Yükleniyor
Bebek Bezi Seçimi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebek bezi seçimi nasıl yapılmalıdır?

Bebeğinize uygun doğru bebek bezi seçimi için birçok kriteri dikkate almanız gerekiyor. Doğru beden ölçüsünü bulabilmenizi ve bebeğinize en uygun olan bebek bezi için  nasıl seçim yapacağınıza dair hazırladığımız yazımız size rehber olacak ve işinizi kolaylaştıracak.

Bebekler çok hassaslardır. Bebeğinizin cilt uyumu, alerjik durumu, hassasiyeti, beden ölçüsü gibi durumlar en iyi bebek bezi seçimi için sorgulayacağınız kriterlerinin başında gelir. Piyasa pek çok marka ve çeşit çeşit bebek bezi bulunduğundan ebeveynlerin hangi bezi seçmesi gerektiği bazen akıl karıştırıcı olabiliyor. Bu nedenle ek bilgilere ihtiyaç duyabilirsiniz. Anneyiz ekibi olarak ‘hangi bebek bezi?‘ dediğiniz anda bebek bezi seçiminde size rehber olacak, bebek bezi alırken dikkat etmeniz gereken önemli noktaları derledik.

Bebeğin Kilosu

Bebek bezi seçiminde ilk dikkat etmeniz gereken husus, bebeğinizin kilosudur. Yenidoğan bebek bezi mutlaka göbek bağı oyuntusuna sahip olmalıdır ki bebeğinizin göbek bağı sıkışmasın.

Bebeğinizin kilosuna göre seçmeniz gereken bebek bezi ölçüleri aşağıdaki gibidir:

  • 1 numara (Ekstra Mini) bebek bezleri 2-5 kg ağırlığındaki bebekler için kullanılır.
  • 2 Numara (Mini) bebek bezleri 3-6 kg ağırlığındaki bebekler için kullanılır.
  • 3 numara (Midi) bebek bezleri 4-9 kg ağırlığındaki bebekler için kullanılır.
  • 4 Numara (Maxi) bebek bezleri 7-18 kg ağırlığındaki bebekler için kullanılır.
  • 4+ numara (Maxi Plus) bebek bezleri 9-20 kg ağırlığındaki bebekler için kullanılır.
  • 5 numara (Junior) bebek bezleri ise 11-25 kg ağırlığındaki bebekler için kullanılır.

Bebeğin Cinsiyeti

Bebek bezi seçiminde bebeğin cinsiyeti de dikkat edilmesi gereken bir konudur. Satılan bebek bezlerinin birçoğunun üzerinde hangi bebek cinsiyetine uygun olup olmadığını görebilirsiniz. Erkek ve kız bebeklerde idrarın yayıldığı bölge birbirinden farklı olduğu için bez üreticileri, bezin emiciliğini buna göre düzenlemektedirler.

Hijyen

Bebeğinizin hijyeni için bebek bezinde paketli ürünleri tercih etmenizi öneririz. Çünkü bebeğinizin genital bölgesi mikroplara açıktır. Bu nedenle açıkta satılan bezlerin ne kadar temiz olduğundan emin olmanız pek mümkün olmayacaktır. Yine özellikle bebek bezi temizliğinde hassas olan güvenilir markaları seçmenizi tavsiye ederiz.

Bebek Bezinin Emiş Gücü

Bebek bezlerindeki emiş gücü, bebeğinizin altının daha uzun süre kuru kalmasını sağlayacağı gibi, kısa sürede bez değiştirmenizi önleyerek ekonominize de katkı sağlayacaktır. Aynı zamanda bebeğinizin altını kuru tutan bebek bezleriyle pişik oluşumunu engellemeniz mümkün. Bebek bezlerindeki emiş gücünü test edebilmenizin tek yolu, deneme yanılma yöntemidir.

Hava Alımı

Hava alamayan genital bölgede meydana gelen nem ve sıcaklık, bebeğinizin cildinde tahriş oluşumuna ve ciltte soruna neden olabilecek zararlı bakterilerin üremesine zemin hazırlar. Bu sebeple bezin hava aldırması son derece önemlidir.

Ergonomi ve Kalite

Bebeğinizin kilosuna uygun olarak üretilmiş bezlerde bebeğinizin daha rahat ettiğini, sızma gibi problemlerin önüne geçebileceğinizden bahsetmiştik. Bu kural bebek bezinin yapışmasını sağlayan yan bantlar için de geçerlidir. Çünkü ergonomik olmayan yan bantlar, bezin gevşek veya çok sıkı olmasına neden olabilir. Ayrıca bantların hemen bozulması bu sorunları artırabilir. Kaliteli bebek bezlerinde bantı birkaç kez açıp kapamanıza rağmen yeniden yapışabildiğini görebilirsiniz.

Cevap yaz