Yükleniyor
Yeşil mantı

Yeşil mantı nasıl yapılır?

Çocuklarınız için dışarıda marketlerde satılan hazır renkli makarnalar yerine daha sağlıklı bir çözüm arıyorsanız, yeşil mantı tam da aradığınız sağlıklı besin kaynağı olacaktır.

Yeşil mantı nasıl yapılırı anlatmadan önce yeşil mantı ne onu anlatalım. Yeşil mantı annelerin ıspanak sevmeyen çocukları için, boğazından bir gıdım sebze gitsin bari diye ortaya çıkardığı bir tariftir. Bunun kırmızı da pancarla yapılır mesela. Ispanaklar buharda haşlanır, robottan geçirilir ve hamura katılır. Pancarı suda haşlayabilirsiniz. Onun da suyu kırmızı hamur elde etmeye yarar. Böyle renkli renkli mantı ve makarnaları ev yapımı gıda boyasıyla da farklı besinler kullanarak yapabilirsiniz. Özellikle yaşı küçük çocuklar için dışarıda satılan hazır renkli makarnalar yerine daha sağlıklı bir çözüm olacaktır bu. Mantıyı kemik suyunda, suyunu çektirerek ( az suyla) haşlarsanız besin değeri de artar. Tarif aşağıda, afiyet olsun.

MALZEMELER
– 1 yumurta
– 2 bardak su
– Aldığı kadar un (Tam buğday unu ve beyaz unu yarı yarıya oranlayın)
– 1 tatlı kaşığı buğday rüşeymi

HAZIRLANIŞI
Hamuru, kıvamı kulak memesinden biraz sert olacak şekilde olana kadar yoğurun ve iç harcını hazırlarken bir kenarda bekletin.

İç harcı için;
– 200 gr. kıyma ( kıymanız yağsız ise 1 çay kaşığı zeytinyağ ya da tereyağ ekleyebilirsiniz)
– 1 soğan
– Tuz, isteğe göre karabiber ya da kimyon

Hamuru merdane yardımıyla ince bir şekilde açıyorsunuz. Sonra kolaylık olsun diye bir çay bardağının ağzıyla yuvarlak kalıplar çıkarıp hazırladığınız harcı içine koyun ve istediğiniz şekilde kapatın.

Not: Yeşil mantı hamurunun rengi haşlanıp blenderdan geçirilen ıspanak püresiyle verilmiştir.

Cevap yaz