Yükleniyor
Şeker neden zararlı

Şeker neden zararlıdır?

Şeker toplumumuz için vazgeçilmez besinlerden biri. İşin acı tarafı şekeri meyve ve sebze gibi doğal kaynaklardan almak yerine genellikle “abur-cubur” olarak ifade edilen yiyecekleri tercih ediyoruz. Tabii bu şekilde beslenmenin bazı sonuçları da var. Ne yazık ki bu sonuçlar pek de olumlu değil.

Yetişkinlerde ilk olarak bel ve göbek çevresinde yağlanmayı artıran şeker ileriki yaşlarda obezite gibi birçok sağlık sorununun başlamasına neden oluyor. Kilo aldırmasının yanı sıra bağışıklık sistemini de kötü etkiler. Sıkça tüketen kişilerin farklı hastalıklara karşı bağışıklık sistemlerinin güçsüz kaldığı araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Bu olumsuz etkilerin yanı sıra yapılan araştırmalar kanserin oluşmasına neden olan hücre bozan etkenlerden biri olarak da şekeri göstermektedir.

Çocuklarınızdan uzak tutun

Şekere karşı gösterdiğimiz yoğun ilginin ana nedeni henüz bebekken şeker tüketimine alışmış olmamızdan kaynaklanıyor. Bazı ebeveynler bir ödül sistemi olarak çocuklarına karşı kullanırken bu durum çocuklarda “şeker beni hep mutlu edecek” algısı yaratıyor. Bu durum ilerleyen yaşlarda depresyon anlarında “neden dolapta çikolata arıyorum?” sorusunun da bir bakıma yanıtı oluşturuyor.

Çocuklarla şeker arasındaki ilişkiyi sadece gelecekte yaşanacak problemler ekseninde düşünmek de büyük bir hata olur. Obezite, diyabet ve şeker hastalıklarıyla ilgili süreç, henüz oldukça ufak yaşlarda çocuklarda aşırı tüketim yüzünden baş gösterirken, kemik erimesi ve kalp krizi riskleri başta olmak üzere birçok olumsuz etki çocuklarda görülmeye başlar.

Cevap yaz