Yükleniyor

4 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeklerde 4. ay gelişim evresinin önemli bir basamağını oluşturuyor. Etrafından ve sizden öğrendikleri ile kendini tanıyor ve gelişiyor.

 

Bebeğiniz büyüdükçe anne-baba olduğunuzu daha fazla hissediyorsunuz. O, büyüdükçe karakteri oluşuyor, hareketleri ve tavırları değişiyor. Aslında tıpkı bir zamanlar sizin yaptığınız gibi büyüme yolunda önemli adımlar atıyor. Geriye kalan sadece bebeğinizin büyüme anlarında yanında olup, keyfini doyasına çıkarmanız.

 

4 Aylık Bebekler Neler Yapar?

 • Yüzüstü yatarken başını 90 derece kaldırabilir.
 • Yüksek sesle neşe içinde gülebilir.
 • Elinde tuttuğu oyuncağını almanıza itiraz edebilir.
 • Karnının üzerine yatarken el ve dirsek yardımıyla göğsüne kadar kalkabilir.
 • Sırtını dayayarak oturttuğunuz zaman başını dik tutabilir.
 • Kollarından çekerek oturtmaya çalıştığınızda henüz başı ile vücudunu aynı seviyede tutamayabilir.
 • Elinde tuttuğu her şeyi ağzına götürmeye çalışır, hatta kendi elini bile.
 • Bu ay görme yetisi tamamlanır. Etrafındakileri renkleriyle görmeye başlar.
 • Karnı üzerindeyken sırtına doğru dönebilir.
 • Mutlu olduğunu daha fazla gülücükle, mutsuz ve huzursuz olduğunu ise ağlayarak göstermekten çekinmez.
 • Bu ay işitme yetisi tam olarak geliştiğinden kendi çıkardığı seslere daha dikkat kesilir.
 • Yavaş yavaş ilk dişini çıkarabilir.

Ancak unutmayın bu gelişim basamakları her bebekte aynı sürelerde olmayabilir. Çünkü her bebeğin gelişimi birbirinden farklıdır.

4 aylık bebek duygularını ifade etme konusunda oldukça gelişmiştir. Konuşmalarınıza karşılık olarak daha çok ses çıkaracak, gülüşünüze gülücüklerle cevap verecektir. Eğer bir durumdan rahatsızsa bunu mimikleriyle veya ağlayarak belli edecektir. Değişik sesler çıkararak çevresindeki kişilerle ilişki kurmaya çalışır. Bebeğinizle konuşmaya, onunla oyunlar oynamaya bu ay da devam edin. Yüzünüze takındığınız ilginç mimikler, abartılı hareketler ve oyuncaklar ona kahkaha attırabilir ve bu espri duygusunun ne kadar geliştiğine işarettir. Yeni oyuncaklar alarak sosyalleşme ve iletişim becerisini artırabilir, zihinsel gelişimine katkı sağlayabilirsiniz.

4 Aylık Bebeğin Kilosu

4 aylık kız bebeklerde kilo: en düşük 4500 gram, en yüksek 8000 gramdır.

4 aylık erkek bebeklerde kilo: en düşük 4600 gram, en yüksek 8250 gramdır.

4 Aylık Bebeğin Boyu

4 aylık kız bebeklerde boy: en düşük 57 cm, en yüksek 67,5 cm’dir.

4 aylık erkek bebeklerde boy: en düşük 56 cm, en yüksek 67,5 cm’dir.

Bebeğiniz Nasıl Büyür?

Bir bebeğin gelecekteki boy ve ağırlığı büyük ölçüde daha döllenme anında belirlenmiştir. Doğum öncesinde içinde koşullar yeterli olan, doğum sonrasında da sevgiden ve de gıdadan yoksun bırakılmayan bebeklerin çoğu eninde sonunda genetik potansiyellerini gerçekleştirirler. Boyun (genetik olarak) belirlenmesi esas olarak anne ve babanın boylarının ortalamasına dayanmaktadır. Yapılan araştırmalar erkek çocukların genellikle bu ortalamanın biraz üzerine çıktığını, kızlarında biraz altında kaldığını göstermektedir. Ağırlık da önceden belirlenmektedir. Bir bebek genellikle çelimsiz, tıknaz veya halinden hoşnut ortalama vücut yapılı biri olmasını sağlayacak genlerle doğar. Ancak, bebeklikte edinilen yeme alışkanlıkları, onun bu kaderi gerçekleştirmesini ya da ondan uzaklaşmasını sağlar.

Heidi Murkoff – Bebeğinizin İlk Yılında Sizi Neler Bekler – Epsilon Yayınevi

 

4 Aylık Bebek Diş Çıkarma Belirtileri

Bebeğinizin dişinin ilk çıkma belirtisi ağızda sulanmadır. Bunun yanı sıra salya miktarında artış ve salyadan kaynaklanan yüzde pullanma ve döküntü de görülmektedir. Diş etleri kaşınmaya başladığı için elinde tuttuğu her nesneyi ısırmaya çalışır. Ateşte hafif bir artışla beraber, hafif ishal görülmesi de olasıdır. Çenesinde ağrı olduğu için bunu yanağına dokunarak belli eder. Ayrıca memeyi ve biberonu da reddedebilir.

 

4 Aylık Bebeklerin Beslenme Düzeni

Bebeğiniz işitme ve görme duyularının gelişmesiyle etrafında olan bitenle daha çok ilgilenir. Bu da siz emzirmeye çalışırken dikkatinin dağılmasına neden olabilir. Bu yüzden özellikle yeni uykudan uyandığı zaman emzirmeniz daha sağlıklı olacaktır. Bebeğinizin emzirme sürelerine dikkat etmeniz önemli. Çünkü bebeğiniz dikkati dağıldığından doymadan memeyi bırakabilir. Doktorunuz aksini söylemedikçe bebeğinizi ilk altı ay anne sütüyle beslemeyi unutmayın.

 

4 Aylık Bebeklerin Uyku Düzeni

Bebeğinizin uyku düzeni oluşmaya başladığı için biraz daha rahat edebilirsiniz. 4 aylık bebekler ne kadar uyur diye merak ediyorsanız; gece yaklaşık 11 saat, gündüz 2 ila 3 saat arasında uyuyabilirler. Bebeğiniz uyuma belirtileri göstermeye başladığında onu yatağına götürün ve yatırın. Bu sayede hem kendi kendine uyumayı öğrenecek hem de daha rahat uyuyacaktır. Ayrıca bu yöntemle yatağında uyumaya alışması kolaylaşacaktır. Her anne-babanın bebeğini uyutma yöntemi farklıdır. Örneğin bebeğinizi her gün yıkıyorsanız banyodan sonra kısa bir masajla uyumasını hızlandırabilirsiniz. Bunun yanı sıra hafifi müzik eşliğinde veya masal okuyarak da uyku saatinin geldiği sinyalini verebilirsiniz. Özellikle uyuma sırasında her zaman dinlediği müzikleri dinletmek işe yarayabilir. Ancak bu kesin bir yöntem olmayabilir. Bebeğinizi en iyi siz tanıdığınız için en doğru yöntemi belirleyeceksinizdir.

 

4 Aylık Bebeklerde Aşı

Aşı zamanı geldi! İşte bu ay bebeğinize yaptırmanız gereken aşılar;

 • 5’li Karma Aşı (DTacB-IPV- HIB) 2. Doz
 • Pnomökök (Zatürre) Aşısı (KPA 13) 2. Doz
 • Rotavirüs (İshal) Aşısı 2. Doz

Cevap yaz