Yükleniyor
Alfa kuşağı çocuğu

Alfa kuşağı çocukları

Günümüzde nesiller X, Y ve Z kuşağı olarak sınıflandırılıyor. Her kuşak kendi içerisinde ayrı özelliklere sahip. Z kuşağının ardından hangi kuşağın geldiği ise büyük merak konusu. İşte dijital çağın çocukları; Alfa (A) kuşağı özellikleri.

Alfa kuşağı nedir?
Kuşaklar, yaklaşık olarak aynı yıllarda doğmuş ve aynı çağın şartlarını yaşamış; dolayısıyla benzer sıkıntıları ve kaderleri paylaşmış kişilerin oluşturduğu topluluklardır. Her bir kuşak yaklaşık 25-30 yıllık yaş kümelerini oluşturur.

Y kuşağı 1980 – 1995 yıllarını; Z kuşağı ise 1996 – 2010 yılları arasında doğanları ifade eder. Alfa kuşağı da 2011 yılı sonrasında doğan kuşağı temsil eden kuşaktır. Alfa kuşağı çocukları dijital çağın çocukları olarak da bilinir.

Alfa kuşağının özellikleri nelerdir?
Çağımızın en genç kuşağı olan alfa kuşağı çocukları henüz ilkokul çağında olmalarına rağmen teknolojiye son derece hakim bir nesildir. Telefonlar, tabletler, sanal gerçeklik hayatlarının büyük bir parçasını oluşturur. Alfa kuşağı akıllı telefonları ve tabletleri ana dillerini öğrenmeleri gibi doğal olarak kullanırlar. Bu çocuklar akıllı telefonlarla ve uygulamalarla birlikte doğmuştur. Hayatın onlarsız nasıl olduğunu bilmezler ya da hayal edemezler. Alfa kuşağı çocukları, önlerine çıkan düğmelerin ne yaptığını öğrenmek düğmelere dokunmaktan korkmazlar. Kısacası alfalar yaparak öğrenir.

Çoğu zaman fiziksel buluşmalardansa sanal ortamlarda bir arada olmayı tercih ederler. Çevrimiçi yaşama çevrimdışı yaşama olduğundan daha ilgilidirler. Tüm bu sebeplerle bilgiye ulaşmaları da önceki nesillere göre daha kolaydır.

Alfa kuşağı daha eğitimli ve teknolojiye yatkındır
Alfa kuşağının bilgiye erişimin son derece kolay olması ve teknolojinin son derece gelişmiş olduğu bir çağda yaşamaları dolayısıyla son derece eğitimli ve teknolojik gelişmelere yatkın bir kuşak olacağı söyleniyor. Bununla birlikte uzmanlar alfa kuşağının diğer kuşaklara oranla daha girişimci olacağını da belirtiyor.

Alfa kuşağındaki çocukların dezavantajları
Alfa kuşağı çocukları, teknoloji nedeniyle sahip olduğu birçok avantajın yarattığı bazı olumsuz durumlar da vardır. Bu olumsuz durumlar genel çerçevede bireylerin teknoloji bağımlılığı sonucunda yalnızlaşmasına dayalı olumsuzluklar. İşte alfa kuşağı çocuklarının karşılanacağı düşünülen bazı olumsuzluklar:

• Çevrimiçi dünyaya alıştıkları için ikili ilişkilerinde yaptıkları hataların tek bir tuşla geri alınabileceği yanılgısını taşıyacaklar.
• Empati yetenekleri yeterince gelişmemiş olacak.
• Her türlü işlem, hatırlatıcı ve benzeri konularda teknolojiden faydalandıkları için hafızalarını kullanmayacaklar.
• Diğer nesillere göre daha ben merkezci olacaklar.
• Konforlarına daha düşkün olacaklar.
• Sosyal ilişkileri de dahil olmak üzere birçok durumda “makineleri” insanlara tercih edecekler.
• Daha aceleci ve sabırsız olacaklar.

Cevap yaz