Yükleniyor
Çocuklarda okuma alışkanlığı

Çocuğunuzla kitapların dünyasına yolculuk

Zihinsel gelişimi destekleyen, duyuları harekete geçiren aktivitelerin başında kitap okumak geliyor. Küçük yaşta gerçekleştirilen bu davranış çocuğun zihinsel gelişimine katkı sağlarken onunla kaliteli zaman geçirmenize de imkan tanıyor.

Araştırmalar gösteriyor ki insan hayatının 0-3 yaş arasındaki dönemi kişiliğin oluşması ve çocukların gelecekteki alışkanlıklarına dair fikir vermesi açısında büyük ipuçları taşıyor. “Ağaç yaşken eğilir” sözü boşuna değil. Bebeğiniz hayata merhaba dediği günden itibaren yaşamındaki ilk yıllarında ne kadar çok kaliteli uyaranla sürekli şekilde karşılaşırsa, bu davranış onda alışkanlığa dönüşüyor ve devamlılık kazanıyor. Burada ebeveynleri olarak özellikle anne ve babalara düşen görev bebeğin zihinsel gelişimini destekleyen görsel, işitsel ve dokunsal duyuları harekete geçiren aktivitelerde bulunmak. Bu aktivitelerin başında kitap okumak geliyor. Çocuğunuza küçük yaştan itibaren kitap okumak onun zihinsel gelişimine katkı sağladığı gibi kaliteli vakit geçirmenize de imkan veriyor. Çocuklar kitap okuma aktivitesi sırasında hayaller kuruyor, sorular sorarak öğreniyor, tekrar ederek kelime haznelerini genişletiyor ve anlatılan hikayeler, olaylar sonucunda da muhakeme yeteneği kazanıyorlar. Fakat burada kitap okumanın düzenli olarak belli zaman aralıklarıyla tekrarlanması oldukça önemli. Böylece tekrar ederek öğrenen ve büyüyen çocuklar, zamanla bunu anne-babalarından bir oyunmuş gibi düzenli olarak istiyorlar.

Çocuklar için nasıl kitaplar seçilmeli?

Birçok anne daha hamileyken bebeğiyle konuşmaya ve ona kitaplar okumaya başlıyor ya da bebeği için alışveriş yaparken günü geldiğinde okumak için kitaplar alıyor. Yeni doğan bir bebek henüz sizin söylediklerinizi doğru dürüst anlamıyorken, aklınıza ‘bebeğim okuduğum kitaplardan ne anlayacak’ gibi bir soru gelebilir. Ancak sürekli tekrarlanan kitap okuma davranışı ona bu alışkanlığı kazandırmanızı sağlıyor. Peki daha dünyayı yeni yeni keşfetmeye başlayan bebeğinize nasıl kitaplar okumalısınız? Bebeğinize ilk haftalarda itibaren onun ilgisini çekecek canlı renklerin olduğu kitapları okuyabilir, sesiniz ve hareketlerinizle kitaplar arasında bir bağ kurmasını sağlayabilirsiniz. Bebeğiniz için ilk başta kitap; ısırılacak, yalanacak ya da yırtılacak bir cisim gibi görünse de zamanla bir oyuncak gibi kitaplara alışacaktır. İleriki zamanda, yaşı ilerledikçe resimlere baktığını fark edeceksiniz. Onunla resimlerde gördükleriniz hakkında konuşmalı, kitapla ilişki kurmasını sağlamalısınız. Ona resimle ilgili yazıyı okuyabileceğiniz gibi resimlerle ilgili hayali cümleler de kurabilirsiniz. Burada önemli olan kurduğunuz cümlelerin sadece ve net ifade eden sözcüklerden seçilmiş olmasıdır. Böylece kitap okuma aktivitesi sırasında anlattıklarınızı daha iyi anlayacak ve hafızasına kaydedecektir.

Bu süreçte bebeğinizin işitme, görme ve dokunma duyularına hitap eden büyük resimli, üzerine dokunduğunda hissedebileceği, kabartmaları olan çok yönlü kitapları tercih edilebilirsiniz. Kitap okumayı bir etkinlik haline getirebilir ve onu mümkün olduğunca bu etkinliğe dahil etmeye çalışabilirsiniz. Bebeğinize kitap okurken onun sıkılmaması için hikayeyi yaşamasını sağlayacak ses tonu, mimik gibi sözlü olmayan iletişim yollarını seçmek onu eğlendirecek ve kitabı bitirmeye yönelik teşvik edecektir. Kuracağınız basit kelimeleri tekrar ettikçe öğrenmeye yetisi gelişecek, okuduğunuz kitabı yeterli sıklıkta tekrarladığınızda ise birçok kelimeyi, hatta hikayeleri ezberlediğini farkedeceksiniz. Kitap okumak bebeğinizin kelime dağarcığını artırdığı gibi hayal gücünü de geliştirecektir. Fakat bebeğiniz kitap okuma konusunda her zaman istekli olmayabilir. Böyle durumlarda devam etmekte ısrarcı olmayın ve kitap okuma aktivitesinin ne zaman biteceğinin kararını bebeğinize bırakmalısınız.

Cevap yaz