Yükleniyor
Babaların hamilelik öncesi hazırlıkları

Babaların gebeliğe hazırlık süreci

Bebek sahibi olmaya anne kadar baba da iyi hazırlanmalı. Babaların hamilelik öncesi hazırlıkları için ebeveynlik sürecinde başucu kitaplarından biri olan Epsilon Yayınevi’nin “Bebeğinizi Beklerken Sizi Neler Bekler” kitabından derledik.

Baba oluyorum!” demek öyle kolay değil. Her ne kadar bir baba olarak ilk etapta bebeğinizi siz taşımayacak olsanız bile, bebeğinizin dünyaya gelmesinde hayati bir katkınız var. Hamilelik öncesinde dikkat edilmesi gereken bazı adımları uygulamanız bu katkınızı daha sağlıklı bir halde yerine getirmenize yardımcı olacak.

Epsilon Yayınevi

Doktorunuza görünün

Ayrıntılı bir doktor kontrolü doğurganlığınızı etkileyecek ya da eşinizin sağlıklı bir hamilelik geçirmesini zorlaştırabilecek herhangi bir tıbbi sorun (inmemiş testisler, testis kist ya da tümörleri gibi) varsa ortaya çıkmasını sağlar ve depresyon gibi doğurganlığı düşürebilecek kronik bir sorununuz varsa kontrol altına alınmasını da sağlar. Kullandığınız reçeteli, reçetesiz, bitkisel ne kadar ilaç varsa hepsinin cinsel yan etkilerini de sorup öğrenin. Bazı ilaçlar sertleşme bozukluğu ya da sperm sayısında azalmaya yol açabilir.

Beslenme şeklinizi iyileştirin

Bol bol taze meyve ve sebze , tam tahıl ve yağsız protein içeren dengeli ve sağlıklı bir beslenme şeklini hedeflemelisiniz. Özellikle C, E, D vitaminleri , çinko ve kalsiyum sperm sağlığını en fazla etkilediği düşünülen maddeler. Baba adaylarının da aldığı vitamin-mineral desteklerinin folik asit içermesi gerekir.

Hayat tarzınıza dikkat edin

Araştırmalar, hamilelik öncesi dönemde erkeğin uyuşturucu madde ve aşırı dozda alkol kullanmasının hamileliğe engel olabileceğini gösteriyor. Sigara sperm sayısını azaltır, hamile bırakmayı zorlaştırır. Bırakmakta zorlanıyorsanız destek alın. Beden Kitle Endeksi değeri çok yüksek olan erkeklerde kısırlık riski normal kilodakilere oranla daha yüksektir. Kilonuza da dikkat edin.

Hassas bölgeleri serin tutun

Testislerin fazla ısınması sperm üretimini olumsuz etkiler. Bebek sahibi olmayı düşündüğünüz dönemde fazla sıcak suyla banyo yapmaktan, saunaya gitmekten, elektrikli battaniye kullanmaktan ve sıcak havalarda terleten dar kot pantolonlardan kaçının. Dizüstü bilgisayarınızı da dizinizin üzerinde kullanmayın, çünkü onun yaydığı ısı skrotum sıcaklığını yükselterek sperm sayısını azaltabilir.

Kendinizi koruyun

Özellikle sert sporlardan! Futbol, basketbol, binicilik gibi sporlar yapıyorsanız jenital bölgenizi koruyacak ekipman kullanın. Fazla bisiklet sürmenin bile sorun yarattığı düşünülüyor. Uzmanlara göre bisiklet selesinin jenital organlar üzerinde yaptığı sürekli basınç atar ve toplardamarlara zarar vererek doğurganlığı düşürebilir.

Cevap yaz