Yükleniyor

Çocuklarda cinsel eğitim

Çocuklarımıza cinsellikle ilgili sağlıklı bilgiler verirsek, kafalarında oluşan karmaşalara ışık tutabilir ve kendini rahat ifade etmesini destekleyebiliriz. Çocuk bunu bilirse sınırlarını bilir, hayır kelimesini hayatına alır ve kendini korur.

Anne ben nereden geldim?
Benim neden pipim yok?
Erkekler de çocuk doğurur mu?
Neden ben çişimi ayakta yapamıyorum?
Ben nasıl doğdum?
Babalar neden bebek doğuramaz?

Çocuklar 2 yaşından itibaren tuvalet eğitimiyle beraber cinsel organlarının farkına varıyor ve sorular sormaya başlıyorlar. Çocuklarda cinsel eğitim için o soru sormasa bile öğretilebilir anlar yakalayıp (banyo yaptırırken, hamile birini gördüğümüzde, üzerini giymesine yardım ederken) kısa ve net cümlelerle açıklamalar yapabiliriz.

Cinsellik, toplumumuzda büyük bir tabu… Şişt sus ayıp, günah, cız, yasak!! Bu nedenle çocukluktan itibaren ergenlikte, yaşadığımız ilişkilerde, evlilik hayatında dahi ülkemizde bu konuda sıkıntı yaşayan insan çok… Araştırmalar, bu sorunların pek çoğunun çocukluk yaşantılarından kaynaklandığını gösteriyor.

Çocuklarımıza cinsellikle ilgili sağlıklı bilgiler verirsek, kafalarında oluşan karmaşalara ışık tutabilir ve kendini rahat ifade etmesini destekleyebiliriz. Çocuk bunu bilirse sınırlarını bilir, hayır kelimesini hayatına alır ve kendini korur. Maalesef pedofilinin bu kadar çok olduğu bir ülkede, bunu yapmak bizlerin görevi! Mahremiyeti ve yabancılara karşı yaklaşımını öğrenebileceği yol bu! Umuyorum ki, okullarda da cinsel eğitim verilir.

Çoğu kişi üreme organlarının gerçek isimleri yerine, takma isimler tercih ediyor (pipi, kuku vb) Fakat bu, çocuğun bedenine yabancılaşmasına neden olabiliyor. Uzmanlar doğru olanın, üreme organlarının gerçek isimlerini öğretmek olduğunu söylüyor. Kuku, vulva, vajina, pipi, penis… Çişimizi, kakamızı yaptığımız özel bölgemiz… Daha doğal bir şey olabilir mi? Çocuğunuza anlatın. Sınırlarını, alanlarını bilsin. 3 yaşından itibaren sorularına anlayacağı dille cevap verin, sorma özgürlüğü tanıyın, dinleyin… Giyinme kurallarını, tuvalet ve banyoda yapılacakları söyleyin. En önemlisi model olun!

Ben bu konuyla ilgili ağır sorular gelirse, “şu an sana bu konuda bu kadar bilgi verebiliyorum ama büyüdüğünde daha fazlasını konuşabiliriz” cevabını veriyorum!
Bilmesi gerekeni bilirse çocuğun aklı da karışmaz. Ve, çocuklar artık leylek masallarına inanmıyor.

MAHREMİYET OLGUSU

Doğurup büyütülen çocuklara miras bırakılan cehalet, ayıp, günah, kızlar okumaz, erkekler ağlamaz vs gibi söylemleri duyduk hep. “Aaa hadi öpsün amca, çocuğum ne var bunda tut elini teyzenin, al ye kızım bişey olmaz… Hayır!

Çocuklarda cinsel eğitim, maalesef birçok kişi tarafından “mide bulandırıcı, utandırıcı” bir konu. Erkek çocuğun cinsel eğitimi de kız çocuğun cinsel eğitimi de çok önemli. Özellikle pedofilinin bu kadar arttığı bir dönemde çocuğa cinsel eğitim vermeyerek, ona cinsel organının doğru ismini öğretmeyerek, “hayır” demenin özgürlüğünü ve özgüvenini sağlamayarak neyi başarmayı, neleri aşmayı amaçlıyoruz ki?

Sadece kendi bedenine değil, başkalarının mahremiyetine de saygı ve değer vermesi öğretilmeli, bedeninin ona ait olduğunu ve izin almadan “anne baba dahil” kimsenin dokunamayacağını belirtmeliyiz.

Kızım, 3 yaşından itibaren cinsellik hakkında sorular sormaya başladı. Bu konuda anlayacağı dille ve kelimelerle açıklamaya çalıştım. Bu sorular cevaplandıkça da artarak gelmeye devam ediyor ve bu çok sevindiriyor beni. Çünkü merak, özellikle bu tarz konularda iyi bir şey değil ve mutlaka cevaplandırılmasını doğru buluyorum. Seni seviyorum demek öpülmekten daha değerli, birlikte oyun oynamak dokunulmaktan daha anlamlı. Ve biz büyükler gibi, küçüklerin de kendi kararları, tercihleri ve gerektiğinde “hayır” deme hakları var.

Mahremiyet sadece cinsel alan değil. Çocuğun da bizim gibi özel alanları yok mu? Arabanızı paylaşır mısınız mesela? Onun da paylaşmak istemediği bir oyuncağı “paylaş kızım/oğlum ne olacak” derken, kendisini öpmesini istemediği birine zorla öptürmeye çalışırken, altını alırken özel bölgesini iyice temizlensin takıntısıyla kurcalamak, arkadaşına merhaba demedi diye yabani olarak etiketlemek, yemeğini zorla ağzına tıkıştırmak da mahremiyetine saygısızlık değil mi?
Bu nedenle çocuklarımıza önce buralarda saygı göstermeliyiz.

Cinsel eğitim ile ilgili önerebileceğim kitaplar:

* Cinsel Eğitim Öyküleri/Net Çocuk Yayınları /Psk.Yaşam Yanardağ
* Kız Çocuk Hakları Bildirgesi/Yapı Kredi Yayınları/Elisabeth Brami
* Bu Beden Benim /Mandolin Yayınevi/Ayşen Oy
* Vücudunuz/TÜBİTAK /Stephanie Turnbull
* Bedenim Bana Ait/Gergedan /Pro Familia
* Anne Ben Nasıl Oldum?/ Okuyan Us Yayınları / Aslı Bastıyalı
* Beni de Bedenimi de Seviyorum /Lifecycle / Rayka Kumru

Merve Dalkıran
Sosyolog

Cevap yaz