Yükleniyor
Çocuklarla eğlenceli bitki yetiştirme

Eğlenceli bitki yetiştirme

Çocuklara sorumluluk duygusunu küçük yaşlarda kazandırabilirsiniz. Onlara severek yapacakları ve emeklerinin karşılığını kısa zamanda alacakları küçük işlerin sorumluluğunu verebilirsiniz. Bu balık veya kuş gibi evde olan bir hayvanın yemini vermek ya da çocuğunla birlikte bitki yetiştirme gibi işler olabilir.

Normal bir bitkinin büyümesi veya çiçek açması uzun zaman alacağı için çocuğunuz yaptığı işin karşılığında hiçbir şey olmadığı hissine kapılabilir ve sıkılıp bırakabilir. Bu nedenle fasulye, nohut veya mercimek gibi hızlı büyüyen tohumları yetiştirmek doğru olacaktır.

İlk aklınıza gelen yöntem bu tohumları iki pamuk arasına koyarak yetiştirmek olabilir. Ancak bizim size çok daha ilginç ve estetik bir önerimiz var. Tohumları bir çam kozalağının içine yerleştirin ve düzenli olarak sulayın. Tohumlar filizlenince sanki kozalak yeşermiş gibi bir görüntü ortaya çıkacak.

İşte size kozalakta bitki yetiştirme ile ilgili aşamalar:
1- Ekim için gövdesi tamamen açılmış bir kuru kozalak bulmalısınız. Kozalağınız ne kadar büyük olursa içine o kadar çok tohum koyabilirsiniz.
2- Kozalağın alt kısmını bir bıçak veya testere ile düzleştirin. Bunu yapmaktaki amacımız kozalağın dik durabilmesini sağlamak.
3- Kozalağa ekim için yeşil mercimek kullanmanızı öneriyoruz. Mercimeğin boyutu küçük olduğu için kozalağın her bir gözüne 3 – 4 tane yerleştirebilirsiniz. (Yaprakların içine dörtten daha fazla mercimek yerleştirmemeye özen gösterin.)
4- Kozalağı bol miktarsa su ile ıslatın. Eğer suyu bir sprey ile püskürtebilirseniz çok daha iyi olur. Spreyiniz yok ise o zaman musluğun altında bir sure tutarak da ıslatabilirsiniz. Islatırken suyun mercimeklerinizi düşürmemesine dikkat edin.
5- Islanan kozalak 4 – 6 saat içine kapanacaktır. Tüm mercimekler kapanan kozalağın içinde kalması ve görünmemeleri gerekiyor. Bu nedenle mercimekleri yaprakların içine 4ten daha fazla koymayın. Yoksa kozalağın yaprakları kapanamaz.
6- Kozalağınızı kışın günde bir kez, yazın sabah akşam sulayın. Kozalak ve içindeki mercimeklerin kurumamasına dikkat edin.
7- Yaklaşık 4 – 5 gün sonra mercimeklerin önce kök verdiğini, sonra yapraklanarak filizlendiğini göreceksiniz.
8- Sulamaya devam edin. Yaklaşık bir ay boyunca mercimeklerinizi büyümeyi sürdürecek ve çok hoş bir görüntü kazanacaklar.

One comment

Cevap yaz