. 170 derece fırında 15-20 dakika, kontrol ederek pişirin. Hamurunuz inceyse daha kısa sürede pişebilir.

KIRMIZI RENK İÇİN

1 adet kırmızı pancarı iyice yıkayıp kabuklarını soyun. Sonra 1 bardak suda iyice haşlayın. Yumuşayınca robottan geçirin ve tel süzgeç kullanarak süzün. Bu suyu kurabiye hamurunuza katabilirsiniz. Yalnız ufak bir not, kırmızı pancar suyu hamura katıldığında rengi açılıyor, koyu kırmızı renkte ısrarcıysanız vişneden yardım alabilirsiniz.

 

Cevap yaz