Yükleniyor

Evde oyun terapi

Beş adımda evde oyun terapisi yapmak ister misiniz? Ya da terapi gibi oyun….

Başlığa kanıp bu yazıyı okumaya başladıysanız dikkatinizi çekmiş olmama memnun oldum. Ama sizi kandırdım, çünkü evde oyun terapi olmaz. Çünkü oyun terapisi uzmanlar tarafından uygulanan, derinlikli bir terapi çeşididir. Yine de iyi bir haberim var. Terapi gibi oyun olur. Yani çocuk kendi duygularını, zorlanmalarını, yaşantılarını oyuna aktarır; aile da buna eşlik edince o aktardığı duyguyu, zorluğu ya da yaşantıyı işlemler. Aile bu konuda nasıl çocuğa yardım edebilir? İşte bunu yapmak için birkaç öneri yer alıyor aşağıda.

1) Çocuğun yönlendirdiği serbest oyunlara eşlik ederek.

Eşlik etmek demek çocuğun liderliğini kabul edip onun yönlendirmesiyle oynamak demektir. Eşlik etmenin içinde müdahale yoktur. Çocuk istediği gibi yönlendirir. Mesela elindeki aslanla sizi ısırmış gibi yaparsa siz nötr tepkilerle eşlik edebilirsiniz. “Ay çok acıdı ağlıyorum bak” değil de “beni ısırdın” gibi bir tepkiden bahsediyorum. Bazen canınızın çok acımasını isteyebilir, o zaman da onun istediği şekilde devam edersiniz oyuna. Biraz gözlem gerekli. Sizin tepkilerinize gülerek eşlik ediyorsa, ilgisi devam ediyorsa bir de açık açık ya da ima ederek yapmamanızı söylemiyorsa bu yolda devam.

2) Çocuğun belli zamanlardaki gelişimine uygun oyuncakları sunarak.

Mesela tuvalet alışkanlığı kazandırma zamanı yaklaşırken minik bir banyo takımı edinmek ya da minik bir lazımlık alıp evdeki bebeklerini oturtmasını sağlamak işe yarayabilir. Benzer şekilde doktor kontrolünden önce doktor malzemelerini ortaya çıkartmak ve sizi muayene etmesine izin vermek benzer bir etki yaratır. Biz muayene olmayı sevmeyen kızımla işleri, doktorun yanına kendi doktorculuk malzemeleriyle giderek kolaylaştırdık. Muhtemelen kendini çok güçsüz hissediyordu muayene olurken, şimdi de tamamen rahatlamasa da kendini biraz daha kontrol altında hissediyor kanımca. Çocuğunuzu gözlemlemek önemlidir; onun ihtiyaçlarını fark etmek, buna uygun kaynaklar sunmak geleceği için yapacağınız en verimli yatırımlardandır.

3) Başına gelen olumsuz bir deneyimi tekrarlayan oyunlar oynayarak.

Diyelim ki çocuğunuz yolda giderken ciddi bir şekilde düştü ve canı acıdı. Evde düşme oyunları oynayabilirsiniz. Siz komik ve abartılı biçimde düşebilirsiniz, isterse o da düşebilir, siz onu kaldırırsınız, sonra sevgiyle sarıp “Ah canım, düştün mü sen? Gel sarılayım sana. Krem sürmemizi ister misin dizine” gibi o anı sembolik olarak iyileştiren şefkat dolu dokunuşlar ve bunların tekrarı olumlu etki yaratır. Siz düştüğünüzde onun ne tepki verdiğini gözlemleyebilirsiniz. Bu tip oyunlarla o anı işlemlemesini sağlayıp travmatize olmasını engelleyebilirsiniz.

4) Oyunu öğretme değil paylaşma imkanı olarak görerek.

Oyunun tek amacı mental becerileri geliştirmek ya da sosyal kuralları öğretmek değildir. Oyun paketinin içinde bunlar da artı olarak yer alır. Kaliteli zaman dediğimiz şeyin içinde de genellikle paylaşımın arttığı oyunlar vardır. Birbirine basit bir şekilde top atma oyununda bile çok büyük paylaşım yatabilir. Bunu engelleyecek şey çocuğun atışlarını sürekli değerlendirme altına almak ve “Aferin” gibi geri bildirimlerde bulunmaktır. Bırakın, sadece oyun oynayın. İşin içine “Aferin” girdiği anda konumunuz otomatik olarak yükselir ve çocuk altta kalır. Bu da yakınlığı kurmaya çalışırken engellemenin bir yoludur ne yazık ki. Sadece oyun oynamak ebeveyne de iyi gelir, o an içindekileri oyuna aktardıkça rahatlar, paylaştıkça çoğalma anlarından biridir beraber oyun oynamak.

5) Bol hareketli oyunlar oynayarakın.

Bu aralar bizim evin favorisi mendil kapmaca. Ama çok basit ve farklı bir formu. Mendil yerine top ortada duruyor, 1-2-3 diyince hem kızım hem babası koşuyor, topu her zaman baba kapıyor, çünkü zaten herkes babanın kapmasını istiyor, işin eğlenceli kısmı da bu. Baba koşarak öbür odaya gidip topu hızlıca bir yere saklıyor ve kızımız da topu buluyor. 30 kere oynama garantili. Eğlence, gülücükler, sportif faaliyet birarada. Uzun çalışma saatleri nedeniyle göremediğiniz çocuğunuzla yarım saatte tüm bunları yaşayabileceğiniz bir sürü böyle oyun üretebilirsiniz.

Cevap yaz