Yükleniyor
Anne baba kitaplığı - I.bölüm

Anne Baba Kitaplığı – I. Bölüm

Çocuk yetiştirmek başlı başına zor bir iştir. Zaman zaman zorlaşan bazı durumları en iyi şekilde tolere edebilmek için dışarıdan yardım almak iyi bir seçenek olabilir. Küçük yaşlardaki çocukların en büyük rol modelleri ebeveynlerinden gördükleri davranışlardır. Anne ve babalar çocuklarının gelişiminde her zaman her şeyi doğru yapamayabilirler. Çocuk yetiştirirken okumanız gereken 10 kitap bu zorlu süreçte size yol gösterici olacak.

Çocuklar için beş sevgi dili

1. Çocuklar İçin 5 Sevgi Dili

Sevgi, çocuklarımız için en önemli değerlerden birisidir. Sevginizi, çocuklarınıza nasıl doğru yollardan aktaracağınızı anlatan “Çocuklar için 5 Sevgi Dili” çocuk yetiştirirken okumanız gereken en önemli kaynaklardan birisidir. Çünkü çocuklarınızı sadece sevmek yetmez. Sevginizi nasıl aktaracağınız birer anne baba olarak çok önemlidir. Her çocuğun sevgi dili farklıdır ve sizin sevgi diliniz çocuğunuzunkiyle taban tabana zıt olabilir. Çocuğunuzun baskın sevgi dilini keşfedin ve onun duygularında ve davranışında yansımasını görebileceğiniz koşulsuz sevgi, saygı, minnet ve sorumluluk hislerini etkin bir şekilde aktarabilmek için neler yapabileceğinizi öğrenin. Çocuğunuz bazen dikkatinizi çekmek için uğraşırken neden başka zamanlarda sizi tamamen yok sayıyor? Neden bir gün sevgi ve minnet doluyken başka bir gün büsbütün kayıtsız görünüyor? Tavır, davranış ve gelişim gibi olgular sizin çocuğunuzla aranızda kurulan ilişkiye bağlı. Çocuklar sevildiklerini hissettiklerinde en iyisini yapmaya çalışırlar. Fakat çocuğunuzun sevildiğini gerçekten hissettiğinden nasıl emin olabilirsiniz? Beş Sevgi Dili ile Dr. Gary Chapman çocuğunuzla sevgi temelli bir ilişki kurabilmeniz için size önemli bir kılavuz sunuyor.

Yazar: Gary Chapman & Dr. Ross Campbell
Yayınevi: Koridor Yayıncılık

Prof. Dr. Haluk Yavuzer - Çocuk Psikolojisi

2. Çocuk Psikolojisi

Prof. Dr. Haluk Yavuzer’e ait bir başvuru kitabı niteliğinde kaleme alınan Çocu Psikolojisi kitabı, anne ve babaların çocuklarının duygusal gereksinimlerini tam olarak kavramalarını sağlayacak önemli bir kaynak olma özelliği taşıyor. Kitapta, büyüme ve olgunluk evreleriyle çevresel faktörlerin birey gelişimine olan etkisi ele alınıyor. Çocukla aile, okul ve oyun çevresinde bulunan toplumun diğer üyeleri arasındaki duygusal ve sosyal iletişim inceleniyor. Ebeveynlerin çocuklarının yeteneklerini tanıyarak, doğru ilgi alanlarına yönlendirmelerinin önemini anlatırken, özellikle ergenlik döneminin zorluklarını kolayca aşılabilmelerine yardımcı olacaktır.

Yazar: Prof. Dr. Haluk Yavuzer
Yayınevi: Remzi Kitabevi

Öocuğunuzu yanlış eğitiyorsunuz

3. Çocuğunuzu Yanlış Eğitiyorsunuz

Kitap boyunca konuları ironiyle ele alan yazar, çocukların olumsuz davranışlarının sebeplerinin ebeveynlerin kendilerinde aramaları gerektiğini anlatıyor. Çocuk yetiştirirken sebep-sonuç ilişkisi kurabilmek için faydalı ve bir o kadar da düşündürücü bir kitap. Çocukların birinci derecede rol model, örnek aldıkları anne ve babaların yaptığı hataların çocukların ruhsal ve fiziksel gelişimlerine nasıl olumsuz etki yaptığını örneklerle, akıcı bir üslupla anlatan kitap, hatayı hep dışarda arayan ebeveynlerin kendi kendilerini sorgulama, tahlil etme imkanı veriyor. Bu kitabı okuyan her ebeveynler çocuklarıyla ilgili psikolojisi alanında daha geniş bilgi sahibi olduğunu fark edecek; zamanla çocuklarıyla kurdukları ilişkilerinin düzeldiğini, şikayetlerinin azaldığını gözlemleyecektir.

