Yükleniyor
Evde gıda boyası yapımı

Evde gıda boyası yapımı

Hazır gıda boyalarının birçoğu kimyasal madde içerdiği için çocuklarımıza vermek istemeyiz. Özellikle de küçük yaştaki çocuklara. Siz de aşağıdaki bilgilerden yararlanarak kolayca sebze ve meyvelerden evde gıda boyası hazırlayabiliriz.

Evde gıda boyası yapımı aslında çok basit. Hangi rengi elde etmek istiyorsanız o sebze ya da meyveyi alın, katı meyve sıkacağında sıkın veya blenderdan geçirin, biraz suyla kaynatın. Elde ettiğiniz doğal gıda boyasını kek, kurabiye, ev yapımı mantı ve makarna için hazırladığınız hamurunuzda gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Kırmızı pembe renk ev yapımı gıda boyası elde etmek.
Kırmızı ve pembe renkte ev yapımı gıda boyası elde etmek için pancar kullanabilirsiniz.

EVDE GIDA BOYASI YAPIMI İÇİN TARİFLER

Kırmızı-Pembe
Kırmızı tonlarda ev yapımı gıda boyası elde etmek için pancar suyu, nar suyu veya ahududu suyunu tercih edebilirsiniz. Gıda boyası hazırlarken kırmızı rengi elde etmek için sebzelerden az miktarda kullanmanız yeterli olacaktır. 1 tane nar ya da pancarı robottan geçirdikten sonra, bir bardak su ilave edip kaynatın. Suyunu istediğiniz tarife ekleyin. Küçük bir not; pancarın püresini hamurunuza katıp pembe mantı ya da makarna yapabilirsiniz.

Yeşil
Maydanoz ve ıspanak suyu gibi sebzelerden yeşil renk kolaylıkla elde edilebilir ancak maydanozun aroması çok baskın olduğundan kullandığınız tarifin lezzetini etkiler. Ispanak bu anlamda çok masum ve tatlı tuzlu (bkz. Yeşil Mantı)her tarife uygun bir sebzedir. Ispanağı robottan geçirmeniz ve elde ettiğiniz püreyi hamurunuza katmanız yeterli.

Mavi
Yaban mersini ya da mor lahana mavi tonları için kullanabileceğiniz sebze ve meyve. Yaban mersinini blenderdan geçirip, lahanayı ise az miktarda suyla kaynatarak kullanabilirsiniz.

Turuncu ev yapımı gıda boyası elde etmek.
Havucu katı meyve sıkacağından geçirerek turuncu doğal gıda boyası elde edebilirsiniz.

Sarı
Sarı renkte doğal gıda boyası elde etmek için mango ile bir tatlı kaşığı toz zerdeçaldan yararlanabilirsiniz. Mangoyu blenderdan geçirin, üzerine toz zerdeçalı ekleyin ve karıştırın.

Turuncu
Turunçgillerden, portakal mandalina turuncu için ilk akla gelen meyveler olsa da bu meyvelerin suyu kabukları kadar yoğun bir renge sahip değil. O yüzden size havuç kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Havucu katı meyve sıkacağında sıktıktan sonra dilediğiniz tarife ekleyebilirsiniz.

Mor
Siyah üzüm suyu mor renkli gıda boyası yapımı için idealdir. Tek başına renkli olan üzüm suyundan daha yoğun bir renk almak istiyorsanız, üzüm suyunu taze olarak sıkmak yerine suyla kaynatabilirsiniz.

Cevap yaz