Yükleniyor

Tahinin faydaları

Son dönemde hayatımızda süper besinler var. Bunların büyük bir kısmı bizim mutfağımızda zaten sıkça kullanılıyor. Ama artık süper besin oldukları araştırmalarca kanıtlandı. Bunlardan biri de tahin. Yani susam tohumu…

Yapılan araştırmalar; susam tohumlarının da zeytinyağı, ceviz ve keten tohumu gibi bağışıklığı artırıcı özelliklere sahip olduğunu gösteriyor. Susam Türk mutfağında çeşitli şekillerde kullanılıyor ama en çok da tahin olarak tüketiliyor. Tahin, susam tohumlarının kabukları çıkarıldıktan sonra, yaklaşık 200 derecede kavrulması ve ardından ezilmesiyle meydana geliyor.
Vücudumuza çeşitli şekillerde giren ağır metaller, zehirli bileşikler, radyasyon ya da ilaçların yarattığı toksinlere karşı koruma sağladığı söylenen tahini günde iki kaşık tüketmek yeterli. Tahin sadece vücuttaki zehirleri artırmıyor aynı zamanda da iyi bir protein. 2 kaşık tahinin bir kilo bifteğe eş değer proteine sahip olduğu biliniyor.

Bu süper besinin içinde neler var bir bakalım:

– Kalsiyum, fosfor, potasyum, magnezyum, demir, bakır ve çinkonun yanı sıra E vitamini de içeriyor.
– Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri bakımından zengin.
– İçeriğinde; fenolik bileşikler, linoleik asit, oleik asit, gamma-tokoferol ve lizin, triptofan, metionin içeren amino asitler var.
– Şeker ve doymuş yağ oranı düşük.

Peki tahini hayatımıza düzenli bir şekilde soktuğumuzda neler oluyor?

– Vücudumuzda biriken toksinler atılır.
– Beynimizdeki sinir hücrelerini güçlendirerek hafızayı kuvvetlendirir.
– Bağışıklığı yükseltir.
– İltihaplara bağlı olarak gelişen kardiovasküler hastalıkları önler. Kolesterol seviyesini dengeler.
– İçeriğindeki yüksek kalsiyum kemik gelişimini destekler. Bu nedenle özellikle gelişim çağındaki çocukların ve hamilelerin tüketmesi tavsiye ediliyor.
– Karbonhidrat bakımından zengin olduğu için de enerji veriyor.
– Tahin, içerdiği demir sayesinde anemi gibi rahatsızlıklarda önemli bir destekleyici görev yapar.

Tahin pekmez ikilisi en sık tükettiğimiz versiyon. Ancak tahinli çörek, tahinli kek, tahinli kurabiye ve hatta tahinli mozaik pasta da özellikle çocukların seveceği alternatiflerden. Tahinli kurabiye tarifi için tıklayınız.

SUSAM ALLERJİSİNE DİKKAT

Ana maddesi susam olan bu süper besinin yararları yanında zararı da olabiliyor. O yüzden dikkatli tüketmek birinci önceliğiniz olsun. Özellikle susam alerjisi çocuklarda çok yaygın. Çocuğunuzda baş dönmesi, ishal, kaşıntı, kusma, öksürük, burun akıntısı gibi rahatsızlıklar varsa doktorunuza danışarak tüketin. Karbonhidrat açısından zengin bir besin olduğunu yazdık, bu nedenle de şeker hastaları dikkatli ve az tüketmeli. Proteinle ilgili problem yaşayanlar ve böbrek hastaları da tahini sofrasına koyarken doktora danışmalı.

Cevap yaz