Yükleniyor
Çocuklar için yaz kampı

Doğanın Küçük Kaşifleri Yaz Kampı Etkinliklerinde Buluşuyor!

Doğayla bir bütün yaşamak her çocuğun en temek hakkıdır. Ormanla iç içe yaşayan, ona yakın olan herkes kendini iyi hisseder. Doğa, sadece bizim için değil, çocuklarımız için de önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle yaz kampı gibi etkinlikler, çocukların hem doğayla iç içe olmasını hem de kendilerini tanımasını sağlar.

Eğlence ve eğitimin bir arada bulunduğu, doğanın içerisinde, ağaçların, kuşların ve daha nice hayvanların olduğu bir yaşamı kim istemez ki. Günümüzde yaşadığım kentlerdeki ormanların azlığı, doğayla çocuklarımızı buluşturmamızı oldukça zorlaştırıyor. Onların doğayı ve aslında kendilerini tanımalarını ve keşfetmelerini sağlamanın en önemli yollarından birisi de birlikte gidilen, birkaç gün şehrin kalabalığından kurtulduğumuz kamplardır. Bu sadece bizim için değil, çocuklarımız için de gereklidir. Bu nedenle çocuklara özel hazırlanan yaz kampları onların keşfetme duygularını, özgüvenlerini ortaya çıkaracağı gibi gelişimleri üzerinden de olumlu etkiye sahiptir.

Yaz Kampı Nedir?

Yaz kampı pek çok yaş grubundan çocukların doğayla iç içe, teknolojiden uzak, aktiviteler ve etkinliklerle, tamamen ekolojik bir yaşamı paylaşmaları olarak tanımlanabilir. Bu kamplar, eğlenceyle eğitimi buluşturan, çocuklara yepyeni bir dünyanın kapılarını aralayan, doğayı ve kendilerini keşfetmelerini sağlayan, özgüvenlerine destek olan bir etkinliktir.

Yaz Kamplarının Çocuklar Üzerindeki Etkisi

Yaz kampları çocukların yaşıtları veya diğer yaş grubundan çocuklarla yeni arkadaşlıklar kurarak, özgüvenlerinin artmasını sağlar. Bunun yanı sıra çocuklar kişisel yeteneklerini keşfederler, doğayla iç içe geçirdikleri her günden keyif alırlar. Doğaya olan sevgi ve saygıları artarken, eğlenerek öğrenirler. Bu kamplar sayesinde çocuklar ağaçların isimlerini öğrenirler, yabani mantarları keşfederler, kuşları ve birçok canlıyı gözlemleme şansı yakalarlar.

Kamp, doğada yaşayabilmek için sahip olunması gereken temel becerileri kazandırır, dayanışma sayesinde paylaşmayı öğretir. Ayrıca takım çalışması, birlikte uyum içine yaşama, yön bulma, kendinle ve doğayla barışık olma, korkuları yenme, özgüven kazanma, etkili iletişim kurma gibi becerilerin kazanılmasına da destek olur.

Çocuklar, sorumluluk üstlenerek bağımsızlık kazanırlar ve ilk deneyimlerini edinirler. Doğa ile ilgili olan kavramlar hakkında bilgiye sahip olurlarken, doğanın geleceğimiz için ne kadar önemli olduğunu kavrayıp bu konudaki çalışmalara katılırlar.

Kamplar sayesinde çocuklar; harita okuma, navigasyon ve pusula kullanma, yıldızlarla yön bulabilme, birlikte pişirme becerileri geliştirme, topluluk önünde konuşma, sunum becerilerini geliştirme, düşündüklerini rahatlıkla anlatabilme, yoga, meditasyon gibi faaliyetlerle kendisiyle barışık olma gibi önemli beceriler de kazanırlar. Doğada var olan elementleri (ateş, su, hava, toprak) tanıyarak, onların nasıl var olduklarını, insanlar için önemlerini, neler yapabildiklerini öğrenirler.

