Yükleniyor
Havuz hastalıkları kabusunuz olmasın

Havuz hastalıkları kabusunuz olmasın

Havaların iyice ısınmasıyla birlikte pek çok kişi havuzları tercih ediyor. Özellikle çocukların çok sevdiği bu yerler dikkat edilmezse birçok havuz hastalığı için tehdit oluşturuyor.

Havaların iyice ısınmasıyla birçok kişi deniz tatiline çıkmayı planlıyor. Özellikle çocukların çok sevdiği havuzlar dikkat edilmediği takdirde büyük rahatsızlıklara yol açabilir. En temiz havuzun bile denizden daha kirli olabileceğini ifade eden Medline Sorumlu Müdürü Dr. Koray Akay, uygun şekilde temizlenmeyen, bakımı ve dezenfeksiyon işlemi iyi yapılmayan havuzların bakteri yuvası haline gelebileceğinin altını çiziyor. Temizliği ve su sirkülasyonu sık yapılmayan havuzların kolera, tifo, dizanteri gibi bağırsak enfeksiyonlarına sebep olabileceğini belirten Dr. Akay; göz, kulak, deri ve mide enfeksiyonlarıyla çocuk felci ve hepatit gibi ciddi rahatsızlıklara da davetiye çıkartabileceğine dikkat çekiyor. Temiz olmayan bir havuzda mantar, uyuz, impetigo gibi deri hastalıklarının da kapılabilmesi mümkün. Havuzdan sonra birçok kişinin gözlerinde kızarıklık olur. Deniz suyu da gözlerde kızarıklığa yol açmaktadır. Ancak havuzda kirliliğin yol açtığı göz rahatsızlıkları olasılığı daha fazladır. Ayrıca eğer havuz suyu fazla klorlanmışsa gözleri, genzi, burun içini yakar. Gözlerde kızarıklıklar alerjik konjonktivit habercisi olabilir..

Dr. Koray Akay temizliğinden emin olunmayan, aşırı kalabalık ve düzgün denetlenmeyen havuzlara kesinlikle girilmemesi gerektiğini söylüyor ve özellikle çocukların daha kolay bu enfeksiyonları kapabileceğini ifade ediyor. Bu konuda havuza girmek üzere bir tesise gidildiğinde tesisin düzenli olarak denetlendiğinden ve temizliğinden emin olmak için resmi analiz raporlarını incelenmesini öneriyor.

Havuz hastalıklarından korunmak için
Çocukları havuz hastalıklarından korumak için anne ve babalara büyük görev düşüyor.

Havuz hastalıkları için korunma tavsiyeleri

– Havuza ve çevresinde suyla temas edilen yerlerde ayakkabı veya terliklerle gezmeyin.
– Havuza girmeden önce eğer varsa, ayaklarınızı antiseptik suyla dezenfekte edin.
– Havuzda su yutmamaya dikkat edin.
– Enfeksiyonlarına karşı kulak tıkacı kullanın.
– Suya atlarken burnunuzu tutun.
– Vücudunuzda yara ya da kesik varsa havuzdan sonra su ve sabunla temizleyin veya dezenfekte edin.
– Sualtı gözlüğü kullanarak gözlerinizi koruyun.
– Çocukların havuzlara idrarlarını yapmalarını engelleyin.

Cevap yaz