Yükleniyor
Rüzgar sörfü

Rüzgar sörfü

Hem hobi hem de profesyonel spor olarak yapılabilen rüzgar sörfü (windsurf) çocukların küçük yaşta kişisel gelişimlerini olumlu yönde etkilediği gibi onları sağlıklı bir yaşama yönlendiriyor.

Denizle iç içe olmak her yaşta insana huzurlu, sağlıklı ve kaliteli bir yaşamın kapısını açar. Küçük yaşta rüzgar sörfü ile spora başlayan çocuklar denizde birçok etmenle mücadele halinde olacakları için hem fiziksel hem de zihinsel olarak gelişim gösterirler. Rüzgar sörfü (windsurf), denizde rüzgarı kullanarak ilerletilen bir board olarak görülse de bundan çok daha fazlasıdır. Fiziksel olarak birçok spora nazaran çok daha çeşitli kas gruplarını çalıştırır. Eğlence amaçlı ya da spor amaçlı yapılmaya uygundur.

RÜZGAR SÖRFÜNE NE ZAMAN BAŞLANIR?

Rüzgar sörfüne başlamak için kesin bir yaş sınırı olmamakla beraber başlama yaşı ortalaması yedidir. Sörfe başlayacak olan çocukların yüzme bilmesi ve küçük bir yelkeni kaldıracak güçte olmaları gerekir. Rüzgâr sörfü bir kere başlanıldıktan sonra her yaşta yapılabilir. Bir yaş sınırlaması yoktur. Sörf malzemeleri çok çeşitlidir. Yaşa, kiloya, rüzgâra ve dalgaya göre farklılıklar gösterir. Başlangıçta temel malzemeler kullanılmasına rağmen sörfçünün gelişimiyle beraber malzemelerdeki çeşitlilik artar. Ülkemizde Alaçatı, Çeşme gibi rüzgarın bol ve yelken sporlarına uygun olduğu bölgelerde birçok sörf okulu tarafından gerekli eğitim verildiği gibi İstanbul, İzmir gibi büyük illerde bulunan köklü spor kulüpleri tarafından rüzgar sörfüne başlangıç ve ileri kullanma tekniklerini içeren eğitimler verilmektedir.

SÖRFÜN ÇOCUKLARA FAYDALARI NELERDİR?

Kişisel gelişimi için çok faydalı bir spordur. Yelken sporu gibi çocuğun doğayla bütünleşmesini, stresten uzaklaşmasını ama gerektiği zaman hem çevresel hem kişisel zorluklarla soğuk kanlılıkla mücadele etmesinde yardımcı olur. Çocuklar denizde hızlıca değişen hava şartlarıyla mücadele ederken daha kolay karar alabilen, üretken bireyler haline gelirler, bu da özgüven artışını sağlar. Kendi başlarına sorunlara çözüm bulmaları onları yaşıtlarına göre olgunlaştırır.

WINDSURF HANGİ HAVA KOŞULLARINDA YAPILABİLİR?

Rüzgâr sörfü daha çok çocukların yaz okulları vasıtasıyla yaz tatillerini değerlendirmek ve turistik amaçlar için tercih edilse de bu sporu kışın da yapmak mümkün. Özellikle yarışmaya başlayan genç sporcular yaz kış demeden suya çıkarak antrenman yaparlar. Birçok insana kış aylarında soğuk havalarda denizin içinde olmak ürkütücü gelse de kışın denizde olmak sanıldığı kadar korkunç bir şey değildir. Kış antrenmanları için sporcular antrenmanlarında bir koruyucu elbise olan wetsuit adında özel kıyafetler kullanırlar. Bu kıyafetler vücuda yeterli sıcaklığı sağlar. Aynı zamanda kışın denizde olmak bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir. Salon sporlarının aksine antrenmanlar açık havada yapıldığı için çocuklar her hava koşuluna karşı dayanıklılık kazanırlar.

RÜZGAR SÖRFÜ NEREDE ÖĞRENİLİR?

İzmir
Çağla Kubat Sörf Okulu
0 549 635 30 35
www.caglakubatwindsurf.com

Active Alaçatı Windsurf Center
0 232 716 63 83
www.active-surf.com

Bodrum
Fener Windsurf
0532 633 70 79
www.fenerwindsurf.com

İstanbul
Kamino Yelken (Büyükada)
0532 227 21 47
www.kaminoyelken.com

İstanbul Windsurf Center
0532 54 137 45
www.istanbulwindsurcenter.com

Cevap yaz