Yükleniyor

Hamilelikte 13. Hafta

Hamilelikte 13. hafta itibariyle birinci trimesteri ikinci trimestere bağlıyor. İlk üç ay bitti bile, inanabiliyor musun? Organ gelişimi devam ederken cinsiyetini belli edecek belirtiler de artıyor.

BEBEKTEKİ DEĞİŞİMLER

13 haftalık bebeğinin baş-popo mesafesi 65-78 mm aralığına, ağırlığı da 25 grama ulaştı. Şu an tam olarak orta boy, sarı bir limona benziyor diyebiliriz.

Bu hafta itibariyle suratının görünümü gitgide olması gereken şeklini alıyor. Gözlerinin pozisyonu kafasının yanlarından öne, yerine yerleşti. Kulaklarının da şekillenme sürecini tamamlandı. Ses telleri gırtlağındaki gelişimini tamamladı. Parmaklarında tırnakları, başında da saçları uzamaya başladı. 10. haftada başlayan parmak izi gelişimi bu hafta sonuca yaklaşıyor.

Pankreası kandaki glikozu kontrol eden insülinin salınıma, karaciğeri safra üretimi görevine başlıyor. Karaciğerden salgılanan safra, safra kesesinde depolanıyor. 13 haftalık bebeğin oksijen ihtiyacını hâlâ senin kan dolaşımından sağlarken bir yandan da solunum kaslarını çalıştırarak akciğer egzersizi yapıyor.

Eğer bebeğini karşıdan görebiliyor olsaydın hamilelikte 13. hafta ile birlikte cinsiyetini anlayabilirdin, ancak ultrasonda saptamak için henüz erken. Yine de yanılma payıyla birlikte 13 haftalık gebelikte çok nadiren görülebilir. Doktorun yanılma payını göz önünde bulundurarak cinsiyetiyle ilgili bir tahminde bulunmak istemeyebilir.

ANNEDEKİ DEĞİŞİMLER

Bu haftayla birlikte karnında bir değişiklik fark edebilirsin. Biraz büyümeye mi başladı sanki? Rahmin leğen kemiğini doldurdu ve artık büyümeyi ileriye doğru, yani karnını dışarı çıkaracak şekilde yapacak.

Bir süre karnında ve kasıklarında ağrılar hissedebilirsin. Rahmin büyüdükçe, başta yuvarlak bağ (round ligament) yapısı başta olmak üzere, rahimi çevreleyen bağlar gerilir. Hissettiğin ağrı aslında bu gerilmedir ve rahim büyümeye devam ettikçe gerginlik azalacak ve ağrılar dinecektir. Ağrı başladığında kendini yatıştırabilir, bir süre uzanarak ya da oturarak dinlenebilirsin. Rahatsız edici olması durumunda doktorundan tavsiye isteyebilirsin.

Geçtiğimiz hafta gerilemeye başlayan kusma, bulantı, yorgunluk gibi şikayetlerin azaldığını fark etmeye başladın mı? Yakında yokluğunu da hissedeceksin. Öte yandan gebeliğin 13. haftasında hormonal değişiklikler sebebiyle, bu sıkıntılar her ne kadar azalsa da hamilelik öncesi gibi olmayacak. Duygusallık, baş dönmesi, baş ağrıları, unutkanlık gibi sıkıntıların olabilir.

Şikayetlerin azaldıkça bir anda cinsel isteğin artabilir. Hamilelik boyunca doktorunuz aksini tavsiye etmediği sürece ilişkiye girmenizde bir sakınca olmaz. Aksine eşinizle iyi vakit geçirebilir ve duygusal hamilelik sürecinde aranızdaki bağı güçlendirebilirsiniz.

Cevap yaz