Yükleniyor

Gözleri güçlendiren muhallebi

Yaban mersininin insan vücudu üzerinde birçok faydası bulunuyor. Özellikle göz sağlığı için tüketilmesi önerilen yaban mersinini meyve olarak tüketmeyi sevmeyen bir çocuğunuz varsa sizin için kolayca hazırlayabileciğiniz bir yaban mersinli muhallebi tarifimiz var.

Tam buğday, yulaf ya da çavdar unuyla yapılan muhallebiler anne sütüne takviye besin olarak tüketilebiliyor. Liften zengin, sindirim sistemini olumlu etkisi olan ve glisemik indeksleri düşük bu besinler kan şekerinde ani yükselme veya düşüşlere neden olmuyorlar. Zaten bebeklikten itibaren çocuklar muhallebiye alışıyor ve severek tüketiyorlar. Siz de çocuğunuza yaban mersini yedirmeye çalışıyor fakat başarılı olamıyorsanız onun çok seveceğini düşündüğümüz çocuklar için yaban mersinli mmuhallebi tarifimizi bir denemenizi öneriyoruz.

MALZEMELER

1 bardak süt
1 kaşık tam buğday unu
1 tatlı kaşığı buğday rüşeymi
1 avuç yaban mersini
1-2 yemek kaşığı şeker
(2 yaş üstü için şeker kullanabilirsiniz. 2 yaş altı 1 yaş üstü için bal kullanabilirsiniz ancak balı muhallebiyi pişirip ılındıktan sonra ekleyin, kesinlikle pişirmeyin)

Not: Rengini biraz daha belirginleştirmek için böğürtlen ekleyebilirisiniz. Çocuğunuz küçükse yabanmersinlerini süsleme amaçlı bütün olarak koymayın.

HAZIRLANIŞI

Süt ve şekeri bir tencerede orta ateşte şeker eriyinceye kadar karıştırın. Unu ekleyin ama topak topak olmaması için karıştırmaya devam edin. Ruşeymi ve robottan geçirdiğiniz yaban mersinini de ekleyip, kıvamı muhallebi kıvamına gelene kadar kadar karıştırarak pişirin. Şekersiz muhallebi yapmak istiyorsanız, buraya kadar olan kısmı şekersiz ve balsız bir şekilde yaptıktan sonra, muhallebiyi kenara alın ve dinlendirin. Ilınınca balı ekleyip karıştırın ve kaplara boşaltın.

Cevap yaz