Yükleniyor
Bebeklerde genital bölge temizliği

Bebeklerde genital bölge temizliği

Bebeklerde genital bölge temizliği, yenidoğan bebeğinizin genital sağlığı için oldukça önemlidir. Uzmanların önerdiği şekilde yapılan temizlik sayesinde pişik oluşumunun da önüne geçebilirsiniz.

Yenidoğan genital bakımı ebeveynlerin en dikkat etmesi gereken konuların başında gelir. Bu nedenle bebeğinizin altını her değiştirdiğinizde genital bölgenin ılık suyla yıkanıp durulanması veya ıslatılmış pamuk bezle temizlenip kurulanması gerekir. Düzenli yapılan yenidoğan genital bölge temizliği, bebeğinizin idrarındaki maddelerin teniyle teması azalmış olur. Bu da bebeğinizin cildinde alerjik reaksiyonların görülmesini ve pişik oluşumunu önler.

Kız Bebeklerde Genital Bölge Temizliği

Dış genital bölge olarak da bilinen vulva, yaklaşık 1-2 hafta boyunca kızarık ve şiş olabilir. Aynı zamanda bebeğinizde beyaz, hafif kanlı veya şeffaf bir akıntı görülebilir. Bu olasılıkların hepsi normal olarak kabul edilir. Kız bebeklerde oluşan bu kızarıklığın ve şişkinliğin nedeni, bebeğinizin gebeliğiniz boyunca karşılaştığı hormonlardır. Söz konusu akıntılar 6 haftadan fazla sürüyorsa, mutlaka bir doktora başvurmanız gerekir.

Bez değiştirme sırasında kız bebeklerde genital bölge temizliği tıpkı yetişkinlerde yapıldığı şekilde önden arkaya doğru yani genital bölgeden anüse doğru yapılmalıdır. Bu sayede bebeğinizin vajina kısmına dışkı bulaşma riskini de önlemiş olursunuz.

Erkek Bebeklerde Genital Bölge Temizliği

İster sünnetli ister sünnetsiz olsun, erkek bebeklerde genital temizlik için özel bir bakıma gerek yoktur. Burada dikkat etmeniz gereken önemli nokta, bebeğinizin sünnet derisinin arkaya doğru çekilerek glans penis bakımının yapılmasıdır. Ayrıca testis torbasının kıvrımlı derisiyle birlikte anüs bölgesini de nazikçe temizlemeniz gerekir.

Bebeğinizin genital temizliği sırasında kullanacağınız bebek bezi hangi özelliklere sahip olmalı? Bu konuda Bebek bezi seçimi nasıl yapılmalı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Cevap yaz