Yükleniyor

Hamilelikte 28. Hafta

Son düzlüktesiniz! Üçüncü ve son trimester bu hafta başlıyor.

BEBEKTEKİ DEĞİŞİMLER

Bebeğiniz baştan topuğa kadar yaklaşık 36 cm boyunda ve 1.1 kg ağırlığındadır. Bu sayı size küçük geliyor olabilir, ama unutmayın; hamileliğinizin son haftalarında bebeğiniz önemli miktarda kilo alacaktır.

Bebeğinizin beyni karmaşık bir organ haline gelmeye devam ediyor. Bu aşamaya kadar beyni nispeten düz bir görünümdedir, ancak bu haftanın sonundan itibaren yüzeyde kıvrımlar oluşmaya başlıyor. Beyin dokusu miktarı da bu haftadan itibaren artmaya başlıyor.

Kaşlar ve kirpikler tamamlandı, saçları ise uzamaya devam ediyor. Gözlerinde gözyaşı üretimi için çalışmalar başlıyor. Gözlerini kırpmaya başlıyor; bu beceri onun gözlerini dışarıda yabancı maddelerden korumak için çok önemli. Ayrıca deri altında yağ birikimi devam ettiğinden bebeğinizin buruşuk olan derisi de dolmaya devam ediyor ve daha yuvarlak bir görünüm kazanıyor. Ağırlığının %2-3’ünü yağ depoları oluşturuyor.

Bebeğinizin bir yetişkininkinden çok daha hızlı olan nabzı yavaşlıyor olsa da 140’a düşüyor, yani sizinkinin iki katı.

Geçtiğimiz hafta da bahsettiğimiz gibi, eğer rahminizde ritmik hareketler hissediyorsanız muhtemelen bebeğiniz hıçkırıyordur. Hıçkırıklar doğal refleksler olup bebeğinizde herhangi bir problem oluşturmaz. Sıklıkla ya da ara sıra hissedilebilir. Bazı anne adayları bunu gıdıklanma ya da küçük sarsıntılar olarak hissederler. Bebeğinizin rahminizde neler yaptığını bilmek sizi rahatlatırken, bebeğinizle kuracağınız bağı kuvvetlendirmeye yardımcı olacaktır. Eğer bebeğinizin hıçkırmasını henüz hissetmediyseniz endişelenmeyin. Bunu bebeğinizin diğer hareketlerinden ayırt etmeniz bazen zor olabilir.

Bu hafta bebeğiniz doğum için uygun olan baş aşağı pozisyona geçiyor. Ancak doktorunuz bebeğinizin “ters” pozisyonda durduğunu söylerse anlayın ki ters olan baş aşağı pozisyon değil, oturma pozisyonudur. Yani; ayakları aşağıda, kafası yukarıda, oturuyor haldedir. Bu durumda bebeğiniz “makat geliş” denilen önden poponun, en son da başının çıkış yapacağı şekilde doğacaktır. Elbette şu andaki duruşu doğuma (miyadına) kadar değişebilir.

ANNEDEKİ DEĞİŞİMLER

Her hafta rahminiz büyümeye devam ediyor. Rahmin en üst noktası göbek deliğinin yaklaşık 9 cm üstünde hissedilebilir. Bebeğinizin pozisyonu top şeklinde ya da yana yatık değilse çatı kemiğinden rahmin üst noktasına kadar olan mesafenin de 26 ile 30 cm arasında olması beklenir. Kilo artışı büyük olasılıkla 7,5 ila 11 kilo arasındadır.

Bu hafta hamilelikte şeker hastalığı için test yaptırmak için son şansınız olduğunu unutmayın.

Risk faktörleriyle ilişkili olarak, doğum öncesinde sağlık durumunuzdan emin olmak için, bağlı olduğunuz sağlık kurumu HIV ve sifilis için kan tahlileri, ayrıca chlamydia ve gonore için kültür yapılmasını önerebilir. Bunun dışında glükoz ölçümü sonucu yüksek çıkmış ve bir sonraki ölçüm yapılmamışsa, üç saatlik glükoz tolerans testi yapılacaktır.

Bazen yattığınız ya da oturduğunuz yerde alt bacaklarınızda karıncalanma hisseder ve onları hareket ettirme ihtiyacı duyarsınız, bu hissi hatırladınız mı? Bunun adı “huzursuz bacak sendromu”dur. Sebebinin ne olduğu henüz bilinmiyor, ancak anne adaylarında çok sık görülüyor. Esneme hareketleri ve masaj yapmayı deneyebilir, semptomları tetiklediği için kafeini azaltabilirsiniz.

Cevap yaz