Yükleniyor

Hamilelikte 40. Hafta

Bu hafta hamilelikte 40. hafta bitiyor. Bebeğinizi eğer kucağınıza aldıysanız tebrikler, sağlıkla ve mutlulukla büyütmenizi ve anneliğin tadını çıkarmanızı dileriz.

BEBEKTEKİ DEĞİŞİMLER

40. ve full-term aşamasının son haftasında bebeğiniz orta boy bir balkabağı büyüklüğünde, baş-topuk mesafesi yaklaşık 47 – 53 cm aralığında, ağırlığı da ortalama 3 ile 4 kilo arasındadır. Her bebeğin gelişiminin şahsi olduğunu, bebeğinizin boy ve ağırlık değerlerinin diğer bebeklerden farklı olacağını hatırlamakta fayda var.

Bebeğinizin hesaplanan doğum haftaları 39. ve 40. haftalardır. Geçen hafta doğmayan bebeklerin bu hafta doğması beklenir. Bu hafta doğmaması durumunda bebeğiniz geç doğum aşamasına girer ve en geç 42. haftaya kadar doktor kontrolünde izlenir, gerekirse müdahale edilir.

Bebeğinizin birkaç hafta önce hala yumuşak olan kemikleri artık sertleşti, kafatası ise doğum kanalından rahatça geçebilmesi için hala yumuşak ve esnek. Normal doğumdan sonraki kısa bir süre boyunca görüntüsü koni şeklinde kalacak. Kafatasının tamamen sertleşmesi ve bıngıldağın kapanması ise 18 ayı bulacak.

Akciğer gelişimi henüz durmadı, doğuma kadar da devam edecek. Tırnak ve saçların uzaması da devam ediyor. Doğduktan sonra size tepki ve karşılık vermek için ihtiyacı olan becerilere şu anda sahip. İçgüdüsel olarak doğumdan kısa bir süre sonra beslenmek için meme arayışına girecek, parmaklarını eline yerleştirdiğiniz parmağınızın (ya da herhangi bir objenin) etrafında bükerek kavrayabilecek.

Bebeğiniz doğduğunda üzerinde kan, verniks, lanugo ve amniyos sıvısı artıkları olacak. Onun gözünden ise birkaç bulanık silüet ve karmaşa görülecek; bebeğinizin görüş mesafesi doğumdan sonra sadece 2,5 cm’dir. Ancak sesinizi tanıyacağı için ona merhaba demeyi ihmal etmeyin.

ANNEDEKİ DEĞİŞİMLER

Aylar süren beklemeden sonra son haftaya girdiniz. Doğum ya şimdi gerçekleşecek, ya da en az 1 hafta daha hamile kalmaya devam edeceksiniz, ki, sinir bozucu olsa da son derece yaygın bir durumdur.

Doğum olmaması durumunda doktorunuz her şeyi yolunda olup olmadığı görmek için sizi muayeneye çağıracak ve biyofizik profil kontrolünü yapacaktır. Kontrol kapsamında bebeğinizin hareketleri, solunumu, kas tonusu, amniyos sıvısının seviyesi ve kalp atış hızını görüntüleyecektir. Kısmi biyofiziksel profil kontrolünün yapılması durumunda kalp atış hızı ve amniyos sıvısının seviyesi görüntülenir. Eğer kalp atış hızı ölçümü güven vermezse ya da amniyos sıvısının seviyesi olması gerekenden düşükse, doktorunuz müdahale ederek ilaç yardımıyla suni sancılar oluşturarak doğumu başlatabilir, veya daha ciddi bir problem olması durumunda sezaryenle doğuma alabilir.

Doktorunuz ayrıca rahim boynunuzun (serviks) olgunlaşıp hazır hale gelip gelmediğini kontrol edecek. Serviksin pozisyonu, yumuşaklığı, inceliği ve açıklığı müdahale ile normal doğumun nasıl ve ne zaman olacağını etkiler. Eğer doğum kendiliğinden gerçekleşmezse 41. ve ya 42. haftada müdahale gerçekleşecektir.

Cevap yaz