Yükleniyor
evdekiokul

EVDEKİ OKUL

Son bir yıldır yaşadığımız Kovid 19 pandemisi evdeki hayatı bir hayli zorlaştırdı. Özellikle de uzaktan eğitim alan çocuklar ve ebeveynleri için yeni bir dönem başladı. Bu zorlu sürecin üstesinden gelmeye yardımcı olacak bir kitap önerimiz var:”Zor Zamanlarda Evdeki Okul”

 

“Yaşam Boyu Öğrenci” felsefesiyle çalışmalarını yürüten Doç. Dr. Hayal Köksal’ın kitabı “Zor Zamanlarda Evdeki Okul“, pandemi döneminde evde kalan çocuklar ve aileleri için keyifli öneriler içeriyor. Zor zamanlardan biri olan pandemi dönemi uzaktan eğitimde anne ve babaya düşen rolün daha işlevsel bir hale gelebileceği bir fırsat dönemi olabilir mi? Bu sorudan yola çıkan Doç. Dr. Hayal Köksal sanal ortamda verilen eğitimlerin anne ve babanın da desteğiyle “EVDEKİ OKUL” anlayışına dönüştürülme zamanının geldiğinin altını çiziyor.

“Ailelerin çocuklarına temel yaşam becerilerini ve iyi insan olma özelliklerini benimsetme yolculuğunda eğitim kurumlarıyla ortak hareket etmesi ve aynı dili konuşmasının son derece önemli olduğunu yıllardır vurguluyoruz. Çağımızda eğitimin temel amacının; ‘Öğrenmeyi öğrenmiş, yaşam boyu öğrenci olmayı özümsemiş özellikte yeni kuşaklar yetiştirmek” olduğunu da biliyoruz. Zamanımızda ‘Nitelikli İnsan’ yetiştirebilmek ancak böyle bir hedefle mümkün.” diyen Köksal’ın hazırladığı “Zor Zamanlarda Evdeki Okul” kitabı iki bölümden oluşuyor. İlk bölüm anne ve babalar, ikinci bölüm de öğrenciler için. Kitabın iki bölümü eğitimcileri de yakından ilgilendiriyor. Doç. Dr. Hayal Köksal kitabın üç temel amacını şu şekilde açıklıyor:

evdeki okul
Kitap evde oturmak zorunda kalan çocuklara aileleriyle keyifli ve verimli zaman geçirmesini sağlayacak 100 etkinlik örneği içeriyor.
  • Birinci Bölüm; anne ve babalara öğrenmeyi evde zevkli ve verimli hale getirebilmeleri için 100 etkinlik örneği içeriyor. Bu etkinliklerin çocuklarla birlikte yapılması gerek.
  • İkinci Bölüm; bu zor zamanlarda zorunlu olarak evde kalmak, dersleri uzaktan izlemek durumunda kalıp sıkılan çocuklarımız için. Onlara nitelikli bir insan olma yolculuğunu anlatıp bir takım ipuçlarıyla yol gösteriyor. Bir de günce örneği var kitabın arkasında. Başta öğrenciler olmak üzere herkes için.
  • İki bölüm aynı zamanda eğitimcileri de desteklemeyi amaçlıyor. Öğretmenler hem ilk bölümdeki etkinlik örneklerini, hem de ikinci bölümdeki  ‘Kişisel Gelişim ve Kalite’ liderliğini yalnızca sanal ortamdaki öğrencileriyle değil, aynı zamanda bu zor zamanların sonrasında kendi sınıflarında yüz yüze eğitimde de kullanabilirler.

Uzaktan eğitim dönemini verimli hale getirmek için kitaptaki etkinliklerden yararlanabilirsiniz. Kapalı kaldığımız bu günlerde evde çocuklarınızla yapabileceğiniz diğer aktiviteler için de sayfamızdaki oyun kategorileri size fikir verebilir.  Doç. Dr. Hayal Köksal kitabın gelirini 2015 yılında kurduğu “Yenilikçi İmece Derneği”ne ( YİMEDER) bağışladı. Gelir özellikle köy enstitüleri ve çocuk projelerine gidecek…

Cevap yaz