Yükleniyor
Doğurganlığı artırmanın yolları

Doğurganlığı artırmanın doğal yolları

Uzmanlar 30’lu yaşlardaki kadınlara doğal yollarla hamile kalmak için ortalama bir yıllık süre biçiyorlar. Tabi bu sürede doğurganlığı artırmanın doğal yolları üzerine siz de bir takım şeyler yapabilirsiniz. Fertilite Doğurganlık Rehberi kitabı yazarı, Eczacı Sezen Çakır bu konudaki tecrübe ve araştırmalarını aktarıyor.

Fertilite Doğurganlık Rehberi / Doğurganlığı Artırmanın Doğal Yolları , Eczacı Secen Çakır’ın kendi deneyimlerinden yola çıkarak hazırladığı, özellikle 30 yaşından sonra çocuk sahibi olmayı düşünen kadınların faydalanacağı bir kitap. Okul, kariyer, iş hayatı derken ertelenen özel hayat ve geciken evlilikler, yediklerimizin yıllar önceki kadar doğal olmayışı, stres, kötü hava doğurganlığımız üzerinde maalesef kötü bir etkiye sahip. Bu yüzden de son yıllarda birçok çift çocuk sahibi olmak için destek alıyor. Peki doğurganlığımızı doğal yoldan da artırabilir miyiz? Çocuk sahibi olmak için tedavi yöntemleri kullanılsa dahi yediğimiz içtiğimiz bize daha fazla yardımcı olabilir mi?

Kitap, İnkılap Yayınevi’nden çıktı.

İşte bu soruların cevabını Sezen Çakır’ın kitabında bulabilirsiniz. Kitapta aldığı eğitimler ve görüştüğü uzmanlar ışığında  bir çok farklı bilgiyi derlemiş ve beslenmenin de çok çok önemli bir konu olduğunun altını çizmiş. DNA’nın sağlığını iyileştiren epigenetik diyetten doğurganlık beslenmesine çeşitli örneklerin yer aldığı kitabı sadece çocuk sahibi olmak isteyenler değil herkesin okuması gerekir.

Sezen Çakır ile yaptığımız canlı yayını Youtube /Anneyiz hesabımızdan izleyebilirsiniz. Kitapta yer alan sağlıklı tariflerden ” hamilelik smoothie”sini ve erkekler için fertilite içeceğini sizin için paylaşıyoruz.

HAMİLELİK SMOOTHIE’Sİ

Besleyici, lezzetli ve enerji artıran ideal bir içecek. Muz bu dönem için en iyi besinlerden. Triptofan amino asiti, B6 vitamini ve kramplara yardımcı olacak magnezyum, potasyum minerali içerir. Strese iyi gelir. Avokado doğurganlığı artıran folik asit açısından, Ispanak demir bakımından zengindir. Chia ise hem demir, magnezyum, kalsiyum hem de Omega 3 bakımından zengindir.

Malzemeler
3-4 sap ıspanak
1 orta boy soyulmuş muz
Yarım yeşil elma
Yarım soyulmuş avokado
1 tatlı kaşığı chia tohumu
1 bardak hindistan cevizi sütü

Hazırlanışı
Malzemeler parçalanıp blendera konulur. Üzerine hindistan cevizi sütü eklenip 2 dakika karıştırılır. E son chia tohumu eklenip tüketilir.

ERKEKLER İÇİN FERTİLİTE İÇECEĞİ

Malzemeler
1 bardak soğuk süt
2-3 yaprak pazı
2 tatlı kaşığı kakao tozu
2 çay kaşığı maca tozu
2-3 adet hurma (çekirdeği çıkarılmış)
2 orta boy donmuş muz
1 tatlı kaşığı chia tohumu
5-6 küp buz

Hazırlanışı
Kabuğu soyulup parçalanan muzlar önce den derin dondurucuda dondurulur. Tüm malzemeler blender içine atılıp kremamsı kıvama gelene kadar (2 dakika) çekilir. Üzerine chia tohumu eklenir. Sabah Kahvaltısı ya da ara öğün olarak tüketilebilir.

Cevap yaz