Yükleniyor
Çilekli parfe tarifi

Çilekli parfe

Rengiyle çocuklarınızın ilgisini, tadıyla beğenisini kazanacak çilekli parfe tarifi taze taze çilek tüketebilecek yaz mevsiminde favori tatlısı olmaya aday.

Çilek mevsimi bitmeden mutlaka bu tarifi denemelisiniz. Çilek ve dondurmaya hayır diyemeyen çocuklar için muhteşem bir lezzet! Parfe 1800’lü yıllarda Fransa’da yapılmaya başlamış bir çeşit dondurulmuş tatlı. Tadına baktığınızda Fransızca’daki ”mükemmel” kelimesinden evrilmiş olmasına şaşmayacaksınız. Üstelik hazırlaması da çok kolay…

ÇİLEKLİ PARFE İÇİN MALZEMELER

1 kg 300 gr çilek
2 Paket kremşanti (1 kutuda 2 paket var)
2 Su bardağı soğuk süt
2 yemek kaşığı toz şeker ( ya da pudra şekeri)
10 adet petite bere bisküvi

HAZIRLANIŞI

🍧 İki poşet toz kremşantiyi derin bir kapta soğuk sütü ekleyerek iyice çırpın. Katılaşıp kar gibi olması önemli. Yüksek devirde 4-5 dakika yeterli.

🍧 Çilekleri şekerle birlikte robota koyup püre haline getirin. Büyükçe bir bardağa sos için ayırın. Kalanı kremşantinize ekleyin. Bisküvileri de kırıp içine atın ve yavaşça karıştırın.

🍧 Orta boy bir kaba temiz bir buzdolabı poşeti ya da streç film yayın, az önce elde ettiğiniz karışımı içine koyun ve buzdolabının derin dondurucusunda bir gece bekletin.

🍧 Servis edeceğiniz saatten bir saat önce derin dondurucudan alıp buzdolabında bekletin. Servis için kalıbınızı ters çevirip streç filmden (ya da poşetten) kurtulun. Üzerine hazırladığınız sosu dökün!

Cevap yaz