Anneyiz ekibi olarak çocuğunuzun hem keyifli zaman geçirebileceği hem de eğlenirken öğrenebileceği birbirinden güzel kampları sizler için derledik.

Terra Nova Camp

Kamp yeri Muğla’da bulunan ve kendi alanlarında deneyimli profesyonellerle çalışan Terra Nova Camp, 11-17 yaş arasındaki çocuklara özel bir haftalık program sunuyor. İletişim konularında başarılı, sorun çözen, becerikli ve kendine yeten, yenilikçi düşünen, esnek yaklaşımlara sahip eğitmenleri hayatları boyunca edindikleri bilgi ve tecrübeleri büyük bir cömertlikle aktarıyor.

Bu kamp sırasında çocuklar düğümler ve genel kullanım amaçları, bıçakların türleri ve kullanım amaçları, balta kullanımı, ağaç kesme ve odun kırma becerileri, okçuluk, ateş yakma teknikleri, kamp ateşi için dikkat edilmesi gerekenler, kuşlar ve solucanlar hakkında bilgiler, sürdürülebilir doğa, mantarlar ve bitkiler hakkında bilgiler, navigasyon, harita okuma ve pusula kullanma, mutfak sanatları, pişirme becerileri, motivasyon, korkuları yenme ve kendine güvenme, yoga, meditasyon ve kendinle barışık olma gibi konular hakkında bilgi ve beceri kazanırlar. Bunun yanı sıra temel elementler (ateş, su, toprak, hava) kamp yaşamının gözlem konuları arasında ilk sırada yer alır. Bu elementler ders konusu olarak işlenir ve uygulamalı olarak ele alınır.

Kamp dönemlerinin başlangıç ve bitiş tarihleri:

 • 14/06 perşembe Şeker Bayramı arifesi, 17/06 pazar
 • 1.dönem 17/06 pazar günü başlar – 23/06 cumartesi günü biter
 • 2.dönem 24/06 pazar günü başlar – 30/06 cumartesi günü biter
 • 3.dönem 01/07 pazar günü başlar – 07/07 cumartesi günü biter
 • 4.dönem 08/07 pazar günü başlar – 14/07 cumartesi günü biter
 • 5.dönem 15/07 pazar günü başlar – 21/07 cumartesi günü biter
 • 6.dönem 22/07 pazar günü başlar – 28/07 cumartesi günü biter
 • 7.dönem 29/07 pazar günü başlar – 04/08 cumartesi günü biter
 • 8.dönem 05/08 pazar günü başlar – 11/08 cumartesi günü biter
 • 9.dönem 12/08 pazar günü başlar – 18/08 cumartesi günü biter
 • 20/08 pazartesi Kurban Bayramı arifesi, 24/08 Cuma

Detaylı bilgi için http://www.terranovacamp.site/ sitesini inceleyebilirsiniz.

Dikey Dünya Dağ Evi - Çocuk Yaz KampıDikey Dünya Doğa Evi

Dikey Dünya’nın yaşı henüz bir yaşını yeni geçmesine rağmen doğayla ilgili tecrübeleri on seneyi aşkın bir süredir devam ediyor. Dağcılık, kampçılık, kaya tırmanışı, dağ bisikleti, oryantiring, slackline, permakültür, sağlıklı beslenme alanlarındaki birikimlerini bir araya getiren profesyoneller Dikey Dünya’da buluşuyor.

Şuana kadar olan programlarınızı, İstanbul’a ve diğer büyük illere yakınlığı sebebiyle hafta sonu iki günlük programlar şeklinde uygulayan kurum, 3-6 ve 6-12 yaş guruplarına uygun programlar hazırlıyor ve uyguluyor. Mevki olarak Avdan dağı ormanına yakın olmaları, doğa içerisinde yapılacak aktiviteler için çok uygun fırsatlar sunuyor. Ayrıca meyve bahçelerine yakınlığımız ve iki köyün ortasında bulunuyor olmak, doğal yaşamla ilgili çalışmalar için avantaj sağlıyor.

