Yükleniyor
Evde Montessori uygulamaları

Evde Montessori Uygulamaları

Önceki yazımızda Montessori eğitim felsefesinin temellerini anlatmış, çocuklarınıza nasıl uygulayabileceğiniz konusunda kısa bilgiler vermiştik. Bu yazımızdaysa evde Montessori uygulamaları hakkında pratik bilgileri ele alıyoruz.

İlk olarak söylememiz gereken şey Montessori uygulamaları herkes tarafından yapabilir. Zannedildiği gibi bu uygulamalar sadece gelir düzeyi yüksek bireylerin ya da ailelerin için değil isteyen herkesin kolayca çocuğuna uygulayabileceği şekilde tasarlanmıştır.

1- Montessori çocuk odası nasıl olmalı?

Montessori metodunun birinci adımı çocuğun bir birey olduğunu kabul etmekle başlıyor. Çocuk, odasında kendi kendine yetebilmeli ve istediği şeyleri yardım almadan yapabilme özgürlüğüne sahip olmalıdır. Evde Montessori uygulamaları da bu şekilde planlanmalıdır.

 • Odadaki raflar çocuğunuzun eşyalarına kolayca erişebileceği yükseklikte olmalıdır.
 • Yatağını istediği zaman girip çıkabileceği şekilde konumlandırın. Bunun için illa yer yatağı yapmanıza gerek yok. Sadece içine girip çıkabileceği yükseklikte olması yeterli.
 • Yatak koruyucuları çocuğunuz sabah uyandığında yatağının örtüsünü kendi kendine düzeltmesine engel olmayacak şekilde olmalıdır.
 • Çocuğunuz günlük giyeceği giysilere istediğinde erişebilmelidir. Çocuğunuzun giyeceği giysileri seçmesine, kendi kendine giysilerini çıkarıp giyebilmesine imkan tanımalısınız.
 • Oyuncak, kitap, boya kalemleri gibi çocuğunuzun gün içinde en çok ihtiyaç duyacağı eşyalar arasında yer alıyor. Bu eşyaları yardım almadan alabileceği yerlere koyun ki kolayca ulaşsın.
 • Çocuğun oyuncaklarını yerleştirirken bu işi karışık bir hale getirmeyin. Karışık görüntü çocukta kaos duygusu yaratır. Çocuklar düzen ister. Oyuncaklar kullanımlarına göre gruplanmalı ve bu şekilde saklanmalıdır.
 • Montessori çocuk odaları sade bir şekilde düzenlenmeli; gereksiz süs, kullanılmayan eşyalar ve fazla renkli tasarımlar olmamalıdır.
 • Odaya çocuğunuzun özgürce resim yapabileceği bir tahta veya pano koyarak onun hayal dünyasının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Çocuklu evde banyo nasıl olmalıdır?
Banyoya koyacağınız bir veya iki basamaklı hafif ve taşınabilir güven veren bir merdivenle çocuğunuzun lavaboya kolayca erişmesini sağlayabilirsiniz.

2- Çocuklu evde banyo nasıl olmalıdır?

Elbette evinizde çocuğunuza özel banyo yaptırmak pratikte mümkün değil. Fakat banyonuzda yapacağınız ufak değişiklikler evde Montessori uygulamaları için banyonuzu onlara özel hale getirebilirsiniz.

 • Banyoya koyacağınız bir veya iki basamaklı hafif ve taşınabilir güvenli bir merdiven çocuğunuzun lavaboya erişimini sağlamaya yetecek ve tuvaleti kullanmasına imkan verecektir.
 • Eğer çocuğunuz tek başına tuvaleti kullanamıyorsa o zaman banyoya onun kullanımı için bir lazımlık koymalısınız.
 • Havluyu çocuğunuzun erişebileceği yüksekliğe asmalısınız.
 • Banyoda çocuğunuzun kirli giysilerini atabileceği ona ait bir kirli olmalı.

Maria Montessori derki:

Çocukları izleyin, onlar ne yapmaları, neleri geliştirmeleri ve hangi alanda uğraşmaları gerektiğini size gösterecektir. Bir nesneyle uğraşan çocukların amacı kesinlikle “öğrenmek” değildir, onlar iç dünyalarından gelen ihtiyaçlar doğrultusunda o nesneye ilgi gösterir. Bu ihtiyaçların mutlaka farkına varılmalı ve geliştirilmeleri sağlanmalıdır.

Özetle montessori metoduna göre çocuğunuz size neye ihtiyacı olduğunu, ilgisinin nelere yönelik olduğunu zaten söyleyecektir. Yeter ki siz onu dinlemeyi bilin.

Cevap yaz