Yükleniyor

Prematüre annelerine destek şart

2008 yılından bu yana çalışmalarına devam eden El Bebek Gül Bebek Derneği’nin başkanı İlknur Okay “eğer sizin de çevrenizde erken doğum yapmış bir anne varsa, lütfen ‘küçük bebek ama nasılsa büyür’ rahatlığı yerine ‘sana nasıl yardımcı olabilirim?’ sorusuyla ona yaklaşın diyor.

Her doğumla yeni bir anne baba doğar” der insan bilimci Ashley Montagu. Bebeği erken gelen anne-babalar söz konusuysa, sadece bir ebeveynin ötesine geçerek, bebekleri için çabalayan savaşçı iki insan da doğmuş olur.

Hiç de az değildir bu durumda olan anne-babaların sayısı. Her yıl doğan 10 bebekten biri erken doğuyor. Yaklaşık 1.5 milyon doğum olan ülkemizde, bu sayı yılda 150 bin bebek demek… Bu bebeklerin yaklaşık 60-70 bin tanesinin ciddi yoğun bakım süreçlerinden geçtiğini düşünürsek, kaba bir hesaplamayla günde 190 aileye bu ateş düşüyor.

Erken doğumun ardından ilk soru “yaşayacak mı?” olur. Doğumda olacağını hayal ettiği kavuşma anı yoktur. Anne odasına çıkarıldığında, çevredekiler ne diyeceğini bilemez. Diğer annelere bebekleri emmek için getirilirken, prematüre anne-babasının kulağı yeni doğan yoğun bakım ünitesinden gelecek haberdedir. Dakikalar, saatler sayılır. Sonra anne-baba bebeğini görmek için yine üniteye gider. Gördüğü minicik, kablolar içinde, çaresiz bir bebektir. Günler birbirini kovalar, ünitedeki alarm sesleri, dezenfektan kokuları içinde yapılan ziyaretler yıllar geçse de unutulmaz.

PEKİ SEN NASILSIN ANNE?

2018 yılında El Bebek Gül Bebek Derneği olarak yaptığımız araştırmada, erken doğum yapan annelerin yüzde 80’inin kendini suçlu hissettiğini görmüştük. Ancak yüzde 17’si ise psikolojik bir destek alabilmişti. Kendisi de prematüre annelerinden oluşan dernek yönetim kurulumuz hemen bir girişimde bulunarak Prima’nın desteğiyle Prematüre Gücü Prematüre Bebek Ebeveyn Eğitim Programı’nı hayata geçirdi ve 2 ay içinde 5 ilde (Edirne, İstanbul, İzmir, Van, Şanlıurfa) 17 hastanede, bebeği yeni doğan yoğun bakım ünitesinde yatmakta olan anne-babalarla biraraya gelerek onlara psiko eğitimler verdi ve çok güzel sonuçlara ulaştı. Özellikle annelere sorduğumuz “peki sen nasılsın anne?” sorusu ile birlikte, yaşadıkları duygular, annelik mutluluğunu yaşayamama, bu süreçle nasıl başa çıkılacağı konuları paylaşıldı. Babalar ve diğer aile yakınlarına anneyi bu süreçte nasıl destekleyebilecekleri konusunda bilgiler, öneriler verildi. Eğitimlerimiz hem anne-babalar, hem de hekimlerimiz ve hemşireler tarafından beğeniyle ve takdirle karşılandı.

Eğer sizin de çevrenizde erken doğum yapmış bir anne varsa, lütfen “küçük bebek ama nasılsa büyür” rahatlığı yerine “sana nasıl yardımcı olabilirim?” sorusuyla ona yaklaşın. Çünkü bu bebekler kolay büyümüyor. Yıllar süren pek çok sağlık ve gelişim sorunuyla boğuşmaları gerekebiliyor. Bu dönemde anne-babanın ruhen ve bedenen sağlıklı olarak bebekleri için çabalaması çok ama çok önemli. Onları bu konuda destekleyecek kişiler hem geniş aileleri, hem de arkadaşlar, komşular, iş arkadaşları ve bizim gibi sivil toplum kuruluşlarıdır. Hep beraber el ele verirsek, hem anne-babanın yükünü hafifletmiş, hem de erken doğmasına rağmen, akranlarına yetişmiş, sağlıklı bireyleri topluma kazandırabiliriz.

YILDA 150 BİN PREMATÜRE BEBEK

El Bebek Gül Bebek Derneği hem aileye hem de bebeğe ihtiyaç duyduğu desteği sağlayabilmek için 2008 yılından bu yana çalışmalarına devam ediyor. Dernek, toplumun bilinçlendirilmesi, prematüre takip merkezlerinin kurulması, bebeği yoğun bakımdaki annelere psikolojik destek verilmesi, taburculuk öncesi anne-bebeğin hastanede birlikte kalabileceği uyum odalarının kurulması gibi konularda çalışmalar yaparken, bireysel olarak başvuran aileleri de gönüllü anne ağı sayesinde, benzer haftalarda doğum yapmış, çocuğu büyümüş ailelerle eşleştirerek, bir destek grubu oluşturma konusunda da yardım sağlıyor.

Her zaman altını çizmeyi sevdiğim gibi; küçük adımlar, dokunuşlar, destekler çok büyük farklar yaratıyorlar, hem derneğimiz hem de prematürelerimiz için… Her yıl yaklaşık 150bin bebeğin erken doğduğu, doğar doğmaz annesinin kucağına gidemediği, yeni doğum yapmış annenin bebeğini koklayamadığı bu zor durumda herkesin küçük-büyük demeden katkısı bizler için çok önemli.

Bu gücümüzü bir araya getirmek ve birbirimize destek olabilmek için sizleri derneğimiz çatısı altında buluşmaya davet ediyoruz. Bize www.elbebekgulbebek.org web sitemizden ve “prematurebebek” instagram ve facebook hesaplarımızdan ulaşabilirsiniz.

İlknur Okay
El Bebek Gül Bebek Derneği Başkanı

Cevap yaz