Yükleniyor
bahar hastalıkları

Bahar hastalıkları

Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Eda Sünnetçi, baharda en sık görülen 6 hastalığı ve pandemi koşullarında bahar hastalıklarına karşı alınması gereken önlemleri anlattı.

 

Son bir yıldır hayatımızdan çıkamayan ve bir süre daha onunla yaşayacağımız artık belli olan Kovid 19 hala en büyük endişe kaynağımız. Ancak baharla birlikte yaşadığımız ani hava değişimleri ve polenlerin etkisiyle düşen vücut direnci yeni hastalıklara yol açıyor.

Bahar alerjisiyle zayıflayan bağışıklık sistemi çocukların üst solunum yolu enfeksiyonlarından alerjik astıma kadar birçok hastalıkla karşılaşmasına neden oluyor. Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Eda Sünnetçi “Kovid 19’da ateş, öksürük, kırgınlık, solunum sıkıntısı, boğaz ağrısı, baş ağrısı, kusma, ishal, kas ağrısı, karın ağrısı görülebilir. Bunlar diğer hastalıklarda da görülebilen semptomlar olması nedeniyle ayırıcı tanı için mutlaka iyi bir temas öyküsü alınmalı ve test yapılmalıdır.” diyor. Sünnetçi, baharda en sık görülen 6 hastalığı ve pandemi koşullarında bahar hastalıklarına karşı alınması gereken önlemleri anlattı.

Soğuk algınlığı 

Soğuk algınlığı çeşitli virüslerle bulaşan, hafif seyirli olan, genelde üst solunum yolları belirtileriyle seyreden bir hastalık tablosudur. Virüslerle karşılaştıktan 24-72 saat kadar sonra boğazda kuruluk, boğaz ağrısı, burun akıntısı, burunda tıkanıklık, hapşırma, öksürük gibi şikayetler başlar. Soğuk algınlığı ilerlerse, sinüzit ve orta kulak enfeksiyonu yapabilir.

Sinüzit

Kafatasının boşluklarına sinüs adı verilir. Bunların içi hava doludur. Bu boşlukların iltihaplanması durumunda da sinüzit meydana gelir. Yüzde ve başta ağrı, burun tıkanıklığı, iltihaplı akıntı, koku alma bozukluğu, öksürük, ateş ve halsizlik gibi belirtilerle karşılaşılır.

Orta kulak iltihabı 

Genellikle kulak ağrısıyla kendini gösterir, orta kulakta bakteriler çoğalır. Genellikle nezle, grip ya da boğaz enfeksiyonunun sonrasında gelişir.

Farenjit 

Farinks, burun ve ağız boşluğunun arka kısmıdır, buranın enfeksiyonuna ise farenjit denir. Boğaz ağrısı, ateş, öksürük gibi şikâyetler olur. Muayenede farenkste kızarıklık, akıntı ve ödem olabilir.

Alerjik rinit

‘Saman nezlesi’ olarak da adlandırılan alerjik rinit, burun mukozasının alerjik nedenlerle iltihaplanmasıdır. Alerjik rinit ilkbaharda havada uçuşan polenler nedeniyle artış gösterir. Hapşırık, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, burun kaşıntısı, öksürük, geniz akıntısı, koku almada güçlük, gözlerde kaşıntı, sulanma ve kızarıklık alerjik rinitin belirtileri arasında yer alır. Alerjik riniti olanların yüzde 30’unda alerjik astım da görülebilir. Alerjenlerden korunmak ve polenlerin yoğun olduğu yerlerden uzak durmak, gerektiğinde maske kullanmak da önemli.

Alerjik astım

İlkbaharda alerjik astım sıklığı da artmakta. Hava yollarının daralmasıyla kendini gösteren, ataklarla seyreden bir hastalık olan alerjik astımda da alerjik nedenlerle oluşan bir iltihap söz konusu. Burada etkilenen yer hava yollarıdır. Bu iltihap nedeniyle hava yollarının mukozası şişerek ödem oluşur. Kişi dış ortamdaki etkilere daha hassas hale gelir. Öksürük, nefes darlığı, hırıltılı nefes, alerjik astımın belirtileri arasında yer alır ancak ateş ve koyu renk balgamlı öksürüğün eklenmesi enfeksiyon olduğunu düşündürür. Tedavinin aksatılmaması ve alerjenlerden korunmak çok önemli.

Eda sünnetçi

 

Baharı sağlıklı geçirmenin 8 püf noktası

  1. Çocuklarınıza hijyen kurallarını öğretin, kapalı ve kalabalık ortamlardan uzak tutun, kapalı ortamları sık sık havalandırın.
  2. Çocuğunuzu sigara dumanına maruz bırakmayın, evin balkonunda dahi olsa sigara içmeyin.
  3. Sağlıklı beslenme bağışıklık sistemini güçlendirip hastalıklardan korur. Bu nedenle çocuğunuzun sağlıklı beslenmesine, abur cuburdan uzak durmasına dikkat edin. Bebeğinizi en az ilk altı ay mutlaka emzirin.
  4. Sebze ve meyveleri günde en az 5 porsiyon tüketin .
  5. C vitamini bağışıklığı güçlendirir; portakal, mandalina, kivi gibi meyveleri yemeyi ihmal etmeyin. Turp, kırmızı pancar, ıspanak gibi C vitamininden zengin olan sebzeleri daha fazla tüketmeye özen gösterin.
  6. Balık omega 3 yağ asidi içerdiği için bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesini sağlar. Haftada en az 2 gün tüketin.
  7. D vitamini düzeyine mutlaka baktırın. D vitaminin fazlası vücutta depolandığından doktor kontrolünde ve önerisine göre kullanılmalıdır.
  8. Yeterli sıvı alımı ve iyi uyku da güçlü bir bağışıklığın olmazsa olmazları arasında yer alır. Çocuğunuza susamayı beklemeden düzenli su içme alışkanlığı kazandırın. Kaliteli ve yeterli uyku için  aynı saatte yatıp aynı saatte kalkmasına özen gösterin.

Çocuklara sebze alışkanlığı kazandırmanın en iyi yolu önce sizin tüketmenizdir. Onlara örnek olmanıza rağmen sebze sevmiyorlarsa videomuzu izleyebilirsiniz.  Diyetisyen Psikolog Nazlı  Dönmez, çocuklara sebze sevdirmek için  basit ve pratik bilgiler aktarıyor.

Cevap yaz