Yükleniyor
Yaşasın anne oluyorum

Yaşasın (eyvah) anne oluyorum!

Annelik dünyanın en olağanüstü tecrübelerinden birisidir. Hamilelik haberiyle birlikte her anne adayı bu durumda farklı etkilenebilir. Önemli olan ise hamilelikle ilgili gerçekdışı beklentileri ve kaygıları bir kenara bırakarak olabildiğince kendi deneyimlerine odaklanabilmektir.

Şimdilerde anneliğe ve anne olmaya atfedilen pek çok gerçek dışı beklenti anne adaylarının üstünde bir baskı oluşturabiliyor. Hamile olduğunu öğrenir öğrenmez bulutların üstüne çıkmak, mükemmel, sorunsuz geçirilen hamilelikler, harika bir doğum ve lohusalık süreci gibi. Zaman zaman sosyal medyada paylaşılan hikayeler ve fotoğraflar da buna katkıda bulunabiliyor. Oysa gerçeklik her zaman böyle olmayabilir.

Hamilelik elbette sağlıklı bir süreçtir ama aynı zamanda hem fizyolojik hem de psikolojik olarak bir adaptasyon gerektirir. Hamilelikle birlikte değişen hormon düzeyleri, vücutta meydana gelen fizyolojik değişimler de anne adaylarını psikolojik olarak her zamankinden daha hassas bir hale getirebilir. Elbette her anne adayı süreci farklı deneyimleyecektir. Kimileri hamile kaldığını öğrendiğinde gerçekten mutluluktan uçacak, kimileri de bebeğini kucağına aldığında bu coşkuyu tadacaktır. Kimileri ise neredeyse hamile değilmiş gibi günlük hayatına devam edebilirken kimileri de fiziksel olarak daha dikkatli olmak durumunda kalacaktır. Bu noktada anne adayları hamilelikle ilgili gerçekdışı beklentiler yerine olabildiğince kendi deneyimlerine odaklanabilirlerse kendilerini yüksek beklentilerin oluşturacağı baskılardan koruyabilirler.

Bir diğer önemli nokta da hamilelikte yaşanan duygularla ilgilidir. Her anne adayının annelik duyguları farklı olabilir. Anne adayları bazen tatlı heyecanlar, mutluluk ve coşku dışında duygular yaşamanın bebeklerine zarar vereceğini düşünebilirler. Hüzünlenmek, üzülmek, ağlamak, korku-kaygı duymak gibi… Böyle hissettiklerinde de suçluluk duyabilirler. Oysaki tüm bu duygular tıpkı günlük hayatta olduğu gibi hamilelikte de normaldir. Hatta değişen hormonlar ve artan annelik tasası ile birlikte anne adayları kendilerini daha duygusal hissedebilirler. Böyle durumlarda zaman zaman ağlamak rahatlatıcı bile olabilir.

Hamilelik süreciyle ilgili tavsiyeler

– Hamile kaldığınızı öğrendiğinizde pek çok hamilelik hikayesi duyacaksınız. Bunların kimi olumlu kimi olumsuz deneyimler olacaktır. Olumlu hikayelerden ilham almak güzeldir ama siz yine de hamileliğinizi bir başkasınınkiyle kıyaslamayın, mümkün olduğunca kendi deneyiminize odaklanmaya çalışın. Unutmayın bu sizin hikayeniz.
– Duyguların iyisi veya kötüsü olmadığını kabul edin. Zaman zaman hüzünlenebilir, bir şeylere öfkelenebilir ya da kaygılanabilirsiniz. Eğer bu tip duygular yoğun yaşanıyor, duygu regülasyonu-düzenlemesinde çok zorlandığınızı düşünüyorsanız profesyonel bir yardım almaktan çekinmeyin.

Cevap yaz