3-6 yaş gurubu çocuklarla; doğal yaşam ve doğa sporlarıyla ilgili çalışmalar yapan Dikey Dünya; inek sağmak, yumurta toplamak bunun için köye gitmek, keçi çiftliğini ziyaret etmek, kurbağaların olduğu göletleri gezmek, doğa yürüyüşü yapmak, gece yürüyüşü yapmak, kamp ateşi hazırlamak ve yakmak, masal çemberi yapmak, yoga yapmak, dans etmek gibi pek çok aktiviteler sayesinde de çocukların doğayla bütünleşmesini sağlıyor.

6-12  yaş gurubu çocuklarla; kampçılık yapmak, kaya tırmanışı, ip inişi, pusula kullanmak, oryantiring yapmak, slackline yapmak, kendini doğada idame ettirmek, ekmek yapmak, ateş yakmak, ateşte yemek pişirmek, odun toplamak gibi aktiviteleri barından faaliyetler yapıyor.

Kamp dönemlerinin başlangıç ve bitiş tarihleri:

Doğada Çocuk Kampı 3: 30 Haziran-1 Temmuz

Detaylı bilgi için https://www.dikeydunya.com/ sitesini inceleyebilirsiniz.

Sınır Tanımayan Çocuklar Yaz Kampı

Sınır Tanımayan Çocuklar

Tutkusu olan gençler ve işinin ehli üstadlarla, varlık, sanat, tarih, bilim buluşmaları gerçekleştiren; her anda ve her yerde  gözlem, oyun ve deney alanına sahip Sınır Tanımayan Çocuklar, Facebook üzerinden kurulan ve çocukların sınırlarını aşmasına destek bir platform. Düzenlediği birbirinden eğlenceli ve öğretici aktiviteler sayesinde çocukları doğayla bir bütün haline getiriyor. Etkinliklere Facebook sayfası üzerinden ulaşabilir, dilediğiniz etkinliğe katılabilirsiniz. Her bir etkinlik için belli yaş grupları olduğunu unutmayın. Çocuğunuzun yaşına uygun olanları seçerek, çocuğunuzun fiziksel, zihinsel ve duygusal gelişimine katkı sağlayabilirsiniz.

Etkinlik takviminin başlangıç ve bitiş tarihleri:

 • 2 Haziran Anadolu Yakası / Caddebostan Köpekli Çocuklu Aileler Buluşması (Köpekli ve Çocuklu Maaile çıkacağımız kamplara ön hazırlık. Yanı sıra, köpek evlat edinmeyi düşünenler için, çocuklarıyla birlikte gözlem yapabilecekleri bir buluşma olacak.)
 • 3 Haziran Orman Oyunları Günü, Belgrad Ormanı
 • 9 Haziran Avrupa Yakası / Belgrad Ormanı Eğitmen Arda Tanju eşliğinde Köpekli Çocuklu Aileler Buluşması (Köpekli ve Çocuklu Maaile çıkacağımız kamplara ön hazırlık. Yanı sıra, köpek evlat edinmeyi düşünenler için, çocuklarıyla birlikte gözlem yapabilecekleri bir buluşmadır.)
 • 23-24 Haziran Köpekli Çocuklu Maaile Kampı, Gökçetepe Saroz Körfezi
 • 11- 15 Temmuz Lisinia Çocuk Kampı, Burdur
 • 18-22 Temmuz Lisinia Çocuk Kampı, Burdur
 • 29 Temmuz – 5 Ağustos Kaçkar Kampı Geleceğin Dağcıları (Bukla Tur)
 • 12 -18 Ağustos Doğu Karadeniz Yaylaları Aile Kampı (Bukla Tur)
 • 26 Ağustos -1 Eylül Kızılırmak Deltası Çocuk Kampı, Sinop- Samsun
 • 2-8 Eylül Doğu Karadeniz Yaylaları Aile Kampı (Bukla Tur)

Detaylı bilgi için https://www.facebook.com/sinirtanimayancocuklar/ sayfasını inceleyebilirsiniz.

