Yükleniyor

Hamilelikte 11. Hafta

Bebeğinin büyümesi hızlandı ve organ gelişimi tamamlanmaya yaklaştı. Hamilelikte 11. hafta ile birlikte saç kökleri ve dişleri gelişmek üzere yerlerini aldı. Parmakları da artık bir bütün değil, birbirinden ayrıldı. Bunlar olurken sen de cilt bakımında değişikliğe gitme ihtiyacı hissedebilirsin.

BEBEKTEKİ DEĞİŞİMLER

Geçtiğimiz hafta bebeğinin hızlıca büyüyeceğinden bahsetmiştik. Bu haftayla bebeğinizin baş-popo mesafesi 44-60 mm aralığında; bu da yeşil limon veya brüksel lahanasına denk geliyor. Ancak onlar kadar ağır değil, sadece 7 gram!

Hamilelikte 11. hafta itibariyle hızlı ilerlemeyle birlikte bebeğinizin organ gelişimi büyük oranda tamamlanıyor. Bedeni de aynı anda büyüyor, büyüdükçe de kafasıyla aynı boyuta yaklaşıyor. Yakında birebir büyüklükte olmuş olacaklar. Cildinin transparan yapısı devam ediyor ancak katmanlar oluştukça kalınlaşıyor. Önümüzdeki haftalar da gittikçe opaklaşacak.

Bedeninin hareketlenmesi ve duyularının oluşmasıyla artık tanımaya ve duyuları yoluyla deneyimleyemeye başladı. Bütün bunlar da beyninde depolanmaya başladı, dolayısıyla diyebiliriz ki hamilelikte 11. hafta ile beyin ilk öğrenme faaliyetlerine başladı.

Yeni gelişen kemiklerinden bazıları sertleşmeye başlıyor. Hamileliğin 8. haftasında gelişmeye başlayan diyaframı şimdi hıçkırmasına müsaade ediyor. Sen bunları okurken o, ufak ufak hıçkırıyor olabilir! Bebeğin, içinde zarifçe süzülüyor, uzuvlarını eklemlerinden hareket ettiriyor. Gerinme, sallanma, tekme ve yumruk hareketlerini yapabiliyor.

Gebeliğin 11. haftası itibariyle el ve ayaklarını vücudunun ön kısmında çekti. Gövdesinde meme uçları belirdi. Burnunda geniz yolu açıldı, ağzında dil oluşumu tamamlandı, damak yapısı gelişti. Yutkunma ve ilk çıkarma hareketlerini yapabiliyor. Kulakları biçimlendi, kulak zarı ve dış kulak yolu oluştu. Bu gelişmeler önümüzdeki hafta iki duyusunun daha oluşmaya başlamasıyla bütünleşecek; koku ve tat alma. Kulak gelişimine rağmen işitme duyusunun tamamlanması 24. haftayı bulacak.

11. haftada bebeğinizin kafasında saç kökleri, vücudunda tüy kökleri oluşuyor. El ve ayak parmaklarını birbirine bağlayan perdeler de artık kayboldu. Tırnak yataklarının gelişimi geçen hafta kaldığı yerden devam ederek gelecek haftalarda tırnakların uzaması için yer hazırlıyor.

ANNEDEKİ DEĞİŞİMLER

Bebeğindeki bu hızlı ilerleme seni yorgun ama mutlu bir anne adayına dönüştürmüş olmalı. Bir yandan da bebeğinin yaşam desteği olacak olan plasentanın gelişim süreci de yorgunluğunu tetikliyor. Yalnızca 2 hafta sonra ikinci trimestere girdiğinde kendini şarj olmuş gibi hissedeceksin, şimdilik bulduğun her fırsatta dinlenmene bak.

Hamileliğin 11. haftası esnada cildindeki değişimi de farkediyor musun? Hamilelik süresince cildinin yapısı değişebilir, “hamilelik ışıltısı” da denilen cildin gerginleşebilir ve parlayabilir; ya da çok kuru veya çok yağlı hale gelebilir. Yüzünde ve vücudunda henüz başlamadıysa akne oluşabilir. Her anne adayınca görülmese de karnın büyüdükçe çatlaklarının da oluşma ihtimali yüksek. Yakında karnının büyüme süreci de başlayacak, şimdiden çatlak kremlerini araştırmaya başlayabilirsin. Ek olarak kakao yağı ve hindistan cevizi yağını da değerlendirebilirsin. Hatta istiyorsan yan etkisi olmayan bu yağları kullanmaya başlamanın bir sakıncası yok, cildini şimdiden yumuşak tutacaktır. Krem ve yağları hamileliğin boyunca kullanman doğum sonrasında çatlaklarının kaybolmasını hızlandırır. Bazı anne adayları saçlarının döküldüğünü de fark edebilir.

Cevap yaz