Yükleniyor
2 yaş sendromu

O surat ne çocuğum?

2 yaş annesi olup bu suratla karşılaşmayan var mıdır sizce? Yabancıların “terrible two” dedikleri 2 yaş sendromu, anne babaların en korktuğu dönemlerin başında gelir. Adı her ne kadar 2 yaş sendromu olsa da, 16 – 42 ay arasında görülebilir.

Çocuk doğduğu andan itibaren 2 yaş sendromunu duymaya başlayabilirsiniz. Aslında yüzyıllardır var olan bu “2 yaş” nasıl oldu da bu kadar ürkütücü hale geldi? Herkes çocuklarda 2 yaş sendromu konuşur oldu? Hassas anne ve babalar, çocuğu anlamaya ve onu bir birey olarak görmeye başlayan psikologlar mı yarattı bu süreci?

Hem hayır hem evet. Bu “korkutucu” dönem bebeklerin ilk bireyselleşme süreçleridir. Yürümeye başlayan, kendi başına merdiven inip çıkan, yemek yiyen bebeğinizin “ben varım” dediği dönemdir ve çok da sağlıklıdır. Bu süreci kriz haline getiren ise ebeveynlerin hatalı tutumlarıdır.

Onları anlayarak, araştırıp okuyarak ve yangına körükle gitmeyerek bu süreci rahatlıkla atlatabilirsiniz. Bu yaş döneminde sık ağlama, hemen her şeye hayır deme, itiraz ve öfke nöbetleriyle karşılaşabilirsiniz,

İşte size başa çıkmanız için bir kaç ipucu:

  • Öncelikle bunun doğal bir süreç olduğunu kendinize sık sık hatırlatın, çocuğunuzun davranışlarının normal olduğunu kabul edin.
  • Derin nefes alın, sakın ani tepkiler vermeyin.
  • Onlarla asla inatlaşmayın.
  • Tutturuyor ya da ağlıyorsa dikkatini başka yöne çekmeye odaklanın. Bu süreçte en büyük kurtarıcınız bu temel yaklaşım olacaktır.
  • Katı kurallar koymayın, bağırmayın, cezalandırmayın. Unutmayın henüz toplumsal kuralları öğreneceği yaşta değil.
  • Çocuklarınızla oyun oynayın, kaliteli vakit ayırın.
  • Çok soru soruyor biliyoruz ama hayatı öğreniyor. Bıkmadan cevap verin.

Cevap yaz