Yükleniyor
Pera Müzesi Yaz Atölyeleri

Pera Müzesi Yaz Atölyeleri

Pera Müzesi, 4-12 yaş grubu çocuklar için düzenlediği farklı atölyelerle keyifli ve gelişimleri için faydalı bir yaz geçirmelerini hedefliyor.

Pera Müzesi Öğrenme Programları, 4-12 yaş gruplarına yönelik 2-27 Temmuz tarihleri arasında yaz atölyeleri düzenliyor. Kumaş boyamadan stop-motion animasyon tekniğine, Çin mürekkep sanatından fantastik öykü yazmaya birçok farklı atölye çocukları farklı konularda fikir sahibi olmalarını sağlarken bu atölyeler sayesinde çok yönlü düşünmeyi öğreniyorlar ve keyifli bir yaz dönemi geçiriyorlar. Atölyelerde akrilik boyalar, köpükler, organik ve geri dönüşümden malzemelerle; masal, stop-motion animasyon, fotoğraf, illüstrasyon, fantastik öykü yazma, sebzelerden boya üretimi gibi çeşitli teknikleri kullanarak çalışmalar gerçekleştiriliyor.

Pera Müzesi Yaz Atölyeleri süresince yaratılan tüm eserler dijital bir sergiyle izleyicilerle buluşturulurken, eserlerden oluşan seçkiler 8 Ağustos–22 Eylül 2019 tarihleri arasında Pera Öğrenme Atölyesi’nde sergilenecek.

Pera Müzesi Yaz Atölyeleri Neler Var?

Döndür Boya, Köpürt Üfle! (4-6 Yaş)
Çocuklarınız daha önce baloncuklarla ya da salata kurutucusuyla resim yaptı mı? Atölyenin ilk aşamasında salata kurutucusu ve akrilik boyalarla deneysel resimler yaparak renklerin zengin armonisini keşfediyor. İkinci aşamadaysa boyalarla renkli baloncuk solüsyonları hazırlıyor, kağıtlara üfleyerek boyama yapıyorlar. Detay için tıklayınız.

Kumaş Üzerindeki Hayallerim (4-6 Yaş)
Renkler çocuklarınızda nasıl duygular uyandırıyor? Renklerin kokusu olsa neye benzerdi? Atölye çalışmasında, kumaş üzerine keçeli kalemlerle soyut çizimler yapılıyor. Ardından su spreyleriyle renk pigmentlerinin suyla etkileşimi gözlemleniyor. Detay için tıklayınız.

Canlı Masal (4-6)
Çocuklarla masalların büyülü dünyasına doğru bir yolculuğa çıkılıyor. Sergiden ilhamla uyarlanan, masalların ve hayal mekânının iç içe geçtiği bu etkinlikte, Çinli ördeğin farklı olduğu için hissettiği duygular ve kendi ile barışma yolculuğu masala yön veriyor. Detay için tıklayınız.

Stop – Motion Animasyon: Mürekkeple Lavi (7-12 Yaş)
Lavi tekniği ile animasyon filmi çekmeye ne dersiniz? Bu atölyede, durağan üç boyutlu objeleri hareket edermiş gibi gösteren bir animasyon türü olan stop – motion denemeler yapılıyor. Detay için tıklayınız.

Renklerin Döngüsü: Sarkaç Boyama (7-12 Yaş)
Liang Wei’nin eserlerinden ilhamla, günümüzde etrafımızı saran son teknoloji araçlarının yarattığı sanal gerçekliğe alternatif olarak STEAM yöntemini esas alan atölyede, sarkaç boyama tekniğini kullanıyor, yer çekimi kuvveti hakkında bilgi ediniliyor. Detay için tıklayınız.

Gölge Figürler Sahnede (7-12 Yaş)
Çin kültüründe yer alan gizemli gölge oyununu keşfediyoruz! Geri dönüşüm malzemeleri, kartonlar, evalar ve boyalarla ejderha, horoz gibi hareketli gölge oyunu karakterlerimizi yaratıyoruz. Karakterlerimizle ışık ve gölge denemeleri yaparak, gölge oyunu sergileyeceğimiz tiyatro sahnesi tasarlanıyor. Detay için tıklayınız.

Sebze ve Meyvelerden Renkli Boyalar (7-12 Yaş)
Eski zamanlarda sebzelerden, meyvelerden, bitkilerden hatta böceklerden renkli boyalar üretilirdi. Bu atölyede Çin Çağdaş Sanatı’nda mürekkebin nasıl kullanıldığını inceledikten sonra limon, çilek, malta eriği ve dutlardan doğal mürekkeplerimizi elde ederek bir renk paleti oluşturuyoruz. Detay için tıklayınız.

Işıkla Resim: Fotoğraf (7-12 Yaş)
Resim yapmak için nelere ihtiyaç duyarız? Kalemler, boyalar ve kağıt olmadan resim yapabilir miyiz? Fotoğraf çekmek için nelere ihtiyaç duyarız? Fotoğraf ve resim birbirine benzer mi? Fotoğraf bir resim midir? Atölyede bu soruların cevabını araştırıyoruz ve bambaşka bir yöntemle resim yapıyoruz. Detay için tıklayınız.

Çin Güncel Sanatından İllüstrasyona (9-12 Yaş)
“Mürekkepten” sergisindeki Çinli sanatçılar, geleneksel Çin mürekkep sanatını, güncel tekniklerle bir araya getirerek tekrar yorumluyor. Biz de bu atölyede onlardan ilham alıyor, illüstrasyonu yeniden yorumluyoruz! Detay için tıklayınız.

Fantastik Kısa Öykü Atölyesi (9-12 Yaş)
Kendi geleceğini hayal gücüne sınır koymadan yazmaya hazır mısın? Bu atölyede fantastik kısa öykümüzü yazıyoruz. Ardından, renkli kalem ve kağıtlarla yazdığımız öykünün kitap kapağını tasarlıyoruz. Detay için tıklayınız.

Detaylar için Pera Müzesi web sitesini ziyaret edebilir, atölye biletlerini Biletix üzerinden satın alabilirsiniz.

Cevap yaz