Yükleniyor

Hamilelikte 39. Hafta

Bebeğiniz bu hafta ya da haftaya sizinle olacak. Hamilelikte 39. Hafta itibariyle heyecanlandırıcı ve korkutucu bekleyiş her an sona erebilir.

Bebeğiniz bu hafta geldiyse, tebrik ederiz. Anneliğinizin keyfini ömür boyu sağlıkla ve mutlulukla sürdürmenizi dileriz. Henüz bebeğiniz gelmesiyse merak etmeyin, hala vakit var.

BEBEKTEKİ DEĞİŞİMLER

Bu hafta bebeğiniz orta boy bir karpuz büyüklüğünde! Baş-topuk mesafesi yaklaşık 49-52 cm arasında ve ağırlığı 3 – 3,5 kilogram aralığında. Erkek bebekler, kız bebeklere göre daha ağır olsalar da ikisinin de rahmin içinde kapladıkları alandan dolayı hareket etmeleri çok zordur.

39. ve 40. haftalarda bebeğiniz “full term” (süresini tamamlamış hamilelik) aşamasındadır ve doğrumun asıl zamanı bu aşama olarak hesaplanır. Bir diğer deyişle, dünyayı keşfetmeye ve bir birey olmaya hazırdır. Bundan sonrası hem bebeğiniz, hem de sizin için beklemekten ibaret. Her an, her dakika gelebilir.

Dünyaya gelir gelmez doğumu gerçekleştiren ebe veya doktor kilosunu ve baş çevresini ölçecek. Genel sağlığını değerlendirmek için Apgar skoru adı verilen testleri yaparak bebeğinizin kalp ritmini, solunumunu, kas tonusunu, reflekslerini ve rengini kontrol edecek. Boy ölçümü doğumdan birkaç hafta sonra yapılacak.

Bebeğinizin cilt altında yağ oluşumu, kendi vücut sıcaklığını kontrol edebilmek için devam ediyor. Bir yandan da eskileriyle değiştirmek üzere yeni deri hücreleri üretiyor. Eski cildi soyularak daha kalın ve açık renkli yeni cildiyle değişiyor.

Akciğerlerinde hava keseciklerini açık tutumaya yarayan sürfaktanın üretimi devam ediyor ve bebeğiniz ilk nefesini almaya hazırlanıyor. Doğar doğmaz ağlayarak hava yollarını açacak. Normal solunum düzenine girmesi birkaç dakikasını alabilir.

ANNEDEKİ DEĞİŞİMLER

39. haftada anne adaylarının bir kısmı artık anne olurken, bir kısmı hala doğumu bekliyor olacak. Bu ilk bebeğiniz olacaksa doğum öncesi uzun ve yavaş olabilir, ancak doktorunuz hem doğal hem de suni yollarla bu süreci hızlandırabilir.

Haftalık ziyaretlerinizde doktorunuz batın testi yaparak bebeğinizin gelişimini ve pozisyonunu kontrol edecek. Servikste (rahim boynu) yumuşama, incelme, ve açılma olup olmadığını görmek için ayrıca muayene edecektir. Ancak bu bilgi, bebeğinizin ne zaman geleceğini söyleyemez. Hamileliğinizin 40 haftayı geçmesi durumunda doktorunuz hamileliğinize devam etmenin güvenli olup olmadığını görmek için muayene etmek isteyecektir. Eğer doktorunuz doğurmanızın gerekli olduğuna karar verirse suni sancılarla doğumu başlatabilir.

Cevap yaz