Yükleniyor
Koronavirüs ve Hamilelik

Koronavirüs ve hamilelik

Hamilelik birçok anne adayı için zaten oldukça stresli bir dönem. Bir de bu dönemde karşımızda bir pandemi varsa hayat daha da zorlaşıyor. Yeni koronavirüs hastalığı yani Kovid-19’un (Covid-19) hamileler üzerindeki etkisi üzerine henüz detaylı araştırmalar yok. Hepimizin, dikkatli ve kişisel hijyene dikkat etmemizin gerektiği bu günlerde anne adaylarının koronavirüs ve hamilelik konusunda kafasındaki soruları Danışman doktorumuz Op. Dr. Şükrü Sanus’a sorduk.

Hamileler koronavirüs pandemisinde risk grubunda mı?

Hamilelerde bağışıklık biraz daha farklı çalışmakta olduğu için anne adaylarının benzer akciğer hastalıklarını daha ağır geçirdiklerini biliyoruz. Ancak; elimizdeki kısıtlı olan çalışmalara baktığımızda hastalığa yakalanabilme olasılıkları diğer toplum üyelerinden daha fazla değildir.

Anne adayları virüsten nasıl korunmalı?
Virüsten korunmak için kişisel izolasyon en önemli faktör olarak gözükmekte. Kalabalık yerlerde bulunmamaya dikkat etmeliler, maske kesinlikle kullanmalılar. Yine herkesin yapması gerektiği gibi el yıkama ve fiziksel mesafeyi korumaları da ilk sırada.

Hamilelerde hastalık nasıl seyrediyor?
Şu an elimizde çok fazla yayın olmamakla birlikte hastalık seyrinin, aynı yaştaki benzer sağlık problemi bulunmayan hastalarla eşdeğer seyretmekte olduğunu söyleyebiliriz. Ancak anne adaylarında bulunabilen diyabet, hipertansiyon, kalp veya kronik hastalıklarda seyir daha ağır olmakta.

Gebeler bu süreçte bağışıklıklarını güçlendirmek için neler yapabilir?
Özellikle iyi uyku, iyi beslenme ve stresten uzak durmak çok önemli. Aneminin önüne geçilmesi, vitamin eksikliklerinin kapatılması ve eğer sigara içiliyorsa tamamen bırakılması önemli gözükmektedir.

Anne sütü bebeği koronavirüsten korur mu?
Anne sütünde bulunan bağışıklık proteinlerinin bebekleri birçok hastalıklardan koruduğunu biliyoruz ancak Kovid-19 (Covid-19) hastalığı için (muhtemelen koruyuculuk söz konusu olacaksa da) elimizde henüz bununla ilgili bilinen bir yayın yok.

Anne sütünden bebeğe koronavirüs geçer mi?
Henüz virüsün anne sütüne ve yine anne karnındaki bebeğe geçtiğine dair kanıtlar yok.

Annede korona pozitif ise emzirmeye devam edebilir mi?
Evet, ancak genel hijyen kuralarına dikkat edilmeli. Maske kullanımı, el yıkanması ve dokunulan yüzeylerin dezenfekte edilmesi önemlidir. Eğer annenin hastalığı ağır boyutlara geldiyse süt sağılarak ve muhakkak hijyenik kurallara uyularak kaşık ya da biberonla bu süt verilebilir.

Hamileler Koronavirüs'e Karşı Dikkatli Olmalı

Gebelik dönemindeki kadınlar koronavirüs’e (Covid-19) karşı nasıl korunmalı?

Aslında gebelik döneminde koronavirüs hastalığından korunma yöntemleri çocuklar ve yetişkin bireyler için önerilen önlemlerden farklı değildir.
– El temizliği herkes gibi hamileliler için de çok önemlidir. Ellerinizi en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkamalı eğer imkan yoksa alkol bazlı bir el antiseptiği ile dezenfekte etmeye önem göstermelisiniz.
– Ellerinizi yıkanmadan ağız, burun ve gözlerinizle temas ettirmeyeye dikkat etmelisiniz.
– Öksürme veya hapşırma sırasında burun ve ağzınızı tek kullanımlık kağıt mendille örtmeli, yoksa dirsek içinizi kullanarak ağzınızı kapatmalısınız.
– Kalabalık yerlere girmemeli, zorunlu kalırsanız ağız ve burnunuzu iyice maske ile kapatmalı ve sosyal mesafe kuralına uymalısınız.
– Mümkün oldukça toplu alanlardan uzak durmalı ve misafir kabul etmemelisiniz.
– Sağlık kuruluşlarında hastalarla temas etmemeye özen gösterin.

Cevap yaz