Campwolftrack Yaz Kampı

Campwolftrack

Campwolftrack’in asıl hedefi 8-16 yaş aralığındaki çocuklara özel, doğa sevgisini ve bilincini, kendi kültürümüzle birleştirerek anlatabilmektir. Çocukların sağlıklı ve topluma faydalı bir birey olmaları için kişisel gelişimlerinin ve özgüvenlerinin geliştirilmesi gerektiğini savunan Campwolftrack, bu özgüveni sağlayabilmenin tek yönteminin doğa ile iç içe olmaktan geçtiğine inanıyor. Günümüz yaşantımızın alışkanlıkları dışında farklı bir hayat tarzı sunan firma, doğaya ve insana saygı, güven, empati, başarı, dayanışma, liderlik, takım olabilme değerlerini; düzenlediği etkinliklerin tümüne uyguluyor. Unutulmaz bir deneyimin çocuklarınızı beklediğini söyleyebiliriz.

Aşağıda size sunduğunuz örnekte, kamptaki bir günde neler yapıldığını inceleyebilirsiniz. Programın içeriğinin değişebileceğini unutmayın.

07:45–08:15            Sabah sporu
08:15–09:00            Kahvaltı, odaların düzenlenmesi
09:00–12:00            Fiziksel etkinlikler
12:00–14:00            Öğlen yemeği ve dinlenme
14:00–18:00            Teorik ve pratik eğitimler
18:00–20:30            Akşam yemeği
20:30–22:00            Gece etkinlikleri
22:00–22:15            Uyku hazırlığı
22:15          Işıkların kapanması

2018 Yılı Yaz Dönemi Kamp Tarihleri

23 Haziran – 30 Haziran 2018       12 – 14 Yaş
1 Temmuz – 7 Temmuz 2018       9 – 11 Yaş
8 Temmuz – 14 Temmuz 2018    12 – 14 Yaş
15 Temmuz – 21 Temmuz 2018  15 – 17 Yaş

Detaylı bilgi için http://www.campwolftrack.com sitesini inleyebilirsiniz.

Doğa Kampı

Doğa Kampı

Aktivraft Turizm Seyahat Acentesi tarafından 8-16 yaş arasındaki gençlerin doğayla buluşmasını sağlayan yaz programı ile hizmet vermektedir. 1 Mayıs-30 Eylül tarihleri arasında her hafta Pazartesi-Pazar 6 gece 7 gün sürecek olan kamp, Antalya / Beşkonak Eco Family Park’ta bulunuyor.

Yaz kampı programı kapsamında çocukların, kamp alanında engeller karşısında kalıcı ve pratik çözümler üretmeleri, doğal zorluklarla mücadele etmeleri, şehir hayatından uzakta eğlenceli ve bir o kadar heyecanlı aktiviteler ve eğitimlerle maceranın tadına vararak öğrenmeleri hedefleniyor. Yeni dostlukların kurulduğu, takım çalışmasının öneminin benimsendiği, kişisel yeteneklerin keşfedildiği, iletişim kurmanın ne kadar önemli olduğu kamp programının en önemli basamakları olarak görülüyor.

Bunun yanı sıra çocuklarınız;

 • Kamp Alanı Oluşturma
 • Kamp Ateşi Hoş Geldin Partisi
 • Oryantasyon Eğitimi
 • Balık Avlama
 • Trekking
 • Açık Hava Sineması
 • Doğa Fotoğrafçılığı (Fotoğraf Makineleri sizden.)
 • Voleybol Turnuvası
 • Marsmalov Parti
 • Hipnotic (Cable Park)
 • Hafıza Oyunları
 • Doğada Yön Bulma
 • Ateş Yakma ve Avlanma
 • Macera Parkı
 • İletişim Uygulamaları
 • Doğa Sporları Teknikleri
 • Rafting
 • Kamp Ateşi Hoş çakal Partisi
 • Aspendos Antik Kenti Gezisi gibi birbirinden keyifli aktivitelere de dahil olabilecekler.

Detaylı bilgi için http://www.dogakampi.net internet sitesini inceleyebilirsiniz.

Cevap yaz