Yazar: Christian Salzman
Yayınevi: Kariyer Kitabevi (Satın almak için Nadir Kitap)

4. Küçük Ağaç’ın Eğitimi

Küçük Ağaç'ın EğitimiBir çocuğun nasıl hissedeceğini, çevresinde yaşanan olayları nasıl algılayacağını, onu nelerin mutsuz edebileceğini anlayabilmenizi sağlayacak pek çok ipucu bulabileceğiniz bir kitap Küçük Ağacı’n Eğitimi. Yazar, bir ağacın eğitilmesini önce varlığını kabul etmekten, varlığına saygı duymaktan ve talep ettiklerine cevap verebilmekten geçtiğini bu kısa otobiyografisinde anlatıyor. Eğer birçok kişinin hayatında yer eden Heidi, Küçük Prens, Anna Frank, Martı, Şeker Portakalı, Kardelen gibi çocuk kitaplarını okuduysanız çocuk duyarlılığının insanları nasıl sevecenlikle ve sevgiyle doldurduğunu biliyorsunuz demektir. Bu kitap da yaşadığımız yüzyılda ilişkilerin yüzeyselleştiği, algılamanın mekanikleştiği, kalabalıkların bunalttığı, niceliğin egemen olduğu dünyamızda, sevgiyi, duyarlılığı, dürüstlüğü, samimiyeti kızılderili mantığıyla işleyen muhteşem bir kitap: İletişim sorunu çeken anne-babalar ve öğretmenler mutlaka okumalı.

Yazar: Forest Carter
Yayınevi: Say Yayıncılık

Çocuk ruh sağlığı

5. Çocuk Ruh Sağlığı

Ana ya da baba olmak, insan yaşamının en önemli aşamalarından biridir. Sağlıklı ve başarılı çocuklar yetiştirmenin mutluluğu sözlerle anlatılamaz. En yoksulundan en varlıklısına, her aile çocuklarını erdemli erişkinler olarak görmek ister. Bu uğurda varını yoğunu ortaya kor; hiçbir özveriden kaçınmaz ve çocuğu için elinden gelini yapar. Bugünün ana ve babaları eskiden olduğu gibi çocuklarını kendi yaşlılık dönemlerinin bir güvencesi olarak görmüyor ve onları iyi eğitmek, başarılı ve sorumlu yurttaşlar olarak toplum yaşamına katabilmek için çalışıyor. 2004 yılında kaybettiğimiz Hacettepe Tıp Fakültesi Çocuk Ruh Sağlığı Kliniği Başkanlığı’nı da yapan Atalay Yörükoğlu, Çocuk Ruh Sağlığı adlı eseriyle birçok anne baba için yıllardır yol gösterici bir kaynak olmuştur. Bu nedenle çocuk yetiştirirken okumanız gereken kaynakların da başında gelmektedir.

Yazar: Prof. Dr. Atalay Yörükoğlu
Yayınevi: Özgür Yayınları

Çocuğunuz sizden ne bekliyor?

6. Çocuğunuz Sizden Ne Bekliyor?

Tuvalet eğitiminden, bilgisayar oyunlarına; beslenmeden, sosyalleşmeye kadar 250 soru ve cevabının bulunduğu “Çocuğunuz Sizden Ne Bekliyor?” kitabı, çocuk psikiyatrı Prof. Dr. Yankı Yazgan ve çocuk doktoru Şule Yazgan’ın birlikte kaleme aldıkları çocuk yetiştirirken okumanız gereken 10 kitaptan birisi. Doğumdan, 7 yaşına kadar, gündelik hayatta yaşanabilecek olayların çocuk ve aile üzerindeki etkileriyle ilgili önemli bir yol göstericidir. Şule Yazgan ve Yankı Yazgan’ın okur ve hastalardan gelen sorular doğrultusunda hazırlanan kitap; boşanma, beslenme, ağlayarak uyanma, sigaranın zararları, emzirmenin yararları, yuvaya başlangıç dönemi, tuvalet eğitimi ve benzeri birçok konuda anne-babaların aklına gelebilecek her türlü soruyu detaylı bilgiler doğrultusunda cevaplıyor.

