Yükleniyor
Ekip ruhu için futbol

Ekip ruhu için futbol

Futbol günümüzün en popüler sporu. Dünyada 6 milyardan fazla insanın farklı ilgi seviyeleriyle takip ettikleri bu oyun, doğal olarak çocuklar için de oldukça çekici. Birçok çocuk, futbolcuların giydiği forma numaralarından özel yaşamlarına, attıkları gollerden krampon markasına kadar farklı konularda onları yakından takip ediyor ve bu oyunu ellerinden geldiği kadar oynamaya çalışıyor.

Bir takım oyunu olan futbol, uzman eğitimcilerden öğrenildiği taktirde cinsiyet fark etmeksizin çocuklara birçok farklı değer katıyor. Sevdiği oyunu oynayan çocuk, özel yeteneklere sahip olmasa bile yaşıtlarıyla beraber bir mücadele vermenin tadına varıyor.

Futbola ne zaman başlanır?

Erkeklerde çocuğun gelişimine göre 6, kızlarda ise 7 yaşında başlamak birçok uzmana göre en doğru yaş seçenekleri olarak görülüyor. Ancak yorucu bir oyun olduğu için eğer çocuğunuzu bir futbol okulunda spora başlatmasını istiyorsanız, antrenmanlar tempolu olacağı için mutlaka onu kapsamlı bir sağlık testinden geçirmeniz gerekiyor. Birçok spor kulübü, futbol okulları sayesinde henüz çocuk yaşta yıldız olma potansiyel isimleri tespit etmek için uzman antrenörleri bu yapıların içerisinde görevlendiriyor.

Çocuklara faydaları nelerdir?

Çocuklara sağladığı en büyük fayda bir hedefe ekipçe beraber ulaşma duygusunu sağlaması ve iletişim. Futbol oynayan çocuk yaşıtlarıyla daha kolay sosyalleşirken fiziksel açıdan daha sağlıklı bir birey olma yolunda ilerliyor. Ayrıca taktiksel bir disiplin alan çocuklar, bu spor sayesinde okul hayatlarında daha sistematik bir çalışma programı izlemeyi başarıyorlar.

Günümüzdeki eskiye nazaran sokak ve bahçelerde top koşturan çocuklara pek rastlamasak da eğer çocuğunuzun futbola ilgisi olduğunu gözlemliyorsanız onu futbol okulları gibi bu işi profesyonelce gerçekleştiren yerlere göndererek dijital oyunlardan da bir nebze de uzaklaşmasını ve sosyalleşmesini sağlayabilirsiniz.

Cevap yaz