Yükleniyor

Hamilelikte 26. Hafta

26. haftada bebeğinizin akciğerlerinde önemli gelişmeler olurken duyularında da ilerleme meydana geliyor. Sizin de diğer bütün anne adayları gibi olası tansiyon rahatsızlıklarına dikkat etmesi gerekiyor.

BEBEKTEKİ DEĞİŞİMLER

Karnınız gittikçe ağırlaşıyor değil mi? Bebeğinizin boyu bu hafta 34-35 cm ve ağırlığı yaklaşık 820 gram. Bir kilogram olmaya doğru ilerlerken boyutları kırmızı lahanayı buldu.

Gittikçe güçlenen omuriliğinde şu anda 150 eklem, 33 halka ve 1000 adet bağ buluyor.
Büyümekte olan gövdesi gittikçe güçlenen omuriliği tarafından destekleniyor.

Beyni geliştikçe sese karşı duyarlılığı da istikrarlı bir şekilde artıyor. Kulaklarındaki sinir ağı geçtiğimiz haftalara göre daha da gelişmiş ve hassas vaziyette. Eşinizle aranızdaki konuşmalarınızı duyabilir; doğum gerçekleşene kadar duymasını istemediğiniz şeyleri söylemeyi erteleyebilirsiniz!

Tat alma duyusu da artık gelişimini tamamladı, burun delikleri de açılmayı sürdürüyor ve dudakları hassaslaşmaya başlıyor. Diş etlerinin içinde, süt dişlerinin de üstünde ileride ön dişleri ve köpek dişlerine dönüşecek hücreler ortaya çıkıyor. Kirpikleri size atacağı karşı konulmaz bakışları süslemek için uzuyor.

Bebeğinizin akciğerlerinde yeni hava kanalları dallanıyor ve bronş ağacı ya da solunum ağacı denilen yapıyı oluşturuyor. Bu hava kanallarının uçlarında alveol denilen hava kesecikleri (air sac) oluşacak. Bebeğiniz doğumdan sonra ilk nefesini aldığında bu kesecikler havayla dolacak. Hava keseciklerinin içinde sürfaktan isimli, keseciklerin çeperlerinin birbirine yapışmasına engel olan maddenin üretimi başlıyor. Bir yandan da amniyos sıvısından küçük miktarlarda içine çekip dışarı vermeye devam ediyor.

Bebeğiniz erkekse, testisleri kendilerini barındıracak olan dış genital torbaya (skrotum) doğru inmeye devam ediyor. Doğumdan kısa bir süre öncesi yerine yerleşmiş olması beklense de bu süreç doğumdan sonraki ilk 6 aya kadar uzayabilir.

ANNEDEKİ DEĞİŞİMLER

Rahminizin üst noktası (fundus) 26. haftadan itibaren göbek deliğinizin 6,5 cm kadar üzerine yükseldi. Üçüncü trimestere de çok yaklaştınız. 27. haftayı da tamamladığınızda artık ikinci trimester ile vedalaşacaksınız. Ne yazık ki balayı da bitecek, bazı şikayetler artacak.

Bu aralar tansiyonunuz hafifçe yükseliyor olabilir, ancak yine de hamileliğiniz öncesine göre alçaktır. İlk üç aylık dönemin sonuna doğru düşmeye başlayan tansiyon, 22-24 hafta içinde ulaşabileceği en düşük seviyeye iniyor.

Bu haftalardan itibaren halk arasında gebelik zehirlenmesi olarak bilinen (preeklampsi) riski yükselmiştir. Hamilelik zehirlenmesinin gerçek bir zehirlenmeyle ilgisi olmayan, tansiyon yükselmesine bağlı bir sağlık durumudur. Yüzünüzde, göz çevrenizde, ellerinizde, ayaklarınızda ve ayak bileklerinizde ani ve fazla şişme gelişmesi ve aniden fazla kilo alımı dikkate almanız gereken belirtileridir. Şiddetli preeklampsi olması durumunda ayrıca baş ağrısı, görüşte değişiklikler (odaklanamama, ışığa karşı hassasiyet, vb), karaciğer bölgesinde ağrı, kusma gibi bulgular da görülür. Belirtileri farkettiğiniz zaman derhal doktorunuza görünmeniz çok önemlidir.

Bütün gece uyuyabildiğiniz günler geride kaldıysa hamileliğe bağlı uyku sorununuz var demektir. Mide ekşimesi, bacaklarınızda kramplar, idrar sıklığı, büyüyen karnınız, bel ve sırt ağrılarınız derken vücudunuzun durulması zaten çok zordu. Gün içinde hafif egzersizler, biraz temiz hava ve su dışında sıvı alımını kısıtlamak uyuyakalmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca sıcak bir banyo veya duş ile uykunuza yardımcı olurken devam etmekte olan bel ağrınızları da rahatlatabilirsiniz.

İkinci trimesterin ortalarından sonra bazı anne adaylarının bir diğer şikayeti de sıcak basması ve terlemedir. Sizin de böyle bir sıkıntınız varsa daha ince, bol giysiler ve serin sıvıları tercih edebilirsiniz. Çantanızda da serinletici yüz spreylerinden taşıyabilirsiniz. Kişisel bakım mağazalarında bulamıyorsanız evde bir sprey tüpüne soğuk su doldurabilirsiniz. Hoş bir kokusu da olsun isterseniz biraz gül suyu veya nane de ekleyebilirsiniz.

Cevap yaz