Yazar: Şule Yazgan & Prof. Dr. Yankı Yazgan
Yayınevi: Kapital Medya Hizmetleri

İletişim Çabaları ve Empati

7. İletişim Çatışmaları ve Empati

Okul, aile ve iş yaşamında görülebilecek çatışmaların çözümüne ışık tutan Prof. Dr. Üstün Dökmen, geleneksel yapıyı bugünkü yaşam biçimimizle karşılaştırarak aynı zamanda edebiyat ve sanat tarihimize ilişkin unsurları psikolojik bir açıdan inceliyor. Özellikle çocukların eğitiminde özgüven, başarı, ego vb kavramları farklı bir açıdan ele alarak oldukça ilginç bilgiler sunuyor. Kitapta geleneksel kültürümüze ve bugünkü yaşam biçimimize yeni bir bakış açısıyla bakılarak çeşitli kültür ürünlerimiz, özellikle edebiyatımıza ve sanat tarihimize ilişkin ürünler psikolojik açıdan inceleniyor.

Yazar: Prof. Dr. Üstün Dökmen
Yayınevi: Remzi Kitabevi 

8. Gerçekten Beni Duyuyor Musun?

Gerçekten beni duyuyor musun?Acı deneyimlere yol açan pek çok sorunun kökeninde insanların birbirini gerçekten duymaması, duyamaması ya da anlamaması yatmaktadır. Çünkü sadece söylenen ‘sözcükleri‘ duymak, onların ardındaki duygu dolu mesajları anlamak için yetmez, yanıtların da yüzeyde kalmasına yol açar. Bu durum iletişimin engellenmesi anlamına gelir. Önem verdiğimiz insanlarla ilişkilerimizin onarılmaz yaralar almasını engellemenin tek yolu, doğru iletişim kurmayı bilmektir. Doğru iletişim kurmanın yolları öğrenilebilir. Gerçek yaşamdan hikayeler ve pratik çözümleriyle anne babaların pek çoğunun aklında olan sorulara cevap bulmasına yardımcı olan kitabın içindeki karikatür ve öykülerde de kendinizden parçalar bulabilirsiniz. Yazarın yalın anlatım diliyle ortaya koyduğu çözümler özellikle vakit bulamayan ebeveynler için oldukça çekici.

Yazar: Leyla Navaro
Yayınevi: Remzi Kitabevi 

9. Çalışan Anne ve Çocuk

Çalışan Anne ve ÇocukTürk Psikolojik Danışma Rehberlik Merkezi Başkanı Prof. Dr. Binnur Yeşilyaprak bu kitabın daha çok kişiye ulaşabilmesi için yalın bir dil, akıcı ve anlaşılabilir bir anlatımla yazmış. Yalnızca çalışan anneler için değil aynı zamanda çalışan anne olma adaylarının da kendilerini geliştirebilmeleri için severek okuyacakları bir kitap olmasını istemiş. Özellikle çalışmanın iyi bir anne olmaya engel olmayacağının altını çiziyor ve çalışan annelere, yaşamda üstlendikleri başrolü kendi bakış açılarından değerlendirmeleri için bir psikolojik danışman olarak ayna tuttuyor.

Yazar: Prof. Dr. Binnur Yeşilyaprak
Yayınevi: Remzi Kitabevi 

10. Çocuklarda Dikkat Eksikliği

Yazar: Erdinç GüllüYalnızca dikkat eksikliği sorunu olan çocuklar değil, üniversite ve liseye geçiş sınavlarında büyük ölçüde dikkatsizlikten hak ettiği sonuçları alamayan çocukların anne babaları için de oldukça yol gösterici bir kitap. Ebeveynlere, çocuklarıyla beraber uygulayabilecekleri dikkat ve hafıza geliştirici uygulamaların da yer aldığı çocuk yetiştirirken okumanız gereken 10 kitaptan birisi.

Yazar: Erdinç Güllü
Yayınevi: Hayat Yayıncılık

Cevap yaz