Yükleniyor
Sualtı Atık Sergisi

Sualtı Atık Sergisi ve Eğitim Atölyesi

TURMEPA tarafından gerçekleştirilen, çocuklara atıkları azaltma, geri dönüşümün önemi ve bu konuda bireysel sorumluluk kazandırmayı amaçlayan Sualtı Atık Sergisi ve Eğitim Atölyesi haziran – ekim ayları arasında bu yıl dokuzuncu kez düzenleniyor.

Her yaz farklı bir temayla yaklaşık 2 bin öğrenciye ev sahipliği yapan TURMEPA Sualtı Atık Sergisi ve Eğitim Atölyesi, bu yıl “Sıfır Atık Mavi” temasıyla bir kez daha 6 – 12 yaş sınıfındaki öğrencilerin karşısına çıkıyor. Sergi ve atölye kapsamında çocuklar, “21 günde davranışlarını değiştirme”, “bireysel sorumluluklar”, “hızlı tüketim ve sonuçları” ve “deniz kirliliği” konularında bilinçlendirilecek. Çocuklar aldıkları eğitim sonrasında dernek bahçesinde bulunan ve tüm öğrencilerinin ilgi odağı haline gelen etkileşimli harita panosundaki ikonları tamamlayarak Sıfır Atık oyunu ile geri dönüşen ve dönüşemeyen materyalleri ve atıkları kaynağında ayrıştırmanın önemini eğlenerek öğrenecek, aldıkları bilgileri pekiştirme fırsatı bulacak. Böylece çocuklar, hem Türkiye’nin ilk Sualtı Atık Sergisi’ni ziyaret ederek denizden çıkan nesneleri inceleme imkanı buluyor hem de bu sayede deniz temizliğinin önemini daha iyi kavramış olacak.

Sergi, TURMEPA’nın farklı yıllarda deniz dibi temizliği etkinliklerinde denizden çıkardığı atıklardan oluşuyor. Sergide yer alan ve öğrenim malzemesine dönüştürülen atıklar ise kişisel eşyalar, elektronik eşyalar, mutfak araç gereçleri, şişeler, plastikler vb. maddelerden ibaret.

Sualtı Atık AtölyesiÇocuklar geleceğine sahip çıkıyor

Uydu görüntüleri dünyada 2 milyar çocuğun, motorlu taşıt salınımları, yoğun fosil yakıt kullanımı, toz ve atık yakma gibi etkenler sonucu Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından belirlenen asgari hava kalitesi standartlarının altında bulunan bölgelerde yaşadığını ifade ediyor. Oysa çocuk hakları, dünya üzerinde kanunen ve ahlaki olarak tüm çocuklara doğuştan itibaren tanınmıştır. Çocuklar doğuştan itibaren sağlıklı bir çevrede yaşama, eğitim alma, yaşama ve barınma hakkına sahiptir.

TURMEPA 9. Sualtı Atık Sergisi ve Eğitim Atölyesi ile çocuklar, temel haklarına ve geleceklerine sahip çıkarak, yaşanabilir bir dünya için “Bireysel Sorumluluklarımı Yerine Getiriyorum!” diyorlar.

90 dakika süren ücretsiz etkinliğe 6 – 12 yaş aralığında en az 10, en fazla 40 kişiden oluşan gruplarla hafta içi 10.00 – 11.30 veya 14.30 – 16.00 saatlerinde önceden rezervasyon ile katılmak mümkün.

Eğitim talebi için: egitim@turmepa.org.tr
Detaylı bilgi için: www.turmepa.org.tr

Cevap yaz