Yükleniyor
Liseye geçiş sistemi sınavı nasıl olacak?

Liseye geçiş sistemi sınavı nasıl olacak?

2017-2018 eğitim-öğretim yılında 1 milyonun üzerinde öğrenci liseye geçecek. Ama TEOG sınavının kalkması herkesin kafasını karıştırdı. Hala ne yapacağını bilmeyen öğrenci ve veliler var. Liseye geçiş sistemi konusunda kafaları kurcalayan soruların cevapları.

TEOG sınavı sekizinci sınıf ailelerinin en önemli gündemi. Bildiğiniz gibi 2017-2018 eğitim-öğretim yılı için bu sınavın yapılmayacağı açıklandı. Bu açıklamayla birlikte öğrenci velilerde bir endişe başladı. Sınav yok, peki liseye geçiş nasıl olacak? Konuyu eğitim koçlarına danıştık, işte en çok sorulan sorular ve cevapları.

Sınava isteyen herkes girebilir mi?

Evet, sınava okul notları düşük veya yüksek olsun, isteyen her 8’inci sınıf öğrencisi girebilir.

Sınava girmeyen öğrenciler nasıl bir sistemle okullara yerleştirilecek?

TEOG’un yerine gelen yeni sınav sistemine göre ikametgâh adresine yakın olan en fazla beş okulu tercih edebileceksiniz. Hangi okulları tercih edebilecekleri e-okul sistemine girdiklerinde hesaplarına gönderilecek.

Sınava girmeyen öğrenciler ne zaman adrese dayalı tercih sistemiyle okullarını tercih edecekler?

Liseye geçiş sistemi ile ilgili değişiklikten sonra bu konuyla ilgili henüz herhangi bir açıklama yapılmadı; muhtemelen temmuz ayının ikinci haftasından sonra adrese dayalı kayıt sistemi için tercihler yapılacak.

Sınav ne zaman yapılacak ve kaç sorudan oluşacak?

2 Haziran’da yapılacak. Sayısal ve sözel olmak üzere iki bölümden oluşacak. Sözel bölümde 20 Türkçe, 10 inkılap tarihi, 10 din ve 10 tane de yabancı dil olmak üzere 50 soru sorulacak. Sayısal bölümde ise 20 matematik, 20 fen bilgisi olmak üzere 40 soru sorulacak. Sınav soruları sadece 8’inci sınıf konularından oluşacak. Üç yanlış bir doğruyu götürecek. Sınavda her bir soruya 1.5 dakika süre verilecek. Dolayısıyla sınavda 90 soru sorulacağı için sınav süresi 135 dakika olacak.

Din sorularından muaf öğrenciler için herhangi bir açıklama yapıldı mı?

Liseye geçiş sınavında henüz din sorularıyla ilgili bir açıklama yapılmadı. Muhtemelen 10 tane din sorusu yerine, onlar için hazırlanan inkılap tarihi sorularını çözecekler.

Özel okulları tercih edenler devlet okullarına başvurabilecekler mi?

Önceki senelerde özel okullara başvuranlar devlet okulları için tercih yapamıyordu. Bu sene için herhangi bir başvuru yapılmadı.

Liseye Geçiş Sistemi'nin (LGS) işleyişini gösteren tablo.
Liseye Geçiş Sistemi’nin (LGS) işleyişini gösteren tablo.

Cevap yaz